profil

Kultura arabska i jej osiągnięcia

poleca 81% 945 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Arabowie, jak wszystkie ludy Bliskiego Wschodu, są kulturą patrichelną. Gościnność i odwaga są w tej kulturze dwiema największymi zaletami człowieka. Od czasów Mahometa nieodłącznym elementem tej kultury jest islam.

Już nawet przed islamem Arabowie tworzyli literaturę, ale ze względu na małe upowszechnienie pisma tworzono ustnie. Arabowie rozwinęli skomplikowaną i sformalizową poezję, w której opisywano trzy tematy: pustynię, kobietę i wielbłąda. Istniało 16 gatunków poetyckich.

Najbardziej cenionym gatunkiem była kasyda i rubajjat. Szczytowym osiągnięciem tej kultury pogańskiej są poematy wyhaftowane złotem na jedwabiu i zawieszone w świątyni Kaaba.

Średniowiecze było okresem największego rozkwitu tej kultury arabskiej. Zdołali przyswoić sobie, rozwinąć i pogodzić z islamem większość osiągnięć kultury hellenistycznej i kultury indyjskiej. Stworzyli rozwiniętą filozofię, logikę i literaturę. Uprawiali naukę zwłaszcza alchemię, matematykę i medycynę. Rozwój malarstwa i rzeźby został zahamowany przez czynniki religijne. Na muzykę arabską silnie wpłynęły dwie starożytne kultury: perska i akadyjska. Arabowie słyną z pięknej architektury oraz wszechobecnej w ich świecie kaligrafii.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (2) Brak komentarzy
14.2.2011 (15:04)

wszystko kropka w kropkę z vikip;;

8.3.2010 (21:08)

Podoba mi sie praca,. Wsztstko ładnie na miejscu.

Treść zweryfikowana i sprawdzona