profil

Charakterystyka Andrzeja Kmicica głównego bohatera "Potopu"

poleca 81% 1710 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Przedstawienie postaci
Andrzej Kmicic, główny bohater powieści "Potop" Henryka Sienkiewicza. Młody, lecz znany i doświadczony żołnierz, typowy przedstawiciel szlachty XVII w., potomek zubożałego rodu szlacheckiego.

Opis zewnętrzny
Miał płowe włosy i siwe oczy, twarz młodą, orlikowatą, zadziorną i wesołą. Nad ustami miał ciemne wąsy. Ubrany był zwykle bogato, stroje zdobywał napadając na kilkunastoosobowe grupy nieprzyjaciół.

Charakterystyka osobowości
Grzechy młodości, gorąca miłość do kobiety, metamorfoza postaci i głęboki patriotyzm to cechy sienkiewiczowskiego Andrzeja Kmicica.

Kmicic to bohater nietypowy dla czasów pozytywizmu. Znamienną cechą tej postaci jest dynamiczność charakteru i osobowości. Andrzej był "odmianą" szlachcica, który musiał się wyszumieć. Jego natura była awanturnicza, gorąca krew zawsze w nim wrzała, krótko mówiąc bohater "w gorącej wodzie kąpany". Wraz ze swoją bandą rzezimieszków wszczynał kłótnie, nie stronił "od bitki ni od wypitki", czym psuł swą reputację.

Ocena postaci
Oceniając bohatera, uważam, że należy podziwiać Andrzeja Kmicica za wewnętrzną siłę, która doprowadziła go do zrehabilitowania się, ponieważ z despotycznego hulaki przeobraził się w patriotę przekładający dobro ojczyzny ponad własne interesy. Nigdy nie należy wątpić w możliwość poprawy się człowieka, bo przecież zdrada może być tylko wynikiem pomyłki i manipulacji, a nie konsekwencją odejścia od najwyższych wartości.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury