profil

Parafia św. Józefa w Chorzowie

poleca 85% 1026 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Parafia św. Józefa w Chorzowie

W dniu 18 listopada 1907r. ks. Wiktor Schmidt poświęcił kościół św. Józefa. W roku bieżącym mija sto lat od tego wydarzenia. Uroczystą mszę jubileuszową odprawiono w niedzielę dnia 23 listopada. Mszy św. przewodniczył bp Gerard Bernacki.
Z okazji jubileuszu parafia przygotowała książkę autorstwa Romana Hermanna opisującą dzieje parafii.
W krypcie kościoła św. Józefa po mszy otwarto jubileuszową wystawę. Obchody jubileuszu upłynęły pod hasłem ?Ite ad Iosef? (Idźcie do Józefa).
Krypta nosi nazwę ?U Józefa pod schodami? ? jest pierwszym miejscem w historii parafii, w którym rozpoczęło się życie ?Sacrum? ? święta liturgia znaków i symboli, miejsce interesujących prezentacji chorzowskich środowisk twórczych.
W jubileuszowej kaplicy pokazano różne, często niewidziane przez nikogo przedmioty, np. dawne kamienie, z których zbudowany był kościół przed renowacją, były także dachówki dawnego dachu, szaty liturgiczne księży oraz wysłużone elementy parafialnej sieci elektrycznej. Najstarszy eksponat pochodzi z lat trzydziestych. Zobaczyć można było kroniki, które spisuje pan Janusz Karaś.
Na półce widniały różne krzyże, stare monety.
Na wystawie znajdowały się zdjęcia dawnych proboszczów.
Fenomenem chorzowskiej parafii jest długi staż każdego z proboszczów.
W parafii św. Józefa było ich tylko czterech. O wiele częściej zmieniali się papieże. W ostatnich stu latach biskupów Rzymu było dziewięciu.
Pierwszym proboszczem naszej parafii został ksiądz Paweł Czaja (od 1911 do 1947). Kapłan ten przeprowadził wspólnotę parafialną przez dwie wojny światowe, plebiscyt i trzy powstania. Objął

parafie w Cesarstwie Niemieckim. W latach trzydziestych stawił czoła narastającemu konfliktowi między ludnością niemiecką i polską w przededniu II wojny światowej. Ważnym wydarzeniem było uroczyste poświęcenie 8 grudnia 1933r. groty Matki Bożej. W połowie lat trzydziestych kościół św. Józefa miał już sześć bocznych ołtarzy. Ksiądz Czaja zmarł 13 października 1947r. w szpitalu św. Jadwigi.

Drugim proboszczem był ksiądz Jan Nita (od 1947 do 1968). Przeprowadził parafię przez ciężki czas walki politycznej, lata stalinizmu. Aktywnie gospodarzył w 1948 roku instalując urządzenia głośnikowe. Największym problemem były jednak szkody górnicze. Pod kościołem istniał tzw. filar ochronny, który zabraniał wydobycia. Był jednak tak mały, że wydobycie w jego obrębie powodowało tworzenie szkód górniczych. Dopiero w czasach odwilży kopalnia ?Wyzwolenie? (1957r.) rozpoczęła remont kościoła, plebanii i cmentarza z tytułu szkód górniczych. Wtedy założono w kościele wzmocnienia. Ks. Nita zaangażował się też w obronę lekcji religii w szkołach. Dnia 13 sierpnia 1968 roku w dzień po operacji zmarł.

Trzecim proboszczem parafii św. Józefa był ksiądz Leonard Swoboda (od 1968 do 1994). Kapłan ten już na początku kadencji przeprowadził sporo doraźnych prac remontowych dachu, cmentarza, organów, oświetlenia. Jego posługa przypadła na okres wielkich przemian. W kościele rozpoczęła się posoborowa odnowa liturgii. W sierpniu 1994r. po 27 latach zarządzania parafią ks. Leonard Swoboda przeszedł na emeryturę. Jego wieloletnie starania i trud doceniły władze kościelne i świeckie. W marcu 1995 roku ks. Swoboda został odznaczony ?Medalem za zasługi dla miasta Chorzowa?, w kwietniu zaś otrzymał tytuł Kanonika Honorowego Kapituły Metropolitalnej.

Od 1994r. proboszczem parafii jest ks. Antoni Klemens.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty