profil

Klimat śródziemnomorski

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-06
poleca 83% 2824 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Klimat śródziemnomorski - rodzaj klimatu podzwrotnikowego, występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata powyżej 20 stopni C oraz łagodne zimy powyżej 0 stopni, a także fakt, że występuje głównie bezpośrednio nad morzem lub oceanem, zazwyczaj na zachodnim wybrzeżu, a bardzo rzadko w głębi lądu. Klimat ten sprzyja rolnictwu i turystyce masowej.

Strefa klimatów podzwrotnikowych:
- Klimat podzwrotnikowy morski (inaczej: śródziemnomorski) - występuje w RPA, południowej części USA oraz na wschodnim wybrzeżu; lato jest gorące i bardzo słoneczne, opady nie występują, z kolei zimy są łagodne, nie występuje mróz ani śnieg.
- Klimat podzwrotnikowy suchy- na Wyżynie Irańskiej, środkowa Hiszpania, Turcja, Stany Zjednoczone (centralna część)- gorące i suche lato, chłodna albo mroźna oraz sucha zima.

Rejony występowania
- Kalifornia
- Basen Morza Śródziemnego
- Południowe wybrzeża RPA (między innymi miasto Kapsztad)
- Południowo-zachodnie wybrzeża Australii (między innymi miasta Adelaide oraz Perth)
- Skrawek wybrzeża środkowego Chile

Rolnictwo
Na obszarach występowania klimatu śródziemnomorskiego uprawia się między innymi: oliwki, winorośl, owoce cytrusowe, figi, daktyle, melony, dynie i arbuzy. Typowymi zwierzętami hodowanymi w celach konsumpcyjnych na terenach panowania klimatu śródziemnomorskiego są: owce, kozy i drób.

Roślinność
Do potencjalnej roślinności naturalnej typowej dla klimatu śródziemnomorskiego należą między innymi: ciepłolubne sosny, pinie (Pinus pinea), platany, palmy (między innymi: Trachycarpus, Chamaerops humilis, Rapidophyllum hystrix, Washingtonia filifera, Washingtonia robusta, Sabal minor), dęby, oliwki, trzciny, makia, juka, oleander, agawa, tamaryszek, tuja, jałowiec i cyprys.

Lasy galeriowe i zalewowe
- Formacja roślinna strefy równikowej klimatu równikowego wybitnie wilgotnego
- Niskie drzewa rozciągające się wzdłuż rzek (w strefie zalewanej) wysokie w strefie niezalewanej, liczne krzewy, rzadziej liany i epifity
- Obszar występowania: głównie doliny rzek m. in. Amazonki, Konga i Orinoko

Lasy monsunowe
- Formacja roślinna strefy klimatycznej zwrotnikowej monsunowej i podzwrotnikowej monsunowej z charakterystycznymi gorącymi latami i dużymi opadami oraz suchymi i ciepłymi zimami
- Roślinność rozrasta się bujnie a drzewa posiadają liście jedynie w porze deszczowej
- Głównymi roślinami są: bambusy (do 60m. wys.) oraz drzewa tekowe, dobrze rozwinięte jest piętro krzewów i runa
- Obszar występowania: Azja (Indie i Indochiny), Kuba, Madagaskar

Świat zwierząt lasów podzwrotnikowych: pancerniki, jaguary, pumy i grzechotniki, na terenach lasów monsunowych żyją słonie indyjski, małpy i tygrysy, bogaty jest również świat gadów, ptaków i owadów.

Makia, marchia - to wtórna formacja roślinna występująca w wilgotniejszych siedliskach w rejonie śródziemnomorskim. Powstała w miejscu zniszczonych przez Rzymian twardolistnych, głównie dębowych lasów

Makia i chaparral
- Formacje roślinne strefy podzwrotnikowej klimatu śródziemnomorskiego o suchym lecie i deszczowych zimach
- Charakteryzuje się występowaniem krzewów oraz niskich (karłowatych) drzew silnie rozgałęzionych (pinie), kolczastych, o skórzastych liściach (oliwki) i grubej korze (dąb korkowy)
Makia (macchia) głównie - pistacje, mitry, bukszpan, jałowiec, rozmaryn, lawenda
Chaparral - charakterystyczna mącznica i eukaliptus
- Obszar występowania: basen Morza Śródziemnego (makia), Kalifornia i Meksyk (chaparral), południowo-zachodnia i południowo-wschodnia część Australii ("zarośla melle")

Świat zwierząt: króliki, chomikowate, wiewiórki, daniele, muflony, szakale. Ogromne bogactwo płazów, gadów i bezkręgowców (głównie owady i skorpiony (pajęczaki).

Pobierz załącznik

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty