profil

Znaczenie wody w przyrodzie i gospodarce człowieka

poleca 81% 990 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Wartość wody doceniamy dopiero wtedy, gdy wyschnie studnia" - Benjamin Franklin

Woda to związek chemiczny niezbędny do podtrzymania życia. Niektóre drobnoustroje potrafią żyć bez powietrza, nie istnieje jednak organizm zdolny przeżyć bez wody. Nic dziwnego - stanowi ona główny składnik wszystkich organizmów żywych.

Organizm: Udział procentowy wody:
- człowiek - 60%
- glony - 98%
- meduza - 96%
- soczyste owoce - 90 do 95%
- liście roślin - 80 do 90%
- drewno - 50 do 60%

Bez wody nie rozwinęłaby się cywilizacja. O lokalizacji osiedli ludzkich zawsze decydowała dostępność wody słodkiej. Współcześnie w sakli globalnej najwiecej wody zużywa rolnictwo i przemysł. Np. produkcja jednego samochodu pochłania 380 tys. litrów, odzysk kilograma aluminium z rudy - 8400 litrów, a dochłodzenia średniej elektrowni potrzeba około 5 milionów litrów wody dziennie.

Woda pokrywa prawie 3/4 powierzchni Ziemi, z czego 97% to woda słona, nienadajaca się do picia, nawadniania ani nawet do celów przemysłowych (rozpuszczone w niej sole przyspieszają korozję). Pozostałe 3% to woda słodka, w większości uwięziona w lodowcach. Łatwo dostępna, a więc możliwa do wykorzystania woda słodka stanowi jedynie 0,003% ogólych zasobów wody na Ziemi.
Pomimo olbrzymiego zapotrzebowania na wodę jest ona jednym z najgorzej zagospodarowanych surowców naturalnych. Łatwa dostępność wody powoduje, że jej cena jest zbyt niska, co sprzyja marnotrawstwu.
Przeciętny Europejczyk zużywa w ciągu doby 140 litrów wody, z czego dużą część można by zaoszczędzić. Oto kilka sposobów:
- prysznic zamiast kąpieli w wannie,
- nie zmywanie naczyń pod bierzącą wodą,
- uszczelnienie kranów i toalet,
- podlewaniu ogrodów deszczówką,

Pamietajmy, że jedynie rozsądne gospodarowanie wodą uchroni nas w przyszlości przed pogarszaniem się jej jakości i wzrostem ceny.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta