profil

Współcześni "Świętoszkowie".

poleca 90% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Komedia "Świętoszek" powstała w XVII w. i choć z perspektywy czasu to dość oległa epoka, to ze względu na zamieszczone w tej książce przesłanie i postacie, a raczej ich charaktery, to można by powiedzieć - ta książka to literatura współczesna. Molier umieścił w swoim utworze postacie ponadczasowe, które można dopasować do każdej epoki. Jedna z takich osób jest tytułowy Świętoszek, obłudnik i hipokryta, od którego powstało pojęcie o tej samej nazwie i znaczeniu.

W XXi w. aż sie roi od "świętoszków" Hipokryzję przejawiają albo w swoich poczynaniach bądź w zachowaniu Niejednokrotnie spotkałem sie z dwulicowcami, czytałem i słyszałem o nich, ponieważ w tych czasach to zaczyna być sposobem na życie. Oszustwa, kłamstwo to czynności normalne, do którego powinniśmy sie przyzwyczaić, a także uważać na to , aby nie stać sie ofiarą.

Współczesnymi "świętoszkami" mogą być politycy, którzy nie zawsze są "fair" wobec państwa i obywateli. Maskują się religijnością, dobrotliwością, wyrozumiałością , głoszeniem deklaracji o poprawie państwa, a tym czasem, w swiom prawdziwym obliczu są bezdusznymi , nieliczącymi się z dobrem ogółu "osobami spod ciemnej gwiazdy"okradającymi swoją "matkę". Mogliśmy si eo tym przekonać w ostatnim czasie, kiedy wiele głów państwa polskiego nakryto na korupcji. Jeżeli chodzi o demagogie to w ostatnim czasie widziałem w "dzienniku telewizyjnym Jacka Fedorowicza" spreparowany wywiad z jednym z polityków. Dziennikarz zapytał się "Czy pańska partia będzie realizowała obietnice przedwyborcze?". Ten usłyszawszy pytanie roześmiał sie nie pozostawiając żadnych wątpliwości. Materiał, choć dopasoway do komicznego charakteru programu, zmusza do myślenia wszystkich tych, których oburzają działania władz.

Do świętoszków dzisiejszych czasów można zaliczyć wszędobylskie relamy. Są w telewizji, w gazetach, na ulicy. Można je usłyszeć w radiu, a wykorzystują kłamstwo i naszą naiwność. Każdy z nas choć raz znalazł sie w sytuacji, kiedy zalecany produkt nie spełnił naszych oczekiwań, o którym mówiła reklama. Może i jesteśmy naiwni, ale czy żeby sprzedać produkt trzeba posuwać sie do obłudy i wszelkich jej odmian? Oczywiście, że nie, ale reklamy kłamały, kłamią i będą oszukiwać byle efektywnie sprzedać towar nie licząc się z zasobnością portfela.
W dzisiejszym społeczeństwienie brakuje osób biednych. Jest to zjawisko nie do wyeliminowania. Szkoda tylko że ten "brak dóbr doczesnych" powoli staje sie niezłym interesem i wygodnym sposobem na życie. Niektóre osoby udaja chorych , gdyż poczuli zapach ponętnego pieniądza, który zdobywaja sie nie męcząc i nie odprowadzając wysokiego podatku. Raz byłem świadkiem jak "bardzo chory staruszek" o dwóch kulach odwiedził mój blok. Wracałem ze sklepu , gdy on próbował otworzyć drzewi do bramy. Rzeczą naturalną była pomoc i współczucie z mojej strony. Jednak po kilku minutach od wejścia do mieszkania zobaczyłem przez judasza jak ten sam pan swobodnie schodził ze schodów. Był całkowicie zdrowy. Nie potrzebował niczyjej pomocy by pokonywać stopnie. Takich sytacji było więcej, ale opisane zajście gruntownie przekonało mie o dwulicowości tych nowych "biznesmenów". "Świętoszkowie " znajdują sie także w warstwie duchowej. Wykorzystują oni zaufanie i pełnioną funkcję do celów własnychZa przykład podam księdza proboszcza sąsiedniej parafii, który uciekł ze swoją kobieta zabierając wszystkie pieniądze przeznaczone na wybudowanie kościoła, natomiast inny znany wszystkim ksiądz Rydzyk z Radia Maryja pije i gra w pokera pieniędzmi z datków katolików. Nie tylko księża wykorzystują wiarę. Chodzi mi o sekty , które proponują nowe atrakcyjne, tylko na początku, rozwiązania. Później jednak pokazują swoje prawdziwe oblicze krzywdząc i zniewalajac tak jak Tartuffe w "Świętoszku".

Dzisiejsze czasy to przekrój "świętoszków". Występują w każdej warstwie społeczeństwa stosując kłamstwo i obłudę. Staje sie to coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem na pozyskiwanie pieniędzy i chyba nic tego procesu nie powstrzyma. Jednak, gdy będziemy czujni to zminimalizuje to nasze prawdopodobieństwo zostania ofiarą oszustwa.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Epoka
Teksty kultury