profil

Unia Europejska

poleca 89% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

Unia Europejska jest gospodarczo-polityczną wspólnotą, którą tworzą państwa członkowskie. Na chwilę obecną jest ich 27. W jej skład wchodzi: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Cypr, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry, nasza ojczyzna-Polska oraz ostatnio przystępująca Rumunia i Bułgaria. Jej podstawą do funkcjonowania jest traktat podpisany 7 lutego w 1992 r. w Maastricht, zwany też Traktatem o Unii Europejskiej.
U jej podstaw leży wspólna w znacznej części historia i kultura narodów zamieszkujących ten kontynent. Historia UE rozpoczęła się po drugiej wojnie światowej, choć korzenie idei zjednoczonej Europy sięgają starożytnego Imperium Rzymskiego. W 1949 r. powstała pierwsza organizacja międzyrządowa integrująca kraje zachodniej Europy- Rada Europy.
Unia Europejska opiera się na podstawie instytucji, spośród których fundament stanowią Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski, Komisja Europejska, Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów, Trybunał Sprawiedliwości.
Motywami przewodnimi tej organizacji jest integracja państw członkowskich i przystępujących oraz ograniczenia roli Stanów Zjednoczonych na kontynencie. Celem jest również istnienie wspólnego rynku surowców i produktów przemysłu węglowego i stalowego, a także pokojowe wykorzystanie energii jądrowej. Różnorodność językowa jest demokratyczną i kulturową podstawą UE. Uznano rolę języków w społecznej, gospodarczej i politycznej integracji, szczególnie w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej.
Jestem skłonna porównać UE do grona przyjaciół, zawsze lepiej „bawić się” większą grupą niż w dwie osoby. UE „zaprasza” do swego otoczenia państwa po to, aby ściślej je zintegrować, by nawzajem sobie pomagać, wspierać i darzyć zaufaniem. Zanim to jednak nastąpi, Państwa członkowskie przed przystąpieniem do grona członków objęte są klauzulą bezpieczeństwa. Oznacza to, że w przypadku poważnych wątpliwości dotyczących dostosowania prawa w wymienionych, określonych dziedzinach, państwa członkowskie UE będą mogły zdecydować większością głosów o ewentualnym przesunięciu daty przystąpienia państwa kandydującego. Sądzę, że to bardzo dobry sposób. UE zastrzega sobie w ten sposób wybór państw przystępujących, a na tych ostatnich wymusza zwiększoną aktywność w dostosowaniu do wymogów Unii. Dopuszcza państwa, które są ekonomicznie i prawnie przygotowane, którym naprawdę zależy na członkostwie i ewentualnych korzyściach z tym związanych.
Państwa, które przystępują do organizacji otrzymują liczne dotacje. Jest wspierana infrastruktura, rozwój gospodarczy i przemysłowy, kulturalny i edukacyjny. Dodatkowo każdy obywatel UE zarejestrowany jako wyborca jest uprawniony do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zatem Parlament wyraża demokratyczną wolę kilkuset milionów obywateli UE, a także reprezentuje ich interesy podczas dyskusji z innymi instytucjami UE. Komisja Europejska zgłasza projekty aktów prawnych, proponuje kierunki polityki i programy działania, a także jest odpowiedzialna za wykonanie decyzji Parlamentu i Rady. Państwa członkowskie muszą liczyć się z tym, że w razie sporów między państwami członkowskimi, instytucjami UE, przedsiębiorstwami i osobami fizycznymi mogą stanąć przed Trybunałem Sprawiedliwości. Jak sama nazwa wskazuje, Trybunał dba o dobro państw, ale i poszczególnych obywateli, tak, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Przystąpienie do UE niesie ze sobą podporządkowanie się owym zasadom. Unia zrzesza państwa, które gwarantują realizację tych zasad i walczą o wspólne dobro.

POLSKA

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami. Oczywiście nie jest tak doskonale rozwinięta jak państwa podstawowe Unii, ale ciągle do tego dąży dzięki licznym dotacjom, które otrzymuje we wszystkich dziedzinach życia. Z momentem przystąpienia do Unii znacznie polepszyła się infrastruktura drogowa oraz kolejowa, pojawiły się dopłaty bezpośrednie i pośrednie dla rolników, dopłaty na rybołówstwo, rozwój szkolnictwa-programy wymiany uczniów( Sokrates Comenius)-różnego rodzaju formy szkoleń. W kraju pojawia się mnóstwo nowo wybudowanych hal sportowych.
W latach 2007-2013 Polska ma dostać ogromne kwoty na rozwój państwa. Jak wszystkim wiadomo, w naszym kraju będą organizowane Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, w 2012 r. Polska będzie musiała dostosować państwo do tej imprezy. Muszą powstać nowe obiekty sportowe, hotele, drogi, dworce itp. Organizacja mistrzostw to wielkie wyróżnienie dla naszego kraju, ale i zobowiązanie, któremu bezwzględnie musimy sprostać. W konsekwencji otrzymamy ogromny zastrzyk finansowy dla naszej ojczyzny. Powinniśmy się cieszyć z tego powodu i nie narzekać, że nam się nie uda. Wspólnymi siłami na pewno wykorzystamy tą niepowtarzalną szansę, która dla wielu krajów pozostaje w sferze marzeń.

Podsumowując-Unia Europejska to wspaniała instytucja dająca szansę wielu państwom, tym słabym i wielkim mocarstwom. W różnych sondażach ludzie w większości ją popierają i ja osobiście też się z nimi zgadzam.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty