profil

Motyw Matki

poleca 87% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Kobieta przeznaczona do tego, by być matką, staje się najważniejszą osobą w życiu człowieka. To ona je wychowuje, uczy rozróżniania dobra od zła, kształtuje jego osobowość i charakter, daje podstawy do dalszego funkcjonowania. To ona wprowadza je w świat pełen miłości i czułości. Jest jedyną osobą, która pragnie dla niego wszystkiego, co najlepsze.
Miłość macierzyńską pięknymi słowami określił Ignacy Krasicki: ?Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca ? to miłość macierzyńska?.

Biblia to najbardziej znane dzieło zawierające motyw Matki. Maryja ? Matka Jezusa ? już na początku usłyszała smutne proroctwa ?a Twoje serce miecz przeniknie?. Maryja w chwili zwiastowania jest jednak symbolem macierzyństwa radosnego. Przypomnijmy zamienne słowa: ?Zdrowaś Maryjo, łaski pełna?. Anioł Gabriel zwiastował Maryi, aby przekazać jej cudowną nowinę; że pocznie ona syna Bożego, który stanie się wkrótce wybawicielem świata. Przeżyła ona śmierć i cierpienie Chrystusa, towarzyszyła mu w ostatniej drodze krzyżowej i ostatnich chwilach życia. Pomimo tego, że znała wolę bożą, bolało ją odebranie syna w taki sposób, jak zabolałoby każdą matkę.

Już w mitologii greckiej znaleźć można postaci matek cierpiących. Niobe ? dumna matka licznego potomstwa domagała się czci równej Apollona i Artemidy, za co boskie dzieci zabiły strzałą jej wszystkie pociechy. Zrozpaczoną, ukaraną przez Boga matkę Zeus zamienił w płaczący kamień.

Jan Paweł II jest jednym z najwspanialszych ludzi, który żył na świecie, który pozostanie na zawsze w sercu każdego człowieka. Kochał on wszystkich ludzi, potrafił przebaczać najgorsze czyny, a wszystko co mówił, miało związek z miłością. W przemówieniu powitalnym na lotnisku Okęcie w Warszawie, które miało miejsce 16 czerwca 1983roku porównał Polskę z Matką. Mówi Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.

Johanna Wagner ? Matka i dziecko
W tej rzeźbie dominującą pozycję zajmuje matka., która jest tak zbudowana, ze jej łono daje dziecku schronienie. Dziecko sprawia wrażenie powiązania z ciałem matki ale czuje się tam bardzo swobodnie. Jej dłonie złożone są nad głową dziecka co bardzo wyraźnie symbolizuje opiekę, ochronę i bezpieczeństwo dla dziecka.

Stanisław Wyspiański wielokrotnie podejmował temat macierzyństwa ze względu na tęsknotę za wcześnie utraconą matką. Jednym z bardzo znanych jego dzieł jest ?Macierzyństwo?. Obraz przedstawia żonę karmiącą piersią małego Stasia. Ukazuje on miłość i pełny związek matki z dzieckiem, wyraża pełnię prawdziwego macierzyństwa. Ten intymny akt karmienia niemowlęcia potraktował Wyspiański jako czynność przynależną wyraźnie do świata kobiet. Ilustruje to, co w naturze kobiecej jest najpiękniejsze i najciekawsze, a mianowicie jej bycie matką.

Kochankowie mojej mamy ? postać niedojrzałej, niezrównoważonej psychicznie matki samotnie wychowującej syna ? niekonwencjonalnej kobiety, która nie może znaleźć sobie tradycyjnej, stałej pracy, lecz żyje ?od kochanka do kochanka?, narażając syna na liczne nieprzyjemności w szkole. Kocha syna najbardziej na świecie, lecz nie zdaje sobie sprawy, ile musi kosztować jej zachowanie.

Sytuacja tytułowej bohaterki wiersza Tadeusza Różewicza "Matka powieszonych? jest tragiczna. Poeta, nawiązując do wydarzeń wojennych, przedstawia rozpaczającą, obłąkaną po stracie synów matkę. Stosuje on metafory, pisząc o matce, która "siwą głowę niesie w rękach, jak ciężką bryłę", porównując ją do "pomylonej syreny", która "wyje do obrzękłego księżyca". Najbardziej jednak trapi poetę obojętność ludzi, głuchych na cierpienie nieszczęśliwej kobiety, która "ociera się o szorstką skórę tłumu".

Polscy poeci poświęcali swoje utwory matkom, ponieważ nakładali na nie szczególną rolę: utożsamiali matkę z Polską, ojczyzną, a jej dzieci z rodakami. Bogurodzica to utwór, który powinien być znany każdemu człowiekowi. Jest to wiersz zdaniowy rymowy pochodzących ze średniowiecza. Autor, który do tej pory jest nieznany, przedstawia matkę Chrystusa jako błogosławioną wybrankę Boga, która jest tak bardzo czczona przez lud, że staje się pośredniczką między nimi a Bogiem. Ludzie proszą ją, aby wstawiła się za nimi u Najwyższego Pana z prośbą o pobożne życie doczesne oraz szczęście wieczne po śmierci.

Skoro już mowa o Bogu, warto przyjrzeć się Dekalogowi, który zawiera przykazanie, które brzmi ?czcij ojca matkę swoją?. Przykazanie te jest fundamentem miłości Boga i człowieka i należy do podstawowych praw w życiu człowieka. Każdy powinien szanować swoją Matkę, ponieważ to Ona dała dziecku pierwszą miłość jakiej potrzebowało. Niedługo po narodzeniu, rodzi się zaufanie i pewność, które są źródłem zadowolenia, spełnienia i dobrego samopoczucia.

Synonimy matki: Mama, mamusia, matula? Dla mnie jednak jest to kobieta, która stała się moim pierwszym autorytetem. Ona pokazała mi czy jest miłość, szczęście i radość, wprowadziła mnie w świat, który ciągle na nowo poznaję. Dała mi podstawy do życia, którego teraz nie chciałabym stracić. Mama jest przyjaciółką, najlepsza z najlepszych. To ona pomaga mi rozwiązywać najtrudniejsze problemy, to ona zawsze jest gotowa poświęcić mi całkowicie swój czas.
Powiedziano słusznie o niej - "Jest jedno imię, pośród imion świata, jedno jedyne promieniste imię. Pachnie w nim stara przygarbiona chata i szepcą ściany w sercu tchnącym rytmie. Brzmią w nim pieściwie lat młodzieńczych chwile, beztroskie, jasne, radośnie tęskniące. I tyle wspomnień, snów przyśnionych tyle, łzy i uśmiechy, burze i słońce. Imię najsłodsze i najbardziej święte. świecące jasno pośród życia mroku. Miłośnie, słodko sercem uśmiechnięte, budzące zachwyt i łzę rzewną w oku. Gdy kto chce zamknąć w jednym tylko słowie, grom uczuć jasnych do granic ostatka, niech przyklęknąwszy to imię wypowie - jedno, jedyne Przenajświętsze - MATKA."

Do tego polecam muzykę http://www.wrzuta.pl/audio/nwApvWIacW/enya_-_waterfall_piano_instrumental . :))

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut