profil

Ekologiczne problemy Polski i UE

poleca 85% 1069 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Polska potrzebuje Europy, Europa potrzebuje Polski? taki słów użył jeszcze przed przystąpieniem Polski do wspólnoty Jan Paweł II. Teraz gdy już jesteśmy Unii Europejskiej te słowa nadal mają znaczenie. Przed nami wiele ważnych spraw do zrealizowania. Bardzo dużo z nich wiąże się z ekologią i ochroną środowiska. Pragnę przedstawić kilka z nich.
Myślę, że najważniejszym zadaniem stojącym przed naszym krajem jest wdrożenie w system i przekonywanie ludzi, że odnawialne źródła energii to najlepszy i najbardziej korzystny dla nich produkt.
Energia wiatru, która jest wykorzystywana do wytwarzania prądu to inwestycja na cała lata. Na Pomorzu takie rozwiązanie przyniosło korzyści, lecz niektórzy ludzie uważają, że te elektrownie wiatrowe psują krajobraz terenu. Więc jak widać każdy projekt ma swoją drugą stronę medalu. Mimo wszystko sądzę jednak, że już lepsze to niżeli elektrownie cieplne, które szkodzą środowisku o wiele bardziej. Nawiasem mówiąc 1/3 naszego kraju ma odpowiednie warunki dla wykorzystania energii wiatru. Więc chyba nie warto zmarnować takiej szansy.
Energia promieniowania słonecznego i geotermalna to nowy i świetny pomysł na ogrzanie domu, czy zwykłej wody na herbatę. Można przyjąć, że 10% energii zużywanej na ogrzewanie pomieszczeń pochodziłoby z technologii słonecznych . Dzięki tej metodzie moglibyśmy dużo oszczędzi. To zastosowanie dotyczy przede wszystkim domostw jednorodzinnych, które mogłyby wykorzystać kolektory słoneczne. Oczywiście taki sprzęt jest bardzo drogi, a państwo w tym też UE dofinansowuje tylko część wydatków, ale na dłuższą okres czasu powinno się to zwrócić i przynieść korzyści wynikające z płacenia mniejszych rachunków za prąd.
Po energii wiatru i słońca przyszedł czas na wodę. Ten kolejny żywioł ma także zastosowanie w energetyce. Mianowicie do wytwarzania prądu wykorzystuje się elektrownie wodne budowane na jeziorach, rzekach i morzach. Wykorzystuje się w nich siłę fal, moc pływów i prądów morskich. Takie elektrownie są często tworzone na zaporach, bądź tamach. Okolice w których budowane są te ?inne maszynki do robienia prądu? przyciągają bardzo niskimi, czyli atrakcyjnymi cenami energii.
Dlaczego odnawialne źródła energii są tak ważne? Jest kilka powodów. Na pewno zmniejszanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, bo to kolejne ważne zadanie stojące przed UE. Polska jeżeli by naprawdę efektywnie włączyła się i zaangażowała w te projekty mogła by zyskać także na nowych miejscach pracy i uatrakcyjnieniu okolic.
W tym artykule chciałbym także nadmienić o problemie, bo niewątpliwie jest to problem jakim są zwykłe foliowe reklamówki. Te przedmioty codziennego użytku zalewają nas i wkrótce jeżeli nie zrobią czegoś ?ludzie na górze? utoniemy w nich my. Te reklamówki, które używamy do przenoszenia masła, czy piersi z kurczaka psują się dosyć szybko i trzeba wymieniać je na nowe. Jednak to, iż się psują nie oznacza ich rozkładu, bo na to potrzeba około pół tysiąclecia. No dobrze, ale przecież można je segregować to po co tak roztrząsać ten przypadek? Otóż nie, o ile plastikowe butelki można przerobić i jest na nie zbyt, o tyle foliowych reklamówek nikt nie chce. Całe szczęście są już pewne projekty ustaw i trwają prace nad tym by zapobiec tej przytłaczającej nas sytuacji. Jednym z pomysłów jest zakaz wydawania w sklepach foliowych reklamówek i zastąpienia je papierowymi torbami. W sklepach będzie trzeba za nie zapłacić, ale będą one nam służyć o wiele dłużej. Natomiast gdy dojdzie do jakiegoś ubytku torbę będzie można przynieść i wymienić za darmo na nową. To jest naprawdę dobry pomysł. Lecz czy wygra z nim mentalność ludzka, która jednak nie jest chętnie nastawiona do zmian?
Uważam, że nad rozwiązaniem problemu tak by był sprzyjający dla środowiska jak i dla ludzi należy trochę pomyśleć jednak jak widać przynosi to wiele korzyści jak również zysków. Nie możemy myśleć tylko o sobie pomyślmy czasem o innych, ponieważ jak ty matce naturze, tak ona tobie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata