profil

Stepy

poleca 79% 1249 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Klimat


Stepy to rozległe, bezdrzewne obszary porośnięte roślinnością trawiastą, w głębi kontynentów. Stepy występują w suchej strefie umiarkowanej o ostrych zimach(-15 do ?20oC)trwających od listopada do marca i upalnych latach( 15 do 22oC), przypadających od połowy maja do września. Charakterystyczną cechą otwartych, bezkresnych powierzchni stepowych są silne wiatry, wiejące cały rok. Stepy występują w Eurazji od Niziny Węgierskiej (tzw. puszta) i wybrzeży Morza Czarnego po środkowe Chiny, w Ameryce Północnej tworzy pas prerii Wielkich Równin, w Ameryce Południowej, w Urugwaju i Argentynie, gdzie nazywany jest pampą.

Roślinność stepów


Stepy charakteryzują się gęstymi, wysokimi, trawami czasem wyższymi od człowieka. Drzewa spotyka się tylko w wąwozach (jarach) i dolinach rzek. Na suchych terenach trawy są niskie i rosną kępkami. Pomiędzy nimi pojawia się wiele stepowych kwiatów: jaskry, zawilce, tulipany stepowe, miłki wiosenne. Okres wegetacyjny jest krótki. W zależności od pory roku stepy zmieniają kolor. Na wiosnę step kwitnie i staje się kolorowy od tulipanów, wiosnówek, miłków, mokrzyczników baldaszkowatych oraz sasanek i niezapominajek. W latem zdarzają się susze i trawy żółkną i wysychają pojawia się jednak koniczyna, przytulia właściwa, chaber ruski, woale. Na jesień step brunatnieje od krzewów wrotycznych i mchów. Jedna z cech przystosowujących rośliny do życia w trudnym klimacie stepów to umiejętność przetrzymywania wody w korzeniach.

Gleby


Większość gleb stepów to czarnoziemy z dużą ilością próchnicy. Dziś większość gleb jest zaorana i użytkowana rolniczo. Bardzo żyzne gleby (czarnoziemy) są silnie eksploatowane przez człowieka. Na czarnoziemach rosną również zboża głownie pszenica oraz buraki cukrowe i inne wymagające rośliny. Suche i mniej żyzne obszary wykorzystywane są do wypasu bydła.

Zwierzęta stepów


Stepy są zamieszkałe przez wiele zwierząt roślinożernych np. przez antylopy, dżerjany, suhaki, dzikie osły. Wpłynęły one na kształtowanie terenu dzięki wdeptywaniu w ziemię nasion drzew i krzewów. Robiły to również liczne gryzonie kopiąc nory i kryjówki w ziemi np. susły, świstaki, norki, bobaki. Występują tu również: wilki, lisy, gronostaje. Przedstawicielami ptaków są dropy, cietrzewy, przepiórki, myszołowy i sowy. Wśród traw żyje wiele owadów, takich jak: pasikoniki, mszyce, mrówki i termity. Pomimo dostarczania pożywienia step nie gwarantuje zwierzętom schronienia. Stąd też duże roślinożerne ssaki kopytne np. antylopy, suhaki, gazele np. potrafią bardzo szybko biegać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Stepowymi ssakami są również dzikie konie i osły jak i małe roślinożerne gryzonie, takie jak: pieski preriowe , świstaki, susły, norniki i chomiki. Drapieżniki stepowe to: wilki i lisy stepowe. Do drapieżnych ptaków zalicza się : orły, pustułki, sowy i myszołowy.

Stepowaniem określa się przechodzenie obszarów zalesionych w step lub prerię.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:
Komentarze (2) Brak komentarzy
27.5.2011 (16:54)

pomogło mi dostałam nawet 5

17.5.2011 (17:08)

powiedzcie dla czego na stepach są gleby bogate w próchnicę

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty