profil

Cywilizacja Chin

poleca 84% 1161 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nazwa "Chiny" pochodzi od Tsin, nazwy wielkiej chińskiej dynastii. W średniowiecznej Europie oznaczano mieszkańców Chin nazwą Sinów lub Serów (jedwabni ludzie), a później jako Kataj. Chińczycy nazywają swoją ziemię Czungkuo (państwo środka). Chiny właściwie obejmują południowo-wschodnią część państwa Chińskiego między Mongolią na północy, Tybetem na zachód, Indiami Zagangesowymi na południowym-zachodzie i Oceanem Wielkim na wschodzie i południowym wschodzie. Granica północna jest oznaczona Murem Chińskim.

Chiny są krajem o przewadze gór i wyżyn. Niziny zajmują tam zaledwie 10% powierzchni. Generalnie powierzchnia Chin zajmuje 9 597 tys. km". Najbardziej znane obszary w Chinach to: Wyżyna Tybetańska, Kotlina Kaszgarska i Dżungarska, pustynia Takka Makan, pustynia Gobi, Wyżyna Lessowa, Nizina Chińska.

Początek cywilizacji Chin wiąże się z wielką rzeką Huang-he, zwaną też często Żółtą Rzeką ze względu na barwę jej wody; jest ona spowodowana dużą ilością lessu niesionego przez rzekę.

Chiny są najludniejszym krajem na świecie. Liczba mieszkańców tego kraju stanowi ponad 20% ludności świata. Jednym z ogromnych problemów Chin jest olbrzymi przyrost naturalny. Aby ograniczyć przyrost liczby ludności, władze chińskie wydały rozporządzenie, zgodnie z którym rodziny mogą mieć tylko jedno dziecko. Mimo, że rozporządzenie jest rygorystycznie przestrzegane to liczba ludności nadal wzrasta. Wynika to z bardzo dużej liczby mieszkańców Chin - 1 284,9 mln.

Głównym zajęciem ludności jest rolnictwo. Większość Chińczyków (70%) mieszka we wsiach, które stają się coraz bardziej nowoczesne. Rolnictwo chińskie jest nastawione na produkcję roślin żywieniowych, głównie zbóż 80% powierzchni zasiewów. Najważniejszą rośliną uprawianą ręcznie jest ryż, pozostałe to: pszenica, bawełna, herbata oraz tytoń. Z samych Chin pochodzi 25% światowych zbiorów herbaty.
Obecnie w Chinach dynamicznie rozwijają się także nowoczesne dziedziny produkcji przemysłowej, głównie przemysł elektroniczny.

Religią panującą są: kult natury i przodków oraz nauki Konfucjusza, Loutse i Buddy. Współcześnie jest ok. 160 mln konfucjonistów. Chrześcijanie stanowią tylko 0,2% ludności.

W Chinach w ciągu tysiącleci dokonał się olbrzymi postęp cywilizacyjny. Do najbardziej znanych osiągnięć cywilizacyjnych należą: papier (chińscy rzemieślnicy wyrabiali go już w I wieku n.e.), papierowe pieniądze, porcelana (w Chinach znana już od XVII wieku), proch strzelniczy, igła magnetyczna, okulary przeciwsłoneczne, sejsmograf i inne.

Starożytni Chińczycy byli ludem najbardziej świadomym spraw zdrowia. Medycyna chińska opierała się na zielarstwie i stymulowaniu wrażliwych punktów ciała. Niektóre, dawne sposoby leczenia, stosuje się również współcześnie, np. akupunktura.

Podsumowując, można także stwierdzić, że duchowe zdolności Chińczyków są znakomite; odpowiednio wysoko stoi też i przeciętny poziom wykształcenia. Chińczycy byli przecież w wielu dziedzinach wynalazcami, wcześniej niż Europejczycy stworzyli godną podziwu literaturę, sztukę, formę rządu. Chińczycy odznaczają się przede wszystkim praktycznością, pilnością, cierpliwością i skromnością ale także i chytrością. Chińczyk, jako kupiec w zręczności i pewności, jest niedościgniony.

Warto też dodać, że Chińczycy są twórcami Wielkiego Muru Chińskiego, który jest jedną z największych turystycznych atrakcji Chin. Mur ten został wzniesiony w celu obrony przed koczowniczymi plemionami mongolskimi. Do czasów obecnych Mur Chiński zachował się w długości ok. 2 400 km. i jest jedyną budowlą na Ziemi widoczną z kosmosu. Wielki Mur Chiński został też wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Często jest też nazwany ósmym cudem świata.

Bibliografia
  1. Encyklopedia Powszechna, Wydawnictwo Gutenberga, t. III
  2. Encyklopedia Powszechna, Wyd. Gutenberga, "Kraje świata"
  3. Jan Mordawski "Planeta 2"
  4. Grzegorz Wojciechowski "Historia" cz. I
Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty