profil

"Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego.

poleca 86% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Akcja utworu Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara" toczy się w stolicy XIX w. Rosji - Petersburgu. W biedniejszej części miasta zamieszkałej przez głównego bohatera powieści Rodiona Raskolnikowa.
Uboga część miasta jest brudna, oraz często pojawia się kurz pochodzący z wapna. Petersburg jest ciągle rozbudowywany. Mieszkanie Rodiona również jest ciemne i brudne, zostało nawet porównane przez jego przyjaciela Razumichina do trumny. Dzięki tak przedstawionej scenerii miasto motywuje swoich mieszkańców do zła, nie jest jedynie miejscem akcji utworu, staje się niezależnym bohaterem. To właśnie za sprawą sytuacji panującej w Petersburgu Rodion Raskolnikow został natchniony do zbudowania teorii usprawiedliwiającej jego późniejszy czyn, czyli zabójstwo Alony Iwanowny. Bohater widząc nędzę mieszkańców uznał, że poprzez zabójstwo bogatej lichwiarki, którą uznał za "jednostkę wszawą" oraz przeznaczenie jej majątku na pomoc innym przyniesie ulgę mieszkańcom miasta.
Czas akcji "Zbrodni i kary" trwa 9,5 dnia (nie licząc epilogu) i nie płynie równomiernie. Myśli bohaterów są bardzo wydłużane, natomiast sama akcja skracana. Przestrzeń w utworze jest anonimowa, nie posiada swojej tożsamości, świadczy to o wpisaniu utworu w hasło pozytywistycznego utylitaryzmu.
Na podstawie przedstawionych przeze mnie argumentów można powiedzieć, że Petersburg - miejsce akcji "Zbrodni i kary" odgrywa w utworze ważną rolę, stając się niezależnym bohaterem wpływającym na losy postaci.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury