profil

Pan Tadeusz - recenzja filmu.

poleca 85% 457 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Dnia 4 II 2008 r. razem z klasą obejrzeliśmy ciekawą i wciągającą widza, filmową adaptację epopei Adama Mickiewicza - "Pan Tadeusz". Film nakręcony został w 1998r. przez znakomitego reżysera - Andrzeja Wajdę, który nakręcił też sławne dzieła takie jak: "Panny z Wilka", "Ziemia Obiecana" czy "Popiół i diament". Scenariusz wspólnie napisali Andrzej Wajda i Piotr Wereśniak.

Zdjęcia są zrobione przez Pawła Edelmana, a muzyka przez Wojciecha Kilara. Reżyser oparł utwór na wątku sensacyjnym, dlatego akcja skupia się na dziejach Księdza Robaka, którego gra znany aktor Bogusław Linda. W rolę Tadeusza wcielił się znany z roli Michał Żebrowski, Daniel Olbrychski- jako Gerwazy, Grażyna Szapołowska- jako Telimena, Andrzej Seweryn- jako Podkomorzy, Marek Konrad- jako Hrabia, Krzysztof Kolberger- jako Sędzia i Alicja Bachleda- Córuś w roli Zosi. Oceniając grę aktorów, wyróżnić można Grażynę Szapołowską, która doskonale pasuje do roli dojrzałej damy - swoim wdziękiem uwodzi młodego Tadeusza. Gorzej poradziła sobie Alicja Bachleda - Curuś. Zadziwiała jedynie swoją urodą, a nie grą aktorską. Akcja filmu rozgrywana jest w Soplicowie. Treść opowiada o pokonaniu zaborcy rosyjskiego oraz odzyskaniu niepodległości. Jednym z wątków jest potyczka miłosna Tadeusza, który wacha się, którą panią wybrać- dojrzałą Telimenę czy młodą Zosię.

Muzyka, zdjęcia, scenografia, kostiumy oraz montaż- wszystko to stworzyło niezwykłą atmosferę, która była kiedyś i już nie powróci. Najbardziej podobała mi się opowieść Gerwazego o historii zamku Horeżków. Według mnie, filmem, któremu warto poświęcić czas, jest "Pan Tadeusz". Chociaż trwa dosyć długo, to naprawdę warto go obejrzeć. Poleciłbym go tym, którzy nie przeczytali książki i tym, którzy chcą ją porównać z filmem.

z dedykacją Pompka

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Formy wypowiedzi