profil

Atmosfera- opis

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Atmosfera to kolejna z powłok ziemskich na którą składają się gazy. Wyróżnia się jej osiem warst powyżej których zaczyna się przestrzeń kosmiczna charakteryzująca się stanem prózni - wypełniaja ją tylko promieniowanie kosmiczne i słoneczne. Ogólnie atmosfera sięga 1000 km nad powierzchnię naszej planety i nie jest ona jednolita pod względem temperatury, ciśnienia i składu na różnych wysokościach.

1) Podział warst ze względu na warunki termiczne
a) troposfera
b) stratosfera
c) mezosfera
d) termosfer

2) Podział ze względu na skład
a) homosfera
b) heterosfera

3) Oraz dwie warsty najbardziej charakterystyczne;
- ozonosfera
- jonosfera

Jest ona ogólnie naturalną ochroną Ziemii przed energią i promieniowaniem słonecznym UVA i UVB niezbędnymi do życia ale w nadmiarze szkodzącym. Zaburzeniem tej ochrony są z winy człowieka emitowane do atmosfery gazy cieplarniane, niektóre z tych gazów są naturalnymi składnikami atmosfery ja np. dwutlenek węgla. Mają one zdolność zatrzymywania energi słonecznej w obrębie atmosfery ? a to powoduje prawdopodobnie ocieplenie kliamtu na Ziemii.
Atmosfera jest zanieczyszczona prócz CO2 przedewszystkim przez metan, podtlenek azotu i freony, które również są uwalniane w różnych procesach przemysłowych.
Ostatnie badania naukowców wykazał że w skutek globalne ocieplenie jest przyczyną m.in.:

- Zwiększenia liczny zgonów na terenie Europy z powodu upałów a także zachorowań na choroby zakaźne i alergie
- Prawdopodobne zmalenie zbiorów w niektórych krajach o 50% z powodu suszy

- Możliwej utraty do 2050 roku połowy terenów uprawnych Ameryki Południowej

- Ludzkość już około 2050 roku mogą spotkać porblemy z powodu braku dostępu do wody pitnej

- W górach będzie mniej lodowców, mniej śniegu, i mniej turystów; wyginie tam do 2080 r., o ile nie zmaleje
emisja dwutlenku węgla, aż 60 proc gatunków.

- Obniżenie się poziomu oceanów

Wielkie koncerny dążą do jak największego zysku więc trudno powiedzieć żeby ochrona środowiska szczególnie leżała w ich interesie, nie wszytscy przejmują się tym jakie zanieczyszczenia emituja ich fabryki mimo że jest to uregulowane prawnie. Od 1978 roku, powierzchnia lodu arktycznego zmniejsza się o 9% co dziesięć lat i to chyba główny problem niedbałość o ilość emisji gazów cieplarnianych.
Istnieją oczywiście pewnie sposoby by temu zapobiec jak np. odnawialne źródła energii choć ostatnio okazało się że tego typu elektrownie jak wodna czy wiatrowa nie w mniejszym stopniu niszczą przyrode; wodne zaburzają naturalny ekosystem rzek, wiatrowe niszczą krajobraz. Ważniejsze moim zdaniem jest ogólne oszczędzanie energi ? liczy się każda energooszczędna świetlówka i gaszenie światła gdy jest nam niepotrzebne.
Lecz największy wpływ mają i tak duże koncerny które powinny poszukiwać nowych technologi które nie szkodzą naszej atmosferze.

Niektórzy uważają że ocieplenie spowodowane zanieszczeniami atmosfery jest wymysłem naukowców a zmiana temperatur w różnych okresach istnienia planety jest uwarunkowana wyłącznie pracą słońca, bo faktem przeciez jest że zanim człowiek wynalazł dymiące kominy i lodówki z freonem też dochodziło przed milionami lat do ociepleń globalnych. Możliwe więc że jest to naturalna kolej rzeczy a człowiek tak naprawdę w niewielkim tylko procencie ma na to wpływ.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 2 minuty