profil

Podstawy odżywiania pacjenta w podeszłym wieku. Przygotowywanie posiłków wymagajacych diet specjalnych. Dieta cukrzycowa, lekkostrawna, watrobowa, wrzodowa

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dietetyka wieku starczego
Żywienie ludzi po 60 roku życia powinno uwzględniać kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim przewidziane są inne niż dla młodych normy żywieniowe. Liczne schorzenia występujące u ludzi starych stanowią wskazanie do żywienia dietetycznego, starcze zaś zmiany inwolucyjne wymagają korygowania przez dostarczenie odpowiednich składników pokarmowych. Nieodłącznie z żywieniem ludzi starych kojarzy się pojęcie tzw. diety przeciw-miażdżycowej. Jest to jednak dieta, która spełnia rolę profilaktyczną i powinna być stosowana w wieku średnim i we wczesnej starości, a nie w okresie rozwiniętej już miażdżycy.
Sposób żywienia ludzi starych zależy w dużej mierze od zaawansowania zmian inwolucyjnych, szczególnie w przewodzie pokarmowym. Zanik śluzówki powoduje pogorszenie odbierania wrażeń smakowych i zapachowych. Brak uzębienia lub nieodpowiednie za protezowanie powodują złe przygotowanie treści pokarmowej do trawienia. Zmniejszone wydzielanie fermentów trawiennych powoduje gorsze trawienie i w konsekwencji gorsze wchłanianie niektórych składników. Zwolniona perystaltyka jelit, powodując zaparcia, osłabia łaknienie. Te wszystkie aspekty powinny być brane pod uwagę w planowaniu żywienie osób starszych. Nie tylko powinien być starannie przeprowadzony dobór jakościowy i ilościowy, ale pokarm powinien być również odpowiednio przygotowany i podany.

cała praca w załączniku

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata