profil

Biografia Adama Bahdaja

poleca 85% 492 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Adam Bahdaj urodził się 2 stycznia 1918r. w Zakopanem przy ul. Stara Polana 16 w willi Regen. Do szkół uczęszczał w Zakopanem. Rodzice i nauczyciele mieli z nim sporo kłopotów, dlatego że od najmłodszych lat nie potrafił podporządkować się przestarzałym rygorom.

W tym okresie bardzo lubił wspinać się na góry. Nie był w tym wybitny, ale uprawiał wspinaczkę, po to żeby rozwijać fantazję, wzbogacić własne przeżycia. Jest to według Bahdaja próba hartu odwagi. Polega ona na przezwyciężeniu, przełamaniu samego siebie. Bohaterowie jego książek są w ten właśnie sposób skonstruowani. Górom poświęcił pisarz pierwsze nieudolne wiersze, których nigdy nie opublikował, a jednak im, jak sam twierdził w autobiografii, zawdzięcza początek tego nieodgadniętego procesu krystalizacji pragnień, który zawiódł go później do zawodu literata.

Maturę uzyskał w 1937r. Pragnął zostać lotnikiem, jednak wada słuchu nie pozwoliła mu na rozwinięcie skrzydeł swojej życiowej pasji. Zapisał się na wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w systemie zaocznym. Jednocześnie zarabiając najpierw jako instruktor narciarstwa, potem jako przewodnik. Po upływie dwóch lat studiowania w kontynuacji dalszej nauki przeszkodziła Bahdajowi wojna. W grudniu 1939r. wobec grożącego mu aresztowania był zmuszony uciekać z Polski na Węgry.

Brał czynny udział w ruchu oporu. Podczas jednego z nalotów alianckich ukrył się w piwnicy i przeczytał Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, który stał się dla niego prawdziwym wzorem z „rozkorzenioną duszą”. Był to dla Bahdaja prawdziwy egzamin dojrzałości, w którym sprawdzały się jego doświadczenia nabyte w zakopiańskiej, górskiej młodości. Tę wielką przygodę sam autor wspomina jako najpiękniejsze lata swego życia. Nic dziwnego, że wiele książek ze swej ogromnej listy poświęcił oprócz tematyki górskiej problemom związanym z przeżyciami okupacyjnymi. Czasy były gorące, niebezpieczne i pełne nieprzewidzianych zdarzeń. Mimo to, w każdej spokojniejszej chwili Bahdaj uciekał się do świata swych młodzieńczych pragnień, zaczął pisać.

Początkowo tłumaczył najwybitniejszych poetów węgierskich Petofi’ego, Ady’ego, Morieza, Koszfolaniego. Zetknął się z balladami seklerskimi i zaczął je tłumaczyć. Los się uśmiechnął do przyszłego twórcy i jego tłumaczeniami zainteresował się Węgierski Instytut Etnografii.

Biblioteka Polska w Budapeszcie wydała pierwszą książkę w 1943r. pt. Sekrskie Ballady Ludowe.

W 1945r. Bahdaj wrócił do Polski, studiował z Gustawem Holeubkiem w Szkole Aktorskiej w Krakowie, później przeniósł się do Warszawy i zajął się dziennikarstwem. Praca ta bardzo wzbogaciła jego doświadczenie życiowe. A. Bahdaj zasłynął jako autor powieści społeczno-obyczajowych, kryminalno-sensacyjnych i utworów o tematyce westernowej.

Twórczość A. Bahdaja ukoronowana została licznymi nagrodami:
1. Nagroda czytelniczego plebiscytu „Płomyczka” „Orle Pióro” (1970)
2. Nagroda Prezesa komitetu Radia i Telewizji (1973)
3. Medal Komisji Edukacji Narodowej (1974)
4. Nagroda Prezesa Rady Ministrów (1974)
5. Srebrny Koziołek (1981)
6. Nagroda Polskiej Sekcji IBBY

A. Bahdaj szczycił się wszystkimi nagrodami. One to dopingowały go do pracy twórczej dla dzieci i młodzieży, gdyż na tym polu doceniono A. Bahdaja najbardziej. Jego praca początkowo dla osób dorosłych okazała się również wspaniałym drogowskazem dla młodych ludzi wchodzących w życie.

A. Bahdaj wielokrotnie utożsamia się z bohaterami swoich powieści. Jego wszechstronne uzdolnienia poparte były ustawiczną pracą nad samym sobą, nad swoją osobowością. Podsumowaniem postaci A. Bahdaja będą słowa zamieszczone na łamach czasopisma „Życie Warszawy” wypowiedziane przez J. Iwaszkiewicza „Najbardziej uderzającym jest to, że schemat utworów A. Bahdaja tak bardzo odpowiada jedności ludzkiego umysłu, że niezmiernie wzbudza zainteresowania, że porusza nawet czasami i wbija się w pamięć”. Płodną twórczość pisarza przerwała śmierć spowodowana atakiem serca 7 maja 1985r. w Warszawie. Jego ciało spoczywa na Północnym Cmentarzu Komunalnym przy Alei 5 E VIII.

A. Bahdaj pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką. W jego twórczości można znaleźć utwory dla czytelników w różnym wieku. Zachęcam gorąco do przeczytania jego wybranych utworów o bardzo różnorodnej tematyce.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty