profil

Charakterystyka Stasi Bozowskiej.

poleca 83% 1427 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stanisława Bozowska jest bohaterką książki Stefana Żeromskiego pt. „Siłaczka”.
W książce nie możemy znaleźć wielu informacji, co do wyglądu Stasi, ale w niektórych fragmentach zauważa się niektóre z cech jej urody. Miała jasnopopielate włosy, koliste rzęsy i mądre oraz kryniczne oczy.

Studiowała, żeby zostać nauczycielką, a później chciała wyjechać do Paryża, aby tam uczyć się medycyny. Jej marzenie się jednak nie spełniło, ponieważ nie było ją stać na taką podróż. Zaraz po studiach objęła pracę nauczycielki w wiejskiej szkole. Swój czas i zdrowie poświęcała dzieciom, aby wyzbyć się u nich analfabetyzmu.

Bohaterka „Siłaczki” była pierwszą prawdziwą miłością doktora Pawła Obareckiego. Oświadczył się jej, a ona powiedziała „nie”, gdyż wolała odrzucić szczęście osobiste, żeby skupić się na realizacji wyższych celów.

Do końca życia była biedna i samotna. W wieku około dwudziestu paru lat, po napisaniu „Fizyki dla ludu” zmarła na tyfus. Gdyby ludzie ze wsi dwa tygodnie wcześniej wezwali doktora lub, gdyby ona przestrzegała zasad higieny to może wtedy by żyła.

Uważam, że postać Stasi Bozowskiej nie jest zbyt wesoła. Woli pomagać innym, niż być szczęśliwą. Ta cecha bardzo u niej mi się podoba, ale chociaż trochę powinna ona pomyśleć o sobie, bo każdy człowiek ma prawo do zaznania miłości i przyjaźni, a ona te uczucia odrzuciła.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta