profil

Mój bohater romantyczny Werter, czy Giaur? - kogo wybieram i kogo mogłabym pokochać.

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

" Miłość (...)
wszystko znosi
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję
wszystko przetrzyma".

Głównym bohaterem powieści pt. " Cierpienia młodego Wertera", J.W.Goethego jest młody i wrażliwy Werter. który akochuje się w Locie, zaręczonej pannie. Jego miłość do niej jest wielka, lecz traktuje ją dość swobodnie. Jest egoistyczny, ponieważ szuka szczęścia w samotności. Jego nieszczęśliwa miłość kończy się samobójstwem i wielkimi mękami.

Lota staje się dla niego boginią, jest przez niego uwielbiana, staje sie bliźniacząduszą. "jest dla mnie święta (...). Nie wiem co się ze mną dzieje, gdy jestem przy niej; zda się jakby zmieniał się każdy nerw mej duszy". Werter jest przesadny w swych uczuciach, wybujały, świat ogląda przez pryzmat swoich marzeń. Dąży do samozagłady, czym później jest samobójstwo.

Giaur jest bohaterem tytułowym powieści Gorga Byrona. Jest to człowiek pochodzący z wysokiego rodu, bardzo mądry, jednak " na jego twarzy cały czas maluje się wyraz rozpaczy i obawy".
Giaur zakochuje sie w jednej z żon Hassana - Leili, która później zostaje zamordowana na polecenia męża, za niewierność. Giaur chcąc pomścić śmierć kochanki, którą kocha nawet po śmierci, zabija Hassana.

Później pomimo iż nie przestrzega zasad wiary, ani nie oddaje całkowitej czci Bogu - wstępuje do klasztoru.

Ma poczucie wyższości "zna swoją wyższość i pokazać umie". Dzień przed śmiercią śni mu się jego ukochana, która daje mu do zrozumienia, że nadchodzi jego koniec. Spowiada sie nie ukrywając, iż nie żąłuje tego , co zrobił a życia. "Żyłbym tak jak żyłem" mówi w uniesieniu. Do samego końca oddany jest Leilii, kocha ją " Umrę nie znając co kochać raz drugi" wyznaje przestraszonemu spowiednikowi.
Giaur jest bardzo tajemniczy, pełen buntu i wrażliwości.

Gdybym miała wybierać pomiędzy Giaurem a Werterem, zdecydowanie wybrałabym Giaura.

W moich oczach Werter jest człowiekiem bardzo pesymistycznie nastawionym do życia, pomimo marzeń jakie snuje. Moim zdaniem Werter żył chwilą, nie liczyło sie dla niego co będzie, tylko co jest.

Był jak małe dziecko, które w chwilach słabości poddaje się. Sam sobie odbierał siły i chęci. Nie miał najmniejszego zamiaru walczyć o swoją ukochaną. Nie starał się nawet pokazać jej, że i on byłby zdolny ją utrzymać. Wydaje mi się, iz gdyby Werter umiał walczyć o to, co kocha, o swoje prawa - nie popełniłby samobójstwa. Poddał sie bez walki, jak tchórz.

Natomiast Giaur jest postacią bardzo dyznamiczną, jest dumny i wrażliwy. "Idzie na całość", walczy o to co kocha, walczy o swoją miłość. To demon miłości i przywiązania. Dla niej jest gotowy umrzeć. Nie poddaje się bez walki. Gdy jednak jego kochanka ginie, postanawia pomścić jej śmierć. Kocha ją, aż do śmierci, ryzykuje, szaleje, poświęca spokój duszy i sumienia. Wybiera samotność podobnie jak Werter, chce życ bez innych ludzi, separuje się. Nie pochwalam jedynie jego stosunku do Boga. Najważniejszą cechą jaką posiada, jest moim zdaniem chęć walki - nie poddaje się. Tym samym jest bohaterem, anie tak jak Werter - tchórzem.

Uwaga: Praca została oddana w Szkole Polskiej w Atena
(ocena: 4+)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury