profil

Dzieje miłości Romea i Julii

poleca 85% 851 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

William Szekspir napisał tragedię pt.: „Romeo i Julia”, która opowiada nam o miłości głównych bohaterów. Uczucie te jest przykładem dobranej pary kochanków w literaturze powszechnej. Cała ta historia zaczyna się na balu w domu Kapuletów. Wtedy po raz pierwszy Romeo zauważył Julię, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Byli w sobie zakochani bezgranicznie, lecz nie mogli się tym z nikim podzielić. Przyczyną tego ukrywania miłości było kilkuletnie skłócenie się obu rodów: Kapuletów i Montekich.

W nocy Romeo przychodzi pod balkon Julii i wyznaje jej miłość. Ukochana prosi go, by wyrzekł się swego rodu, albo przysiągł jej być wierny, wtedy to ona wyrzeknie się swojego w imię wielkiego uczucia, jakie ich połączyło. Romeo przysięga na księżyc być wiernym. W czasie tego spotkania ustalają, że wezmą ślub. W związku z tym, że ceremonia miała być potajemna, młodzieniec prosi o pomoc ojca Wawrzyńca.

Następnego dnia Julia pod pretekstem spowiedzi wychodzi z domu i udaje się do celi mnicha. Tam biorą potajemnie ślub. Godzinę po ślubie Romeo zabija Tybalta, aby pomścić śmierć przyjaciela. Za ten czyn zostaje wygnany z Werony. Serce męża przepełnia żal i tęsknota za ukochaną. Ojciec Julii postanawia wydać córkę za mąż za Parysa. Udaje się ona po pomoc do Ojca Wawrzyńca, od którego dostaje miksturę, która uśpi ją na dwie doby i sprawi, że wszyscy będą myśleli, że umarła.

Wieść o śmierci szybko się rozeszła. Baltazar poinformował swojego pana o śmierci żony. Romeo po tej wiadomości dostał wstrząsu i postanawia popełnić samobójstwo. Zakupił on truciznę u starego i biednego aptekarza, po czym wraz ze swoim sługą poszli do grobowca Kapuletów. Tam pożegnał się ze swoją ukochaną i wypił truciznę. Po kilku sekundach już nie żył. Pół godziny później Julia się obudziła i zobaczyła leżącego przy niej martwego Romea. Wtedy wyjęła sztylet i przebiła się nim. I tak oto zakończyła się historia Romea i Julii.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (10) Brak komentarzy
18.5.2011 (20:01)

Ile powinno być akapitów ? xd

4.5.2011 (19:01)

Troszkę błedów ale ogólnie git dzięki za praca laska :D

13.4.2011 (13:03)

Wawrzyniec i Laurenty to ta sama osoba

Sprawdzone przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Wypowiedzi pisemne