profil

Recenzja filmu "Pan Tadeusz"

poleca 85% 901 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Film "Pan Tadeusz" jest adaptacją epopei Adama Mickiewicza. Dialogi zostały opracowane przez Piotra Wereśniaka, są skrócone i zagęszczone.

Głównym bohaterem "Pana Tadeusza" jest Jacek Soplica. To na nim skupiła się akcja filmu. W centrum wydarzeń pozostaje postać zbrodniarza, który ukryty nawet przed swym bratem i synem pod zakonnym przebraniem, odpokutowuje za swoje grzechy. Jest on również sprężyną powstańczych przygotowań na Litwie.

W końcowej części filmu pojawia się też narrator grany przez Krzysztofa Kolbergera. Jego głos towarzyszy wszystkim scenom z części zatytułowanej "Epilog". Wyreżyserował go Andrzej Wajda w 1999r. Głównymi wątkami są: spór o zamek, losy Jacka Soplicy, miłość Tadeusza i Zosi.

Aktorzy w filmie są znani i wybitni. Telimenę zagrała Grażyna Szapołowska, Klucznika Gerwazego - Daniel Olbrychski, Jacka Soplicę - Bogusław Linda, Hrabiego - Marek Kondrat, Tadeusza Soplicę - Michał Żebrowski, w rolę Zosi wcieliła się 14-letnia Alicja Bachleda - Curuś, Rejenta - Piotr Gąsowski, Wojskiego - Jerzy Gałek, Sędzia Soplica - Andrzej Seweryn, Podkomorzy - Jan Trela.

Podkład muzyczny Wojciecha Kilara jest wspaniale dobrany do sytuacji. Zdjęcia wykonane przez Pawła Edelmana są równie znakomite. Kostiumy aktorów pomogły nam przenieść się w czasy romantyzmu.

"Pan Tadeusz" to bardzo dobry film. Trzyma w napięciu, a także potrafi rozśmieszyć i wzruszyć. Ja osobiście zachęcam do obejrzenia kolejnego dzieła Andrzeja Wajdy, który i tym razem udowodnił, że jest wspaniałym reżyserem.

P.S. Może nie jest długa, ale zawiera wszystko (;

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata