profil

Egipt i Mezopotamia

poleca 85% 882 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dendrochronologia - nauka która ustala wiek drewnianych przedmiotów na podstawie badania rocznych przyrostów słojów drzewnych.

Metoda radiowęglowa - (metoda C14) wykorzystuje ona fakt że we wszystkich substancjach organicznych znajdują się pewne atomy węgla (izotopy) , które ulegają rozkładowi od momentu śmierci przez roślinę lub zwierzę. Ilość izotopu po 6000 zmniejsza się o połowę. Jego zawartość w szczątkach pozwala więc obliczyć ich wiek.
Irygacja - sztuczne nawadnianie terenów rolnych poprzez rozprowadzanie wody przez wykopane kanały.

Grobla - sztuczny wał ziemny oddzielający tereny rolne od głównego nurtu rzeki.
Sarkofag - trumna w kształcie ciała do której chowano zwłoki umarłego.
Mumia - zabalsamowane zwłoki zmarłego pozbawione narządów wewnętrznych.
Hieroglify - (święte znaki) obrazkowe pismo egipskie.
Skryba - uczony w Egipcie jako nieliczny posługiwał się pismem.
Zikkurat - rozbudowany kompleks świątynne, na szczyci stawiano świątynie bogów.
Kodeks - zbiór praw i obowiązków każdego obywatela.
Hammurabi - władca starożytnej Mezopotamii, jako pierwszy wprowadził jednolite prawo.
Nomy - (okręgi) niewielkie państewka w starożytnym Egipcie.
Politeizm - wiara w wielu bogów.
Monoteizm - wiara w jednego boga

Egipt darem Nilu - Egipt zwany był darem nilu ponieważ Nil wylewał każdego roku i użyźniał tereny rolne. Egipcjanie sadzili zboża które za sprawą sztucznego nawadniania niedługo potem kwitły i nadawały się do zbioru. Choć Nil wylewał tylko raz w roku dzięki irygacji plony można było zbierać dwa razy do roku.

Król o boskim pochodzeniu - w starożytnym Egipcie panował faraon. Uznawany był za syna boga ,,Re" boga bogów. To dla faraonów budowano ogromne budowle zwane piramidami. Na rzecz faraonów ludność Egiptu wykonywała obowiązkową pracę pracę przy budowie świątyń, pałaców itd.

Prawo w Egipcie - ustanawianie praw zastrzeżone było głównie dla króla, choć wierzono że ich głównymi autorami byli bogowie. Prawa powstawały jako lekarstwo na kłopoty państwa. Prawa Egipskie wyznawały zasadę oko za oko, ząb za ząb.

Kapłani w Egipcie - zajmowali się rozwijaniem kultu bogów. Musieli umieć pisać, utrymywali świątynie w porządku składali ofiary, mieli ogolone głowy i narzucali na siebie skórę z pantery, pochodzili z rodzin królewskich a kapłaństwo było dziedziczne.
Powstawanie miast - 1. Wspólna zorganizowana praca. 2. Budowa magazynów, wzrost liczby ludności
3.ntakty handlowe. 4. Masowa produkcja 5. powstawanie głównych ośrodków 6. Przenosiny ludności do centrów 7. Rozbudowa centralnej świątyni, masowa produkcja cegieł 8. Powstanie władzy centralnej, wynalezienie pisma.

W mezopotamii posługiwano się pismem obrazkowym zwanym także pismem klinowym. Pismo wykorzystywano do spisywania mitów i legend o bogach po to żeby je rozpowszechnić , a także żeby o nich nie zapomniano.

Rodzina w Mezoptamii - rodzinę tworzyli mąż i żona z dziećmi. Mieszkali oni wspólnie w swoim domu z cegły lub trzciny. Ojcowie rozporządzali dziećmi ; mogli je oddać w zastaw jako gwarancję spłaty długów. Powszechnym pożywieniem było pieczywo, a także soczewica, fasola, papka z jęczmienia. Ryby dostarczało morze i ... kanały nawadniające. Desery słodziło się miodem lub cukrem z palmy daktylowej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata