profil

Amoniak

poleca 85% 1469 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Amoniak (wodorotlenek amonu) - jest stosowany do produkcji kwasu azotowego, sody metodą Solvaya, soli amonowych), mocznika, cyjanowodoru, włókien sztucznych oraz jako czynnik chłodzący w urządzeniach chłodniczych. Amoniak jest podstawowym surowcem do produkcji kwasu azotowego i azotanów, mocznika, ponadto nawozów azotowych i sody. Jest także stosowany jako chłodniczy w chłodziarkach. Największe ilości amoniaku są w przemyśle zużywane do produkcji nawozów sztucznych oraz do otrzymywania metodą Ostwalda tlenku azotu(II), który jest półproduktem do otrzymywania kwasu azotowego(V). Ponadto amoniaku używa się do produkcji węglanu sodu (sody amoniakalnej) metodą Solvaya, materiałów wybuchowych, cyjanowodoru, tkanin syntetycznych etc.Ze względu na swoje własności termodynamiczne amoniak jest chętnie stosowany jako czynnik chłodniczy (R717), zwłaszcza w dużych urządzeniach chłodniczych.

Amoniakalna metoda, metoda Solvaya, metoda otrzymywania sody (węglanu sodu), polegająca na nasycaniu amoniakiem i tlenkiem węgla(IV) stężonej solanki, a następnie na prażeniu otrzymanego związku. Metoda amoniakalna została opatentowana 1869 przez E.G. Solvaya.

Solvay Ernest Gaston (1838-1922), chemik i przemysłowiec belgijski. Wynalazł przemysłową metodę otrzymywania sody (węglan sodu), opartą na karbonizacji (czyli wysyceniu tlenkiem węgla(IV)) samoniakalnej w specjalnych kolumnach. Solvay wraz z bratem Alfredem założył w 1861 firmę, która w 1865 rozpoczęła produkcję sody wg tej technologii.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta

Rozkład materiału