profil

Stepy - klimat, zwierzęta i rośliność.

poleca 73% 3144 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Stepy to rozległe, bezdrzewne obszary porośnięte roślinnością trawiastą. Występują w obrębie strefy umiarkowanej i w głębi kontynentów.
Obszary stepowe zostały w większości zaorane i dziś użytkowane rolniczo. Stało się to dlatego, że typowymi dla stepów glebami urodzajne czarnoziemy z dużą ilością próchnicy,gdyż opady nie rozpuszczają substancji organicznych i nie wymywają jej w niższe poziomy.


Stepy występują w warunkach dość suchego klimatu o ostrych zimach i upalnych latach zima trwa od listopada do marca z temp. – 15 –20 z niewielkimi opadami śniegu. Lato natomiast trwa od połowy maja do września z temp. + 15 +22 .


ROŚLINNOŚĆ STEPÓW
Główną roślinnością stepów są trawy wyrastające w kępkach. Pomiędzy nimi pojawia się wiele stepowych kwiatów: jaskry, zawilce, tulipany stepowe, miłki wiosenne. Stepy zmienią kolor np. druga połowa kwietnia: tulipany, wiosnówka, miłki, mokrzycznik baldaszkowty. Druga
połowa kwietnia: sasanki, niezapominajki. Czerwiec: koniczyna. Lipiec: przytalia właściwa, chaber ruski. Sierpień: woale. Wrzesień: krzewy wrotyczne, mech. Wszystkie rośliny przystosowały się do przetrwania okresu letniej suszy dzięki wodzie zgromadzonej w korzeniach.


ZWIERZĘTA STEPÓW
Dzięki obfitości zielonego pokarmu żyje tu wiele zwierząt roślinożernych: antylopy, dżerjan, suchak, dziki osioł. Wpłynęły one na kształtowanie terenu dzięki wdeptywaniu w ziemię nasion drzew i krzewów. Jak również liczne gryzonie kopiąc nory i kryjówki w ziemi np. susły, świstaki, norki, bobak. Występują tu również: wilki, lisy, gronostaje. Ptaki: drop, cietrzew, przepiórka, myszołowy i sowy. Dzięki mrówką, które rozkładają
materię organiczną i powodują powrót substancji odżywczych do gleby, co zwiększa jej żyzność.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Sprawdzone hasła:
Komentarze (8) Brak komentarzy
16.10.2011 (15:06)

Nawet nawet się przydała !.

11.10.2011 (17:21)

fajna praca korzystajcie

11.6.2011 (11:58)

dzieki mialam to na zadanie

Geografia świata