profil

Recenzja filmu "Pan Tadeusz".

poleca 85% 482 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

"Pan Tadeusz" w oczach Wajdy

Film pt. "Pan Tadeusz", jest adaptacją epopei narodowej Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Został on wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, zdobywcę oskara za "Przedwiośnie" na dwusetną rocznicę urodzin poety. Reżyser trafił w moje gusta. znakomicie przedstawił całą fabułę filmu począwszy: od przyjazdu Tadeusza do Soplicowa po inwokację.

W rolach głównych wystąpiła cała plejada znakomitych artystów polskich. Cała obsada jest według mnie bardzo dobrze dobrana, a ich gra zachwyca! Gerwazy, wiecznie groźny, nieprzyjazny w stosunku do Sopliców - Widać było, że Daniel olbrychski dał całą swoją energie do odegrania roli. Tadeusz, młodzieniec o wielkim sercu, walczący o odzyskanie przez Polskę niepodległosci u boku Napoleona - Tu na uznanie zasługuje michał zebrowski. Mickiewicz czytający całą epopeję swoim Polaką na emigracji. W tej roli wcielił się nam dobrze znany Krzysztof Kolberger. Gra aktorska kobiet jest także perfekcjyna. Grażyna szapołowska, czyli piękna Telimena, odegrała swoją role z sercem Natomiast alicja bachleda-curuś zasługuje na moje uznanie gdyż bardzo dobrze wcieliła się w rolę Zosi, młodej panienki wkraczającej w dorosłe życie. Jednak najbardziej spodobał mi się grany przez Bousława Lindę - Jacek Soplica, czyli zmęczony życiem ksiądz Robak, który pod koniec swojego życia postanawia się wyspowiadać ze wszystkich swoich grzechów.

Dla mnie w "Panu Tadeuszu" nie ma słabych punktów. zdjęcia, scenariusz, kostiumy, montaż - wszystko to tworzy niezwykłą wizję świata, który minął. Jednak najbardziej zachwyciła mnie muzyka. Wojciech Kilar skomponował poloneza do "Panu Tadeuszu". Jest on bardzo polski i odświętny. Występuje w nimal wszystkich najważniejszych momentach filmu.

"Pan Tadeusz" jest przepięknym filmem. Andrzej Wajda stworzył dzieło zasługujące na uznanie, gdyż cała historia ujęta w dwugodzinnym seansie jest przepięknie sfilmowana i tworzy wokół siebie niezapomniany klimat.

P.S. Wypracownie tak jak większość moich prac jest bazowana na innych pracach, lecz nie jest plagiatem!

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi