profil

Czy "Oda do młodości" albo "Romantyczność" mogą być manifestem na dziś?

poleca 85% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Czy ?Oda do młodości? albo ?Romantyczność? mogę być manifestem na dziś?

Oba utwory, powstałe w okresie romantyzmu zawierają poglądy Adama Mickiewicza na temat świata i ludzi. Zarówno poprzez ?Odę do młodości? jak i balladę ?Romantyczność?, autor chce nie tylko przekazać swoje idee, ale również wywrzeć wpływ na czytelników. Oba dzieła możemy odczytać jako apel Adama Mickiewicza, skierowany do ludzi żyjących w epoce romantyzmu. Myślę, że mogą być również manifestem na dziś, jednak w mojej pracy zastanowię się nad tym, czy wszystkie prawdy zawarte w utworze są aktualne współcześnie.
Na początku mojej pracy chciałbym się zastanowić dlaczego ten utwór nie może manifestem na dziś. ?Oda do młodości? powstała w pierwszych latach romantyzmu, dzięki czemu w pewien sposób kształtowała poglądy ówczesnych ludzi, przekazywała najważniejsze prawdy i wartości. Oda to utwór liryczny, który charakteryzuje wzniosłość tematu i stylu, sławiący ideę, wydarzenie lub czas. Adam Mickiewicz wyraża pogardę dla świata ludzi starszych, twierdząc że są samolubni i egoistyczni, a ich cechą ujemną jest konserwatyzm. Poeta tak mówi w wierszu: ?Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy? oraz ?To samoluby!?.
Autor wyraźnie wytyka wady ludzi starszych jednocześnie nazywając ich martwym ciężarem dla świata: ?Niech nad martwym wzlecę światem? i ?opleśniałej zbywszy się kory?. Według mnie, te poglądy Mickiewicza to główny powód dla którego jego dzieło nie może być apelem na dziś. Współcześnie cenimy ich doświadczenie i mądrość, nie tylko w życiu zawodowym, ale i codziennym. Podstawą kultury jest szacunek i niesienie pomocy dla ludzi starszych, mimo, że nieliczni z niewiadomych powodów nie przestrzegają tego. Powinniśmy uczyć się uznania i adoracji dla każdego człowieka, a ?Oda do młodości? pod tym względem nie może być współczesnym wezwaniem do ludzi.
Jednak jak już wspomniałem wcześniej, oda to utwór sławiący ideę, wydarzenie lub czas. Adam Mickiewicz apostrofą: ?Razem, młodzi przyjaciele!? wzywa młodzież do wspólnego działania, braterstwa. Słowami: ?tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga (?)dalej, bryło, z posad świata!? stwierdza, że są oni napędem ludzkości i razem odkryją nowe sfery świata. Uważam, że współcześnie ludzie młodzi działają wręcz przeciwnie. Nie potrafią wspólnie działać, poddają się szarej codzienności, zamiast jak stwierdził poeta ?łamać czego rozum nie złamie?. Pod tym względem, utwór Adama Mickiewicza, byłby idealnym współczesnym wezwaniem dla młodzieży. Pokazuje, że zjednoczeni, potrafią zdziałać więcej niż indywidualnie, poznawać tajemnice świata i jego walory. Poeta stwierdza również: ?miłość ogniem zionie (?)młodość go pocznie na swoim łonie?. Miłość dzięki swej sile wspólnie z młodością i przyjaźnią, stanie się przyczyną powstania nowego porządku, pokoju.
Ballada ?Romantyczność? ukazuje nieszczęśliwą Karusię próbującą się skontaktować ze zmarłym Jasieńkiem. Scence tej przyglądają się dwie ważne postacie: starzec, przedstawiciel oświecenia, który opowieści Karusi uznaje za bujdy i wierzy tylko w siłę swego "szkiełka i oka"; oraz poeta - podmiot liryczny, który wyobrażenia bohaterki uważa za coś normalnego i oczywistego, uważa on, że uczucia silniej do niego przemawiają i mają na niego większy wpływ. Krytykuje starca i jego "martwe prawdy" i stwierdza, że nigdy nie pozna on prawd żywych, radzi mu i innym: "Miej serce i patrzaj w serce". W tym utworze Adam Mickiewicz również przedstawia kilka zagadnień. Po pierwsze, chce pokazać ogromną miłość dziewczyny do ukochanego, która tak bardzo kochała swego wybrańca, że po jego śmierci nadal zachowała głębokie uczucie. Myślę, że jest to jeden z powodów, dla którego ballada Mickiewicza może być manifestem na dziś. Utwór ten ukazuje prawdziwą, wieczną miłość między dwojgiem osób. Współcześnie tylko nieliczni potrafią okazywać tak prawdziwe emocje, a być może dzięki temu wezwaniu kolejni zakochani dostrzegli by potęgę uczucia. Kolejnym zagadnieniem poruszanym przez Adama Mickiewicza jest postawa starca. Odczytywany jako przedstawiciel oświecenia kieruje się tylko tym co widzi oraz rozumem. Dlatego też nie jest w stanie zrozumieć postępowania Karusi, uznając jej opowieść za bujdę: ?Dziewczyna duby smalone bredzi?. Przeciwstawia się mu narrator biorący udział w sytuacji, zwracając się do niego słowami: ?Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!?. Uświadamia mu, że starzec podtrzymując dotychczasową postawę nie jest w stanie uwierzyć Karusi, jak również samemu doświadczyć podobnych uczuć. Myślę, że właśnie rady wygłoszone przez poetę w stosunku do starca, powinny być aktualne i dziś. W epoce wysokiej technologii i rozwiniętej nauki, ludzie kierują się przede wszystkim tym co potrafią dostrzec, odkryć lub udowodnić. W codziennym życiu, nie potrafimy uwierzyć komuś na słowo. Poeta uczy nas że jeśli czegoś nie widzimy, nie możemy założyć że tego nie ma. Poleca postawę otwartą jednocześnie nie godzi się by ?szkiełko i oko? było miarą postrzegania świata. Myślę, że te poglądy Adama Mickiewicza szczególnie powinny być skierowane do współczesnego świata.
Moim zdaniem prawdy zawarte w ?Odzie do młodości? i ?Romantyczności?, jedynie po części mogą być wezwaniem do współczesnego świata. W mojej pracy przedstawiłem zarówno dowody na to dlaczego może jak i nie może być manifestem na dziś. Większość stanowią jednak argumenty przemawiające za utworami Mickiewicza, dlatego mam nadzieję, że udowodniłem dlaczego zgadzam się z teorią, że prawdy moralne poety powinny być dzisiejszym apelem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty

Teksty kultury