profil

Indie - położenie klimat gospodarka ludność religia

poleca 85% 637 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Położenie


Indie znajdują się w południowej części kontynentu azjatyckiego między Morzem Arabskim a Oceanem Indyjskim. Zajmują półwysep Indyjski, zwany często subkontynentem. Obszar Indii to 3 287 263 km2. Na północy Indii rozciągają się Himalaje, za którymi znajdują się Chiny i Nepal, na północnym wschodzie Bhutan, Myanmar i Bangladesz. Graniczą na północnym zachodzie z Pakistanem. Południe jest wyżynną równiną z górami, nazywanymi Ghaty. Granice państwa na południu tworzą wody Zatoki Bengalskiej.

Klimat


Indie leżące po obu stronach zwrotnika raka. Posiadają klimat głównie zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny. Indie mają latem klimat gorący i wilgotny. Niestety obszary północno-wschodnie nawiedzają corocznie monsuny przynoszące olbrzymie opady deszczu. Zimy są suche, od czerwca do października trwa pora deszczów monsunowych. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 15C u podnóża Himalajów do ok. 28C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem 27?30C, z wyjątkiem pustyni Thar, gdzie temperatura osiąga do 36C.

Gospodarka


Rolnictwo jest podstawową gałęzią gospodarki kraju. Ponad 500 tys. indyjskich wiosek zamieszkuje 3/4 ludności kraju. Mieszkają w małych wsiach, uprawiają ryż, pszenicę, herbatę, bawełnę i jutę. Rolnictwo daje zatrudnienie połowie osób pracujących, wytwarza 1/4 dochodu narodowego. Najważniejszym zbożem uprawianym na terenie Indii jest ryż. Produkuje się go na terenie całego kraju, z wyraźnym nasileniem upraw na Nizinie Hindustańskiej, w Indiach wschodnich oraz na wybrzeżach. Poza ryżem uprawia się pszenicę, proso, kukurydzę, jęczmień. Roślin przemysłowe uprawiane w Indiach to : bawełna, juta, oleiste, trzcina cukrowa, orzeszki ziemne i rzepak. Pod względem wielkości zbiorów bawełny Indie zaliczają się do ścisłej światowej czołówki. Ważną rośliną przemysłową jest uprawiana tutaj herbata. Zbiory herbaty stawiają Indie na pierwszym miejscu na świecie. Również pod względem hodowli bydła Indie zajmują pierwsze miejsce na świecie. Niestety pełne wykorzystanie ogromnego stada jest niemożliwe ze względu na ograniczenia religijne hinduizmu, w których zabrania uboju bydła, nakazuje traktować te zwierzęta jako "święte". Indie są jednym z szybciej urbanizujących się państw.

Ludność


Indie mają ponad 900 milionów obywateli, co daje średnią gęstość zaludnienia 308 osób/km2.
Po Chinach jest to kraj o największej liczbie mieszkańców. Przyrost naturalny w ostatnich latach wynosi: 16%. Państwo indyjskie uważa, że istnieje jeden naród indyjski. Ludność pochodzenia hinduskiego jest rzeczywiście dominującą grupą społeczeństwa (97% ogółu), poza którą jedyną większą grupą narodowościową są Mongołowie (3%).

Ustrój polityczny


Funkcje głowy państwa sprawuje prezydent, wybierany na okres 5 lat przez kolegium elektorskie składające się z członków obu izb parlamentu i zgromadzeń ustawodawczych wszystkich stanów. Władza ustawodawcza jest w rękach dwuizbowego parlamentu. Izba Ludowa (niższa) i Izba Stanów (wyższa). Władzę wykonawczą sprawuje prezydent i rząd odpowiedzialny przed parlamentem. Każdy stan posiada własne organy ustawodawcze i wykonawcze. Na czele władz stanowych stoi mianowany przez prezydenta gubernator. Stolicą Indii jest New Delhi, język urzędowy to angielski.

Języki


Indie są państwem wielonarodowym, zróżnicowanym językowo. W użyciu jest około 850 języków. 17 z nich ma status regionalnych,

Indie Hinduizm


Hinduizm jest religia wybitnie politeistyczną. Jest to największą tego typu religia, która zachowała się do naszych czasów. Liczba bóstw osiąga astronomiczne liczby. Dziś w hinduskim panteonie wiele bóstw ma różne wcielenie. Każdy Hindus ma w domu wizerunek swojego ulubionego Boga. Najważniejszy jest Brahman. Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu.

Wyznania:
- hinduiści - 80,5%
- muzułmanie - 13,4%
- chrześcijanie - 2,3%

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata