profil

Charakterystyka porównawcza Pawła Obareckiego i Stasi Bozowskiej.

poleca 85% 183 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stasia Brzozowaska i Paweł Oberecki to główni bohaterowie powieści Stefana Żeromskiego pt. „Siłaczka”. Poznali się jeszcze za czasów, gdy Stasia była absolwentką gimnazjum, a Paweł studentem. Oboje pochodzili z biednych rodzin.
Tytułowa bohaterka była młodą i pracowitą dziewczyną. Dużo czasu poświęcała na naukę. Bardzo pragnęła studiować medycynę, jednak kłopoty finansowe nie pozwoliły jej na to. Wyjechała do guberni, aby tam dorobić. Wreszcie jako prywatna nauczycielka, jedzie do Obrzydłówka, aby w imię „pracy u podstaw” walczyć z zacofaniem i ciemnotą tamtejszych mieszkańców. Jej postawa jest bardzo szlachetna, pełna poświęcenia. Można ją uznać za prawdziwą altruistkę. Niestety swoją walkę przypłaca życiem. Leki nie przybyły na czas, a Paweł nie potrafił jej inaczej pomóc. Chora na tyfus umiera.
Paweł Obrececki. Wyróżniony student. Podobnie jak Stasi, brakuje mu pieniędzy. Jest jednak śmiały i energiczny. Celem lekarza było polepszenie stanu higieny na wsi. Za zaoszczędzone pieniądze udało mu się kupić apteczkę. Walczył także z niewłaściwym zachowaniem aptekarza. Leczył prawie za darmo a tamten nakładał dodatkowe marże na leki. Jednak nie był wytrwały w swoim postanowieniu. Wraz z wrogością ludzi i brakiem efektów szybko zniechęcił się do pracy. Aby zapomnieć o całej sytuacji skupił się tylko i wyłącznie na zbieraniu pieniędzy. Zrezygnował ze swoich idei. Nasuwa się wiec pytanie, czy w ogóle w nie wierzył? Po śmierci Stasi, poczuł do siebie wstyd. Ona walczyła, nie podawała się, a on tak łatwo zrezygnował. Stasia była niezwykle konserwatywna i uparcie realizowała swoje marzenia.
Żadne z bohaterów „Siłaczki” nie zrealizowało swoich marzeń. Stasi przeszkodziła śmierć, a Paweł nie wytrzymał walki z elitą Obrzydłówka. Za szybko się poddał, a wraz z odejściem Stasi, stracił wszystkie swoje wartości. Zaczęły liczyć się tylko dwie rzeczy: byt oraz pieniądze.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata