profil

Mowa pogrzebowa na Śmierć Peryklesa.

poleca 89% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Perykles

Drodzy Bracia i Siostry
Spotkaliśmy się tu, pogrążeni w smutku, aby wspólnie pożegnać wielkiego człowieka jakim był Perykles, którego śmierć jest dla nas wszystkich ogromnym ciosem. Jest nam niezwykle ciężko rozstać się z tak wielkim wodzem, politykiem, twórcą demokracji ateńskiej i wspaniałym mówcą, zapewne chciałby on, by na jego pogrzebie została powiedziana równie dobra mowa jaką on sam wygłaszał.
Był to syn zwycięzcy spod Mykale - Ksantipposa, ze strony matki Agaristy wywodził się z rodu Alkmeonidów. Wystąpił w roku 463 p.n.e. jako oskarżyciel Kimona, obalił z Efialtesem 462 p.n.e. Areopag, przez zaprowadzenie diet dla sędziów itd. dał ludowi większy udział w sprawach państwowych i utwierdził umiarkowaną demokrację. W latach 444 - 429 p.n.e., obalając swego konserwatywnego przeciwnika Tucydydesa, był wybierany corocznie na stanowisko stratega czyli dowódcy wojskowego mającego jednocześnie wpływ na politykę Aten. Rozszerzył i wzmocnił ustrój demokratyczny, otaczał opieką filozofów i artystów. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczał na budowę wspaniałych gmachów (Partenon 447 — 438 p.n.e., Propyleje). Perykles dbał również o rozwój wpływów Aten zakładając kolonie wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Rozbudował również Pireus, doprowadzając do przewagi handlowej Aten na Morzu Egejskim, co spowodowało wybuch konfliktu ze Spartą.
Kochani, pomóżmy najbliższym zmarłego przeczekać te trudne chwile. Wiemy jak jest im trudno, droga Aspazjo, nie zasmucaj się tak tym, pomyśl o jego dobroci i tym, ile zrobił dla narodu, nie zamartwiaj się, że go już nie ma. Wraz z nim wspierałaś rozwój nauki i sztuki, więc kontynuuj to dalej, zrób to dla niego.

Ta okropna epidemia która trwa w Atenach, przez którą umarł Perykles jest czymś nad czym my, śmiertelnicy nie potrafimy zapanować i nie jest to nasza wina. Musimy się z tym pogodzić.
Dziękujemy Ci, Drogi Mistrzu i Przyjacielu, że byłeś z nami. Żegnamy Cię dziś w wielkim smutku, ale także z wiarą w sercu, że dzieło Twoje nie przeminie, że staniemy się jego godnymi kontynuatorami i przyczynimy się do jego rozwoju i upowszechnienia wartości, które udało nam się przejąć od Ciebie. Dziękujemy Ci za naukę jaką nam przekazałeś. To największy skarb jaki od Ciebie otrzymaliśmy. Zachowamy go głęboko w naszych sercach.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi