profil

Czy powinniśmy pamiętać o zbrodniach wojennych?

poleca 88% 106 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W oparciu o wiersz Tadeusza Różewicza i własną opinię, napisz czy powinniśmy pamiętać o zbrodniach wojennych?

?Warkoczyk? Tadeusza Różewicza ukazuje nam tragiczne losy ludzi, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Podczas tej wojny zostały złamane wszystkie prawa człowieka. Jednocześnie postępował proces degradacji moralnej i etycznej człowieka, poddanego wymyślonym represjom. Nasuwa się pytanie, w jakim celu autor ukazuje nam wojnę w taki sposób? Prawdopodobnie chce, abyśmy pamiętali o tamtych czasach i ludziach, którzy wtedy ginęli. Zatem powstaje nam pytanie: ?Czy powinniśmy pamiętać o zbrodniach wojennych?
Dowodem na to, że powinniśmy pamiętać, jest niewątpliwie to, że żyjemy w WOLNEJ POLSCE. Ci ludzie, którzy walczyli i oddawali życie za ojczyznę, na pewno się do tego przyczynili. Pamięć o nich i o tych wydarzeniach pozwoli nam bardziej docenić Polskę jako suwerenne państwo. Kolejnym argumentem jest to, że pamiętając o zabitych oddajemy im hołd oraz możemy wznosić pomniki na pamiątkę tych wydarzeń. Dzięki temu będąc w miejscach gdzie mordowano ludzi, będziemy wiedzieć jak się zachować. Podsumowując dotychczasowe rozważania można by stwierdzić, że powinniśmy, a nawet musimy pamiętać o zbrodniach wojennych. Jednak z drugiej strony pamiętając o nich, będziemy pamiętać, w jaki sposób zostały one popełnione. W tej kwestii na pewno trudne do zapamiętania będą szczegóły tych zbrodni, bowiem w dzisiejszych czasach jest nie do przyjęcia, że takie rzeczy miały miejsce. Tragizm tych sytuacji przedstawia autor w swoim wierszu. Napisał go trzy lata po zakończeniu wojny, ale opisał w wierszu swoje przeżycia, jakby tam nadal zabijano ludzi. Na zakończenie dodam kolejny argument przemawiający za tym, aby wymazać a naszej pamięci te tragiczne wydarzenia. Niemcy podczas wojny pokazali, jak bardzo człowiek może być okrutny i brutalny. Częste przypadki ludobójstwa oraz eksperymentów genetycznych pokazują nam, jak wojna zmienia ludzi na gorszych.
Jak wynika z zaprezentowanych argumentów, trzeba pamiętać o zbrodniach wojennych. Musimy pamiętać, że wolność ma swoją cenę.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta