profil

Rola natury w życiu człowieka.

poleca 84% 615 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Według mnie natura od najdawniejszych czasów odgrywała bardzo ważną rolę w życiu człowieka. i tak jest do dziś. Postaram się udowodnić słuszność mojej tezy następującymi argumentami
Już w czasach, kiedy pojawili się pierwsi niecywilizowani ludzie przyroda stanowiła źródło życia. Była dla nich zarówno pożywieniem jak i schronieniem. Człowiek potrafił docenić dobrodziejstwa, jakimi obdarzała go natura. Flora i fauna dawały mu wszystko, co niezbędne do ludzkiej egzystencji, a on czerpał z tego pełnymi garściami. Także teraz- w dobie komputerów, ciągłego pośpiechu, rywalizacji i braku odpoczynku ludzie potrafią odnaleźć się w zielonej scenerii. To właśnie na łonie natury uspokajają swoje myśli, a ich wyobraźnia pracuje najlepiej jak umie. Człowiek doświadcza wtedy uczucia błogiego spokoju, wyciszenia wewnętrznego. Kolejnym argumentem jest to, że drzewa, krzewy i inne zielone rośliny wytwarzają duże ilości tlenu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania większości organizmów. Oprócz tego oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla. Jako następny argument przytoczę badania naukowe, które dowodzą, że na spacerze, w parku czy lesie człowiek uspokaja się zaczyna wyciszać się wewnętrznie i nabiera dystansu do wielu spraw codziennych, a także do samego siebie. W ostatnich latach można zaobserwować powrót do natury. Ludzie coraz częściej emigrują z miast i osiedlają się w sąsiedztwie lasów i jezior. Chcą żyć w środowisku naturalnym, zdala od zgiełku i zanieczyszczeń. Poza tym przyroda i wszystko co naturalne od wieków inspiruje?je wielu artystów do tworzenia przecudownych i niepowtarzalnych dzieł. Jednym z nich był nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz. W swojej epopei pod tytułem ,,Pan Tadeusz" w czasie akcji wykorzystuje piękno krajobrazu i opisuje go z najdrobniejszymi szczegółami. Wymienia nawet gatunki roślin, które później spędzały sen z powiek biologom. Dzięki temu ich nazwy zachowały się dla potomnych. Dla wielu wrażliwych ludzi przyroda jest sztuką samą w sobie i jest na tyle doskonała, że nie ma potrzeby, aby ją poprawiać.
Jak widać z powyższych argumentów, przyroda jest głównym składnikiem potrzebnym człowiekowi do życia. Należy o nią dbać, bo przyroda bez człowieka przeżyje, ale człowiek bez przyrody zginie. Uważam, że natura jest prawdziwym sprzymierzeńcem człowieka.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Formy wypowiedzi