profil

Choroby zakaźne przenoszone przez żywność

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-18
poleca 85% 738 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Najczęstszymi chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez żywność są zatrucia pokarmowe i salmonellozy.

2. Bakteryjne zatrucia pokarmowe - są to ostre zachorowania,które występują po spożyciu produktów zawierających chorobotwórcze drobnoustroje lub ich toksyny,najczęściej pałeczki Salmonella i gronkowce.

3. Pałeczki Salmonella - wywołują zachorowania u ludzi i zwierząt. Najczęściej występują w żywność pochodzenia zwierzęcego,zwłaszcza w drobiu i jajach.

4. Po ustąpieniu choroby u części ludzi już wyleczonych utrzymuje się stan nosicielstwa - bakterie są wydalane w kale przez kilka tygodni.

5. Laseczki jadu kiełbasianego - wytwarzają w warunkach beztlenowych bardzo silne toksyny,które w ułamkach miligrama są śmiertelne dla człowieka.

6. Zatrucia pokarmowe powodują również inne bakterie,które w dogodnych dla siebie warunkach uległy namnożeniu w żywności.

7. Wirusowe zapalenie wątroby typu A uszkadza wątrobę i zwykle objawia się mniej lub bardziej nasiloną żółtaczką. Obecnie stosuje się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

8. Dur brzuszny - to ciężka choroba zakaźna przewodu pokarmowego. Wywołują ją pałeczki duru brzusznego z grupy Salmonella. Okres wylegania choroby wynosi od jednego do trzech tygodni.

9. Czerwonka - jest ostrym bakteryjnym zapaleniem jelita grubego,wywołanym przez pałeczki czerwonki (Shigella). Okres wylęgania choroby jest krótki - od dwóch do trzech dni. Objawia się biegunką z obecnością krwi w kale.

10. Nosiciele zakaźnych schorzeń jelitowych (duru brzusznego,czerwonki i salmonelloz) nie mogą pracować przy żywności. Badania na nosicielstwo wykonują stacje sanitarno-epidemiologiczne. Badania powinny być wykonane przed podjęciem zatrudnienia,a także w przypadkach podejrzenia o czerwonkę lub salmonellozę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta