profil

Czy wolność jest istotną wartościa w życiu człowieka?

poleca 85% 353 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki Kamienie na szaniec

Czym jest wolność? Pierwsze skojarzenie wolności to wolność narodu do samostanowienia, do wyznawania swojej religii, kultywowania swoich zwyczajów i kultury. W świecie współczesnym jest wiele przykładów braku tej wolności, o czym świadczą konflikty zbrojne, tłumione powstania. Zresztą historia dostarcza nam przykładów, kiedy w obronie wolności ludzie poświęcali wszystko nawet życie dla obrony tej wolności. Czy zatem wolność jest istotną wartością w życiu człowieka? W moich dalszych rozważaniach postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Wolność jest prawem do wyznawania swoich poglądów. Zwrócę uwagę na bardzo ważny fakt. Trzeba się zastanowić czy w każdym przypadku, czy istnieją pewne granice. W mojej opinii istnieją granice albo powinny istnieć, gdyż nie można pozwolić by w imię wolności mówić źle o innych. Często w polityce, mediach a także w rozmowach potocznych ludzie wypowiadają słowa, które godzą w uczucia innych. Wolność przecież nie jest bronią, którą możemy atakować. Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, służę kolejnym argumentem. Ignacy Krasicki napisał bajkę o słowikach w klatce ? młodym i starym. Odnosi się ona do czasów Polski pod zaborami. Młody dziwił się, ze starszy ptak jest smutny, wszak w klatce jest wygodnie. Jednakże mały ptaszek nigdy nie zrozumie tego smutku, który spowodowany jest brakiem wolności. Młody ptak urodził się w klatce, ma dostarczane jedzenie, klatka mu nie przeszkadza, bo nie zna innego życia. Stary słowik pamięta życie na wolności, ma porównanie. Wie, czym jest wolność, kiedyś sam był wolny. I nagle go zniewolono. Cóż z tego, że w klatce ma wszelkie wygody, skoro nie może wylecieć. Zamknięto go i nie może wyjść, zaśpiewać na drzewie, ani pofrunąć w przestworza. Wolność była dla niego zupełnie innym odczuciem niż dla drugiego słowika. Kolejnym argumentem potwierdzającym postawioną tezę jest książka Aleksandra Kamieńskiego ?Kamienie na szaniec?. Akcja książki toczy się w okresie okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej. Główni bohaterowie książki, którymi są trzej chłopcy. Staja się oni żołnierzami podziemnej armii. Nastolatkowie niejednokrotnie podejmowali decyzje które groziły utratą życia jednak swoje zadania wykonywali z odwagą. Książka ta pokazuje jak wielkie znaczenie dla tych chłopców miała wolność.
Mam nadzieję, że z mojego wywodu jasno wynika, że wolność jest istotna wartością w życiu człowieka. Wolność oznacza bycie sobą ale nie swawolę, prawo do wypowiadania moich poglądów bez ranienia uczuć innych. Zawsze i wszędzie trzeba mieć na uwadze, że wolność dla mnie nie musi oznaczać jej ograniczenia dla innych. Wolność wreszcie to prawo powiedzenia ?nie? w sytuacjach niezgodnych z moim sumieniem bez względu na konsekwencje.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata