profil

Znaczenie wody w gospodarce człowieka

poleca 85% 213 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
obieg wody w przyrodzie stany skupienia wody stany skupienia wody

ZNACZENIE WODY W GOSPODARCE CZŁOWIEKA

Człowiek bez jedzenia może przeżyć ponad miesiąc, jednak bez wody można przeżyć tylko kilka dni. Zasoby wodne na naszej planecie wystarczyłyby na zaspokojenie naszych potrzeb. Niedobory wody powodują niskie plony, przez, które panuje głód.
Wodę wykorzystujemy na dwa sposoby. Pierwszy to ten, kiedy czerpiemy wodę ze zbiorników. Do drugiego sposobu należy transport wodny, rekreacja i elektrownie wodne.
W krajach uprzemysłowionych przemysł i energetyka zużywa wielkie ilości wody, np.:
- USA, do produkcji samochodu wykorzystuje się 38 tys. Litrów
- Kanada, 180 tys. litrów wody potrzebne jest do produkcji tony papieru gazetowego.
- Wielka Brytania, 76% całej zużytej tam wody pochłania przemysł
Wielkie ilości wody potrzebne są do produkcji energii. W elektrowniach wodnych spadający strumień porusza się turbinami generatorów zamieniających energię mechaniczną na elektroniczną. Przykładami państw, gdzie elektrownie dostarczają energię elektryczną są:
- Kanada, która dostarcza 66% dostarczanej energii
- Norwegia, w której 99% energii dostarczają właśnie elektrownie wodne
W ciągu ostatnich trzydziestu lat zużycie wody strasznie wzrosło. Przyczyną tego wzrostu są pralki, zmywarki do naczyń, myjnie samochodowe, urządzenia nawadniające przydomowe ogródki i spłukiwanie toalet wodą.
97% wód zajmują oceany , z których woda nie nadaje się do picia. Następne 2% to lądolody i lodowce górskie. W głębi Ziemi występuje 0,6% wody. Z tego wynika, że 0,02% wody wypełnia rzeki i jeziora. Ale zostaje także para wodna, która stanowi tylko 0,001%. Co roku na powierzchnię spada 113 miliardów metrów kwadratowych wody w postaci deszczu, śniegu i gradu. Jednak we wszystkim są jakieś niedogodności, tutaj przeszkadzają nam pustynie i powodzie. Niestety pustynie powiększają się z roku na rok, z różnych badań wynika, że za kilkadziesiąt lat kontynent afrykański pochłonie pustynia. Jednak powodzie są tak samo groźne dla ludzkości, jak pustynie.
Już 4000 lat temu ludzie potrafili otrzymać sól z wody morskiej. Do tej pory sól jest otrzymywana z mórz przez odparowywanie. W krajach, w których jest niedostatek wody pitnej usuwa się z wody morskiej sól.
Większość ludzi szanuje sobie wodę i zamiast marnować swoją wodę zbiera deszczówkę i podlewa nią pola i ogródki. Niekiedy bez wiedzy ludzkiej w jakimś miejscu może powstać jakiś staw, jezioro lub moczara przez wsiąknięcie deszczówki do pewnego miejsca głębokości i późniejsze jej wyjście na powierzchnię.
W oceanach występuje wiele ważnych surowców, pierwiastków i materiałów budulcowych takich, jak węgiel, ropa naftowa, magnez, brom, wapń, potas, złoto, uran, piasek, żwir, kreda, magnan, tlenek żelaza i tytanu, cyna, cyrkon, balt, miedź i nikiel.
Woda morska zawiera wiele składników potrzebnych w medycynie. Niektóre morskie bakterie wytwarzają antybiotyki. Na raka i wirusy pomaga gąbka wydobywana z Morza Karaibskiego. Natomiast pasty do zębów wytwarzane są z karrogenu wydobywanego również z morza.
Morza i oceany zaczynają być nazywane przez niektórych
?Morskimi farmami hodowlanymi?. Tak są nazywane z powodu wielkiej ilości ryb, mięczaków, skorupiaków, glonów morskich i pereł. Największe wyprawy morsko-rybackie są organizowane w Azji. Najczęściej z mięczaków i skorupiaków wyławiane są ostrygi, krewetki, małże i homary. Glony morskie człowiek wykorzystuje na wiele sposobów:
- Są one jadalne, więc człowiek je spożywa
- Są używane do nawożenia pól uprawnych
- Są wykorzystywane w przemyśle i laboratoriach
Perły morskie są wykorzystywane w wyrobie biżuterii.
Naukowcy sądzą, że niedługo woda może stać się naszą przyszłością ze względu na złoża surowców mineralnych, zakładanie hodowli i plantacji (oczywiście w przyszłości). Za niedługo rybołówstwo stanie się tak samo popularne, jak w Starożytności.
Według mojego zdania nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest woda w naszym życiu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty