profil

Różne koncepcje miłości w literaturze

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zacznę może od tego czym jest miłość? Z punktu widzenia chemików, miłość to jakaś skomplikowana reakcja, w trakcie której w naszym mózgu uwalniają się związki chemiczne wpływające na nasz organizm. To definicja naukowa. Jednak zwykli ludzie odbierają to inaczej. Dla nich miłość jest uczuciem pozytywnym, silnym, tak prawdziwym, że dla kogoś kto kocha, wyzbycie się miłości jest tak samo niemożliwe jak zamach na własne życie. Jest nieodrywaną częścią naszego istnienia już od prawieków...Każdy z nas kiedyś kochał, kocha, bądź dopiero będzie kochał, lecz nadal nie potrafimy określić, czym tak dokładnie jest miłość. Czy jest to czysta ,, chemia'', czy kryje się za tym coś więcej? Jest ona niepowtarzalną więzią łączącą dwoje ludzi. Każda miłość jest inna, niepodobna do pozostałych. Tylu ilu ludzi jest na świecie, tyle rodzajów miłości może istnieć. Jednak dla zwykłego człowieka jest wszystkim i pokona wszystko.
Miłość już od dawna była i jest tematem wielu utworów literackich. Jednym z najpiękniejszych przykładów miłości jest miłość ,,Tristana i Izoldy''. co prawda miłość ta powstała w sposób magiczny, a dokładnie w skutek działania napoju miłosnego, jednak nie liczy się sposób jej pojawienia się, lecz czyny dokonane aby jej dowieść. Zakochani sprzeciwili się bowiem rozsądkowi, Tristan- kochał się w kobiecie, która miała stać się żoną jego przyjaciela i władcy; Izolda zaś nie była wierna swemu narzeczonemu a potem mężowi. Ich przekleństwem było to, iż nie mogli żyć bez siebie, a zarazem nie wolno było im być razem. w tym dziele przejawia się piękny motyw, tego iż miłości nawet śmierć nie jest w stanie pokonać- ,, (...) w nocy z grobu Tristana wybujał zielony i liściasty głóg o silnych gałęziach, pachnących kwiatach, który wznosząc się ponad kaplicę zanurzył się w grobie Izoldy. Ludzie miejscowi ucięli głóg: nazajutrz odrósł na nowo, równie zielony, kwitnący i żywy, i znowuż utopił się w łożu Izoldy Jasnowłosej. Po trzykroć chcieli go zniszczyć, na próżno (...)'' Czy kochankowie zaznali szczęścia? Musieli ukrywać się ze swoim uczuciem. Jednak sama wiedza o tym, że ta druga osoba istnieje i że kocha z odwzajemnieniem, dawała im poczucie radości, siły i nadziei w sercu.
Miłość ma rożne oblicza. Możemy darzyć tym uczuciem inną osobę, rodzinę i bliskich, a także Boga. Jest wiele dzieł literackich mówiących o tym rodzaju miłości. Jednym z nich jest starotestamentowa Księga Mądrościowa, której bohaterem jest Hiob. Jest on człowiekiem pobożnym, sprawiedliwym. Mimo tego że został ukarany przez Boga stratą rodziny i chorobą nadal pozostał mu wierny. Sam nie wiedział z jakiego powodu został tak dotkliwie ukarany. Jego przyjaciele mysleli, że Hiob jest grzesznikiem i dlatego Bóg go karze. Hiob zdaje sobie sprawę z tego, że to nie prawda. Mimo tego co go spotkało nie odwraca się od Boga, w dalszym ciągu ufa w jego wyroki i nie traci wiary w nim pokładanej. Hiob wie, że Bóg ma nad nim władzę a jego wyroki są słuszne. Dochodząc do tego wniosku wypowiada znamienne słowa ,, Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pan i zabrał Pan. Niech imię Pana będzie błogosławione''.
Uczucie jakim jest miłość nie zawsze musi być szczęśliwe i spełnione. kolejnym tego przykładem może być ,, Mit o Orfeuszu i Eurydyce''. Orfeusz był doskonałym muzykiem i synem jednej z muz. Pięknie grał na lutni, a ludzie zbierali się wokół niego aby go słuchać. Miał on żonę Eurydykę- była ona nimfa drzewną. Pewnego dnia gdy biegała po lesie ukąsiła ją żmija. Eurydyka marła. Orfeusz wpadł w ogromną rozpacz. Postanowił wiec zejść do podziemi. Tam swoją muzyka wzruszył Hadesa, który pozwolił Eurydyce wrócić na ziemię, ale pod jednym warunkiem: miała ona iść za Orfeuszem, który nie mógł się za nią oglądać. Nie udało mu sie jednak dotrzymać tego warunku i utracił ukochana na zawsze. Resztę życia spędził na samotnej wędrówce. Mit ten jest opowieścią o sile miłości, która może przezwyciężyć nawet śmierć. pokazuje również słabość człowieka, który nie może oprzeć się pokusie. orfeusz do dzis symbolizuje człowieka zdeterminowanego, gotowego poswięcic się w imię milosci.
Reasumując, miłość jest najpiękniejszą rzeczą daną człowiekowi przez Boga. Jest najsilniejsza, gdyż przetrwa śmierć i najsłabsza, gdyż wystarczy kilka słów aby ja zabić. Tak więc jak mówi Św. Paweł ,, Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość , te trzy ; z nich zaś największa jest miłość''. Temat miłości ma uniwersalna wymowę, łączy więc epoki, kultury i grupy społeczne. Jest poruszany nie tylko w literaturze ale także w zwykłych gazetach. Chyba nie trudno wiec zrozumieć, dlaczego temat ten jest darzony tak wielka sympatia. Według mnie dziej się tak dlatego, że miłość jest wszędzie.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata