profil

Historia Napoleona Bonapartego

poleca 82% 738 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Po zgilotynowaniu Robespierre?a do władzy we Francji doszli przedstawiciele bogatego mieszczaństwa. Na mocy konstytucji rządy objął 5-osobowy dyrektoriat.

Dyrektoriat zniósł ograniczenia cen, obowiązujące wcześniej, a to spowodowało drastyczny wzrost kosztów utrzymania. Uboga ludność miast popadała w nędzę. Rządy dyrektoriatu były zarazem czasem ogromnych kontrastów. Wielu ludzi zdołało przez kilka wcześniejszych lat powiększyć majątki. Pragnęli oni wynagrodzić sobie okres terroru: balom i maskaradom nie było końca.

Nowy rząd umiał zaprowadzić porządku w gospodarce i finansach państwa, toteż szybko stracił popularność. Ośmieliło to zwolenników monarchii do próby zamachu stanu. Zagrożony dyrektoriat wezwał na pomoc 26-letniego generała Napoleona Bonaparte.

W 1793 roku tak skutecznie pokierował artylerią podczas oblężenia zajętego przez Anglików Tulonu, że zdobycie tego miasta stało się jego zasługą. W nagrodę został mianowany generałem.

1799 ? przyjęcie tytułu pierwszego konsula przez Bonapartego, obalenie dyrektoriatu
(koniec rewolucji).

Reformy Bonapartego:

- Założenie Banku Francji
- Wzmocnienie franka
- Pierwsze licea
- Podpisanie konkordatu ze stolicą papieską, dzięki któremu np. ustały prześladowania księży
- Kodeks cywilny (podtrzymywał wolność osobistą, równość obywateli, wolność myśli, wyznania)

1805 ? bitwa pod Trafalgarem (Nap vs. Anglia), klęska Napoleona
- bitwa trzech cesarzy ( Francja, Rosja, Austria) pod Austerlitz, zwycięstwo Nap.

1806 ? wypowiedzenie przez Prusy wojnę Francji. Napoleon niszczy jedną z pruskich armii pod Jeną. Tego samego dnia inny francuski dowódca pokonuje główne siły Prus pod Auerstadt, (ałersztet). Zawiązanie blokady kontynentalnej przeciwko Wielkiej Brytanii.

1812 ? wojna pod Borodino.

Przyczyny:

Przełamanie przez Rosję blokady kontynentalnej. Strach Rosji o utratę rozbiorowych nabytków przez rozbudowę Księstwa Warszawskiego.

Przebieg:

Sejm Księstwa Warszawskiego ogłasza utworzenie Królestwa Polskiego.
Dezercje ?Wielkiej Armii? po wkroczeniu na tereny Rosji, walki partyzanckie.
Bitwa u wrót Moskwy we wsi Borodino, zwycięstwo Nap., ciągły brak pokoju ze strony cara. Wkroczenie Wielkiej Armii do Moskwy, wybuch pożaru, który spalił magazyny.
Pozostanie przez miesiąc w Moskwie czekając po pokój, po czym odwrót.
Nieoczekiwany atak zimy, śmierć wielu żołnierzy. Resztki Wielkiej Armii nieustannie atakowane przez Rosjan. Klęska Napoleona.

Skutki:

Przejście wielu sojuszników Francji na stronę rosyjską. Wojska Polskie jednak nie przechodzą na ich stronę i wycofują się do Saksonii.

1813 ? Bitwa narodów pod Lipskiem, przegrana Napoleona. Wojska zwycięskiej koalicji atakują Francję ze strony wschodu i Hiszpanii. Strata poparcie w społeczeństwie Napoleona.

W 1814 roku wojska pruskie i rosyjskie zajmują Paryż. Napoleon abdykuje. Pozwolono mu utrzymać tytuł cesarski, we władania dostaje niewielką wyspę Elbę. Rok później ucieka i zjawia się w Paryżu w czasie obrad. Sto dni później, w 1815 roku, wrogie wojska starły się w Belgii pod Waterloo. Napoleon poniósł klęskę: Anglików, z którymi walczył przez kilka godzin, niespodziewanie dla niego wsparli Prusy. Abdykował wtedy po raz drugi, licząc na łaskę zwycięzców. Przeliczył się: Anglicy wywieźli go tym razem na wyspę św. Heleny na Atlantyku, gdzie zmarł.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Historia powszechna
Historia Polski