profil

Renesans - charakterystyka epoki

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-11
poleca 85% 1719 g艂os贸w

Tre艣膰 Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir Miko艂aj Rej

ODRODZENIE - NOWA EPOKA, NOWE IDEA艁Y


1. Nazwa epoki
- Odrodzenie = renesans - z francuskiego `renaissance` (re ` zn贸w` `na nowo` la naissance `narodziny`)
- Renesans to epoka w dziejach kultury europejskiej nast臋puj膮ca po 艣redniowieczu, kt贸rej nazwa oznacza
a) odrodzenie kultury staro偶ytnej Grecji i Rzymu
b) odrodzenie si臋 ludzko艣ci, podniesienie si臋 jej na wy偶szy poziom; odrodzenie duchowe cz艂owieka nie skr臋powanego ju偶 ideologi膮 艣redniowiecza

2. Czas trwania
a) W艂ochy (kolebka renesansu) XIV - XV wiek
b) Polska i inne kraje - od ko艅ca XV wieku po koniec wieku XVI

3. Pod艂o偶e polityczno - spo艂eczne zmian kulturalnych:
a) kryzys papiestwa: Konflikt kr贸la Francji, Filipa IV Pi臋knego, z papie偶em, Bonifacym VIII, spowodowa艂 podporz膮dkowanie papiestwa cesarstwu francuskiemu. Od pontyfikatu Klemensa V siedzib膮 papie偶y by艂 przez 70 lat Awinion, a ich politycznymi opiekunami kr贸lowie francuscy. Papiestwo przesta艂o by膰 licz膮c膮 si臋 na Zachodzie si艂膮 polityczn膮. W Anglii, Francji, w miastach - pa艅stwach w艂oskich w艂adze 艣wieckie ograniczy艂y ko艣cielny wymiar sprawiedliwo艣ci, przejmowa艂y kontrol臋 nad mianowaniem biskup贸w, pr贸bowa艂y narzuci膰 Ko艣cio艂owi podatki. Upadek moralnego autorytetu papiestwa pog艂臋bia艂y jeszcze nadu偶ycia w ca艂ym Ko艣ciele. 艢wiadom tego, papie偶 Grzegorz XI za namow膮 wielkiej mistyczki w艂oskiej, Katarzyny ze Sieny, postanowi艂 wr贸ci膰 do Rzymu. Jego 艣mier膰 w 1378 roku doprowadzi艂a jednak do schizmy. Wytworzy艂a si臋 taka sytuacja, 偶e cz臋艣膰 kolegium kardynalskiego wybieraj膮cego papie偶y zwi膮za艂a si臋 z Rzymem, natomiast kardyna艂owie, g艂贸wnie francuscy, przeprowadzali nadal konklawe w Awinionie.
b) Szybki rozw贸j miast. Powstaj膮 silne i bogate centra 偶ycia niezale偶ne od arystokracji, szlachty i Ko艣cio艂a, w kt贸rych rodzi si臋 zapotrzebowanie na dobra kulturalne. (Bogacenie si臋 dzi臋ki handlowi ze wschodem, rozw贸j rzemios艂a i przemys艂u, rozw贸j dom贸w maklerskich)
c) Powstawanie zjednoczonych pa艅stw. Po okresie rozbicia dzielnicowego nast臋puje scalenie m.in. Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Polski. R贸wnie偶 W艂ochy d膮偶膮 do zjednoczenia narodowego. Proces integracji sprzyja艂 rozwojowi narodowej kultury i pi艣miennictwa.
d) Odkrycia geograficzne. K. Kolumb (1451 - 1506), kt贸ry w 1492 roku dotar艂 do Ameryki, Vasco da Gama (1469 - 1524), Ferdynand Magellan (1480 - 1521)- to podr贸偶nicy i odkrywcy Nowego 艢wiata. Rewolucj臋 w pojmowaniu 艣wiata i kosmosu przynios艂o wielkie dzie艂o Miko艂aja Kopernika (1473 1543) O obrotach sfer niebieskich, k艂ad膮ce kres wyobra偶eniom o geocentrycznej naturze wszech艣wiata.
e) Wynalezienie druku przez Jana Gutenberga (1394 - 1468), kt贸ry w oko艂o 1450 wynalaz艂 ruchom膮 metalow膮 czcionk臋, kt贸ra pozwala艂a szybko u艂o偶y膰 matryc臋 strony tekstu i odbi膰 j膮 w wielu egzemplarzach.
f) Mecenat. Materialna i duchowa opieka nad wybitnymi tw贸rcami, sprawowana przez dwory mo偶now艂adc贸w 艣wieckich i duchownych, stwarza艂a naturalne mo偶liwo艣ci rozwojowi kultury. By艂a tak偶e ogromn膮 szans膮 artystycznego awansu dla uzdolnionych tw贸rc贸w, pochodz膮cych z ni偶szych warstw spo艂ecznych (np. biskup Andrzej Krzycki by艂 mecenasem Klemensa Janickiego) Mecenat renesansowy pozostawi艂 po sobie wielkie dzie艂a. Florencja rodu Medyceusz贸w czy Krak贸w Jagiellon贸w s膮 tego jednoznacznymi dowodami.

4. Humanizm jako g艂贸wny pr膮d umys艂owy renesansu ( 艂aci艅skie Humanitas - cz艂owiecze艅stwo, Humanus - ludzki Homo - cz艂owiek)
Jest to g艂贸wny pr膮d umys艂owy renesansu, kt贸ry w centrum zainteresowania nauki i sztuki stawia cz艂owieka.
Z humanizmem 艂膮czy si臋 poj臋cie antropocentryzmu - oznacza ono usytuowanie cz艂owieka (anthropos) w centrum 艣wiata.
Humani艣ci szukali odpowiedzi na pytanie : kim i jaki jest cz艂owiek. G艂osili potrzeb臋 poznania i formowania indywidualnej osobowo艣ci cz艂owieka, potrzeb臋 studiowania siebie, swych wewn臋trznych prze偶y膰, potrzeb臋 kszta艂cenia si臋 na 艣wietnych wzorach stworzonych w staro偶ytno艣ci.
Naczelne has艂o humanizmu brzmi:
Cz艂owiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce.
S膮 to s艂owa rzymskiego poety Terencjusza spopularyzowane w Europie przez Erazma z Rotterdamu.

5. Wp艂yw reformacji na kszta艂towanie postaw ludzi renesansu:
Reformacja - ruch spo艂eczno - religijny zmierzaj膮cy do odnowy Ko艣cio艂a.

艢REDNIOWIECZE ODRODZENIE


W centrum zainteresowania nauki i sztuki - B贸g W centrum zainteresowania nauki i sztuki - cz艂owiek
Religijny charakter kultury 艢wiecki charakter kultury
Dewiza 艣redniowiecza: z prochu powsta艂e艣 i w proch si臋 obr贸cisz Dewiza odrodzenia: Cz艂owiekiem jestem i nic co ludzi nie jest mi obce
Celem cz艂owieka jest osi膮gni臋cie 偶ycia wiecznego Pe艂ne wykorzystanie 偶ycia ziemskiego

Idea艂 ascety Nowy model cz艂owieka:
- korzystanie z wszystkich rado艣ci i rozkoszy 偶ycia (rado艣膰 偶ycia)
- pasja poznawcza (ch臋膰 poznania 艣wiata, cz艂owieka)
- ch臋膰 zmiany, ulepszania 艣wiata
- swobodny rozw贸j osobowo艣ci, niehamowany wi臋zami religijnymi, rozw贸j tw贸rczych zdolno艣ci cz艂owieka
- zainteresowania kultur膮 antyczn膮 (znajomo艣膰 艂aciny, greki, hebrajskiego, pism staro偶ytnych filozof贸w i tw贸rczo艣ci staro偶ytnych poet贸w)
- silne poczucie wi臋zi z przyrod膮, naturalnym 艣rodowiskiem cz艂owieka
* ca艂kowite zaprzeczenie ascety
* cz艂owiek renesansu - chce wszystko wiedzie膰
Autorytet Biblii Has艂o swobodnego rozwoju nauki
Autorytet papiestwa Upadek autorytetu papiestwa, reformacja

TEOCENTRYZM ANTROPOCENTRYZM


SZTUKA:
W szczytowym okresie renesansu tworzyli najwi臋ksi geniusze tego okresu:
- Leonardo da Vinci (1452- 1520)
to najwybitniejszy przedstawiciel w艂oskiego renesansu, by艂 malarzem, rze藕biarzem, rysownikiem, lekarzem, astronomem, matematykiem, konstruktorem i wynalazc膮. Wszechstronno艣膰 i geniusz pozwalaj膮 okre艣la膰 go jako cz艂owieka uniwersalnego.

Najs艂ynniejsze dzie艂a malarskie to:
- Ostatnia wieczerza
- Mona Lisa
- Madonna w grocie skalistej
- 艢w. Anna Samotrzecia
Jest r贸wnie偶 autorem pracy: Traktat o malarstwie
Jako wynalazca zaprojektowa艂 maszyn臋 lataj膮c膮 oraz 艂贸d藕 podwodn膮
- Micha艂 Anio艂 (1475- 1564)
w艂oski rze藕biarz, architekt i poeta.

Najs艂ynniejsze rze藕by:
- Dawid
- Pieta (Matka Boska trzymaj膮ca zdj臋tego z krzy偶a Jezusa)
- Pijany Bachus
- Moj偶esz
Wielki mistrz fresk贸w w Kaplicy Syksty艅skiej w Watykanie m.in. S膮du Ostatecznego. Autor obrazu 艢wi臋ta Rodzina, zajmuj膮cego kluczowe miejsce w europejskiej sztuce XVI wieku.
- Tycjan (1485- 1576)
w艂oski malarz, zas艂yn膮艂 jako kolorysta i portrecista. Przedstawia艂 tematyk臋 sakraln膮 i mitologiczn膮.

Najs艂ynniejsze obrazy:
- Wniebowzi臋cie
- Madonna rodziny Pasaro
- Koronowanie cierniem
- Wenus z Urbino
- Rafael (1483 1520)
W艂oski malarz, mistrz wizerunk贸w Madonny

Najs艂ynniejsze dzie艂a:
- Madonna Syksty艅ska
- Madonna di Foligno
- Szko艂a ate艅ska
- Dysputa o Naj艣wi臋tszym Sakramencie
- Albrecht Durer (1471 1528)
Niemiecki malarz, grafik. Uwa偶any za jednego z prekursor贸w sztuki nowo偶ytnej, mistrz wizjonerskiej tematyki apokaliptycznej.

Najs艂ynniejsze dzie艂a:
- Rycerz, 艢mier膰, Diabe艂 - Sztychy mistrzowskie
- 艢w. Hieronim w celi
- Melancholia
- Droga na kalwari臋 cykle
- Z艂o偶enie Chrystusa do grobu rysunkowe

6. My艣liciele europejscy doby renesansu:
a) Erazm z Rotterdamu - przedstawiciel ireneizmu. G艂osi艂 on, 偶e cz艂owiek z natury jest dobry, z艂o za艣 pochodzi z niewiedzy. Znanym jego dzie艂em jest Pochwa艂a g艂upoty
b) Niccolo Machiacelli - autor ksi膮偶ki zatytu艂owanej Ksi膮偶臋. Formu艂uje doktryn臋 polityczn膮, zalecaj膮c膮 fa艂sz, podst臋p, przemoc, brak skrupu艂贸w, je艣li tylko s膮 potrzebne interesom kraju. Dobro publiczne, pa艅stwo to idea艂, kt贸ry pozwala, aby cel u艣wi臋ca艂 艣rodki. W艂adca musi by膰 lwem i lisem, pr贸cz si艂y i odwagi potrzebna jest mu chytro艣膰 i przebieg艂o艣膰.
c) Tomasz Morusa - autor Utopii. Przedstawia艂 on w tym dziele idealny ustr贸j na wyspie Utopii, gdzie panuje 偶ycie zgodne z natur膮, r贸wno艣膰 mi臋dzy lud藕mi, a pieni膮dze nie s膮 potrzebne.

ODRODZENIE JAKO EPOKA WIELKICH INDYWIDUALNO艢CI


1. Dante Alighieri - poeta z pogranicza dw贸ch epok. Urodzi艂 si臋 w 1265 roku we Florencji, w ubogiej rodzinie szlacheckiej. Studiowa艂 we Florencji i Bolonii zdobywaj膮c wszechstronn膮 i gruntown膮 wiedz臋. Bra艂 udzia艂 w 偶yciu spo艂ecznym swojego miasta. Nale偶a艂 do stronnictwa d膮偶膮cego do zapewnienie Florencji niezale偶no艣ci wobec papiestwa. Przebywaj膮cy w Rzymie Dante zosta艂 skazany na wygnanie, a t膮 kar臋 wkr贸tce zamieniono na kar臋 艣mierci przez spalenie na stosie. Rozpocz膮艂 okres tu艂aczki, mieszka艂 w Weronie, Toskanii, Pary偶u. Ostatnie lata 偶ycia sp臋dzi艂 w Rawennie i tam zosta艂 pochowany w 1321 roku.
Najwi臋kszym dzie艂em Dantego jest Boska komedia. Utw贸r sk艂ada si臋 z 3 cz臋艣ci:
- Piek艂o
- Czy艣ciec
- Raj

Przedstawia w臋dr贸wk臋 poety po za艣wiatach. Przewodnikiem po piekle i czy艣膰cu jest staro偶ytny poeta rzymski Wergiliusz, a po raju ukochana Dantego, Beatrycze. Dantejskie piek艂o ma kszta艂t olbrzymiego leja, kt贸rego wylot si臋ga wn臋trza Ziemi. Poszczeg贸lne kategorie grzesznik贸w rozmieszczone s膮 na coraz w臋偶szych kr臋gach, a na samym dnie znajduje si臋 Lucyfer. Pot臋pie艅cy cierpi膮 najrozmaitsze m臋ki, pilnuj膮 ich diab艂y i mitologiczne potwory.

Dantejski czy艣ciec przedstawiony jest jako g贸ra wynurzaj膮ca si臋 z morza. Grzesznicy przebywaj膮 na opasaj膮cych j膮 tarasach. Oni r贸wnie偶 znosz膮 cierpienia, lecz po odbyciu pokuty wst膮pi膰 maj膮 do nieba. Na szczycie czy艣膰cowej g贸ry znajduje si臋 raj. Tam te偶 znajduje si臋 siedziba 艣wi臋tych i Boga.

Wymowa utworu:
Dante symbolizuje cz艂owieka, kt贸ry zszed艂 z drogi cnoty i sam nie potrafi na ni膮 wr贸ci膰. Przychodzi mu z pomoc膮 staro偶ytny poeta, symbol m膮dro艣ci ludzkiej. W piekle Dante nabiera 艣wiadomo艣ci z艂ego i dobrego, w czy艣膰cu wyzbywa si臋 z艂ych sk艂onno艣ci, w raju osi膮ga szczyty 艣wi臋to艣ci. To co prze偶ywa w raju ma charakter dydaktyczno- moralizatorski, jest r贸wnocze艣nie zapowiedzi膮 nowej epoki. Wyst臋puje w niej wiele postaci historycznych. Pojawia si臋 w niej motyw walk papiestwa i cesarstwa. Ukazany jest kryzys polityczny i moralny 贸wczesnego spo艂ecze艅stwa. Utw贸r pisany jest w j臋zyku w艂oskim.

TW脫RCY W艁OSCY I FRANCUSCY.


Francesco Petrarca (1304- 1374) i Giovanni Boccacio (1313- 1375) zafascynowani tradycj膮 antyczn膮, pisali po 艂acinie, ale obaj tak偶e stworzyli arcydzie艂a w j臋zyku w艂oskim - i to one w艂a艣nie przynios艂y im s艂aw臋.

Petrarca wi贸d艂 偶ycie humanisty; jako duchowny by艂 dyplomat膮 papieskim, czynnie uczestnicz膮cym w 贸wczesnym 偶yciu politycznym. Tw贸rczo艣膰 艂aci艅skoj臋zyczna utorowa艂a mu drog臋 do najwy偶szego wyr贸偶nienia - uwie艅czenia laurem na rzymskim Kapitolu.

Pami臋膰 potomnych zyska艂 jednak jako autor zbioru poezji mi艂osnej Il canzoniere, napisanej w j臋zyku w艂oskim. Petrarca swe sonety kierowa艂 do ukochanej Laury. Stworzy艂 poetycki j臋zyk m贸wienia o mi艂o艣ci, jej objawach: p艂aczu, 艣miechu, ogniu, lodzie, blado艣ci, biciu serca, uniesieniu i udr臋ce, szcz臋艣ciu i rozpaczy, po偶膮daniu i duchowej kontemplacji.

Wielkiego uczucia i towarzysz膮cych mu wyzna艅 poetyckich nie przerwa艂a nawet 艣mier膰 ukochanej. Sonety, kt贸re pisa艂 Petrarca w latach 1330- 1365, zebra艂 w dw贸ch zbiorach : Wierszach ku czci Laury 偶ywej i Wierszach ku czci Laury umar艂ej.

Giovanni Boccaccio po艣wi臋ci艂 偶ycie literaturze. Pozostawi艂 ogromny dorobek, na kt贸ry sk艂adaj膮 si臋 poematy epickie, powie艣ci mi艂osne (romanse) oraz wiersze. Zafascynowany tw贸rczo艣ci膮 Dantego, napisa艂 biografi臋 呕ywot Dantego oraz komentarz do jego Piek艂a. Najpe艂niej talent Boccaccia objawi艂 si臋 w prozie, a jego najwi臋kszym dzie艂em jest po w艂osku napisany Dekameron, zawieraj膮cy sto nowel, opowiedzianych przez siedem bia艂og艂贸w i trzech m艂odzie艅c贸w. Bawi膮 si臋 oni tymi opowiadaniami w willi, nieopodal Florencji, w kt贸rej schronili si臋 w obawie przed zaraz膮 szalej膮c膮 w mie艣cie. Codziennie ka偶da z os贸b przedstawia jedn膮 histori臋. Dekameron jest dzie艂em w pe艂ni renesansowym. Przedstawia ludzkie charaktery, obyczaje, pokazuje 偶ycie w r贸偶nych jego przejawach: b艂ahych i tragicznych, komicznych i smutnych. Nie unika tematyki erotycznej. Boccaccio znakomicie kre艣li sylwetki bohater贸w, ods艂aniaj膮c z艂o偶on膮 natur臋 cz艂owieka. Zarazem Dekameron jest dzie艂em o mistrzowskiej kompozycji, kt贸ra ma ramowy charakter: pierwsze opowiadanie przedstawia bohater贸w chroni膮cych si臋 przed zaraz膮, ostatnie natomiast opisuje ich szcz臋艣liwy powr贸t do Florencji.

Boccacia nazywa si臋 tw贸rc膮 nowo偶ytnej nowelistyki, gdy偶 Dekameron jest zbiorem nowel skonstruowanych wed艂ug regu艂 tego gatunku. Cechuje je ogromna zwarto艣膰 kompozycyjna, skupiaj膮ca na og贸艂 akcj臋 wok贸艂 jednego motywu - cz臋sto umieszczonego w tytule, pojawiaj膮cego si臋 potem w ka偶dej fabule. Opisy i komentarze s膮 bardzo zredukowane. Szczeg贸lne mistrzostwo osi膮gn膮艂 pisarz w noweli Sok贸艂. Od jej tytu艂u teori臋 dotycz膮c膮 budowy noweli nazwano sokol膮 teori膮,

Literaturze francuskiego renesansu rozg艂os przynios艂a tw贸rczo艣膰 Pierre`a Ronsarda (1524 1585). Nazywany ksi臋ciem poet贸w, by艂 przyw贸dc膮 Plejady - renesansowej szko艂y literackiej, nawi膮zuj膮cej do tradycji kultury antycznej. Ronsard uprawia艂 gatunki wywodz膮ce si臋 z literatury greckiej i rzymskiej: od臋, hymn, epopej臋, a z literatury w艂oskiej przej膮艂 sonet. I w艂a艣nie dwa zbiory sonet贸w: Do Marii i Na 艣mier膰 Marii ugruntowa艂y jego s艂aw臋. By艂 poet膮 opiewaj膮cym subtelne doznania mi艂osne i erotyczne. Podobnie jak w wierszach Petrarki, r贸wnie偶 w jego lirykach dominuj膮 uczuciowo艣膰 i emocjonalizm.

POCZ膭TKI RENESANSU W POLSCE


1. Trzy okresy rozwoju polskiego odrodzenia:
a) pierwszy okres: druga po艂owa XV wieku (K. Jagiello艅czyk)
idee renesansu ujawniaj膮 si臋 przede wszystkim w nauce i literaturze publicystycznej o tematyce spo艂ecznej
b) drugi okres: pierwsza po艂owa XVI wieku (Zygmunt Stary)
stopniowy rozw贸j literatury pi臋knej
c) trzeci okres: druga po艂owa XVI wieku (Z. August, S. Batory)
era Kochanowskiego

2. Rozw贸j Akademii Krakowskiej, kt贸ra staje si臋 jedn膮 z najlepszych uczelni w Europie. Za艂o偶ona przez K. Wielkiego w 1364 roku, odnowiona i zreformowana przez K. Jagiello艅czyka.

3. Przybycie do Polski humanist贸w z Zachodu
a) Filip Buonaccorsi - zwany Kallimachem- W艂och, 艣cigany przez papie偶a za udzia艂 w spisku skierowany przeciw papie偶owi. Zosta艂 nauczycielem syn贸w K. Jagillo艅czyka i jego doradc膮; jest autorem wielu wierszy 艂aci艅skich odznaczaj膮cych si臋 wytworn膮 artystyczn膮 form膮 i g艂osz膮ce nowe humanistyczne idea艂y; by艂 r贸wnie偶 za艂o偶ycielem pierwszego w Polsce stowarzyszenia naukowo- literackiego.
b) Konrad Celtis- Niemiec, kt贸ry wprowadzi艂 do literatury polskiej nowe, 艣wieckie tematy. By艂 za艂o偶ycielem drugiego stowarzyszenia literackiego zwanego Stowarzyszenie Nadwi艣la艅skie.

4. Klemens Janicki i jego elegia O sobie samym do potomno艣ci
Biografia:
W wieku 5 lat zosta艂 wys艂any do szko艂y. Pokocha艂 literatur臋, jednak musia艂 zrezygnowa膰 ze szko艂y, poniewa偶 jego ojciec nie mia艂 pieni臋dzy. Z pomoc膮 przyszed艂 mu biskup Krzycki, kt贸ry zaprosi艂 go na sw贸j dw贸r, jednak niespodziewanie szybko zmar艂. Przygarn膮艂 go Kmita, kt贸ry wys艂a艂 go do Rzymu. Klemens zachorowa艂 i musia艂 wr贸ci膰 do kraju.
Elegia VII O sobie samym dla potomnych jest testamentem poetyckim. Cechy: opis 偶ycia, ostatnia wola, pisany ze 艣wiadomo艣ci膮 nadchodz膮cej 艣mierci.
Przes艂anie: zach臋canie do rozwijania si臋, dokszta艂cania

5. Kr贸tka rozprawa mi臋dzy trzema osobami, Panem, W贸jtem a Plebanem
Tytu艂: 3 osoby rozmawiaj膮ce o przygodach swoich i innych
Pan- szlachta
W贸jt- ch艂op
Pleban- duchowny
Rozmawiaj膮 o 偶yciu codziennym.
Utw贸r zaczyna si臋 od apostrofy - zwrotu do czytelnik贸w. Zach臋ca do czytania tekstu.
1. apostrofa:
Pan zwraca si臋 do W贸jta, pyta o ksi臋dza, skar偶y si臋.
- Tytu艂 utworu przekazuje, 偶e b臋d膮 rozmawia膰 tu 3 osoby, trzy warstwy spo艂eczne, tre艣ci膮 rozmowy b臋d膮 sprawy codzienne.
Pseudonim Reja- Ambro偶y Korczbok Ro偶ek
Utw贸r rozpoczyna si臋 apostrof膮 skierowan膮 do czytelnika. Zawiera ona zaproszenie do przeczytania, poniewa偶 s膮 w utworze rzeczy weso艂e, a tak偶e wiadomo艣ci na temat ludzkich spraw.
Rozpoczyna Pan i zwraca si臋 do W贸jta. Krytykuje Plebana za niedba艂e odprawianie nabo偶e艅stw, nie ma porannej mszy, bo ksi膮dz 艣pi.
W贸jt m贸wi, 偶e ludzi s膮 pro艣ci i wierz膮 w to, co ksi膮dz m贸wi im na kazaniach. Je偶eli oddadz膮 dziesi臋cin臋 i przygotuj膮 bogat膮 kol臋d臋 to b臋d膮 w niebie.
W贸jt oskar偶a ksi臋dza o chciwo艣膰, wyzyskiwanie ch艂op贸w.
Ksi膮dz nie jest zachwycony t膮 krytyk膮 i chcia艂by zatka膰 ch艂opu usta. M贸wi, 偶e chce dla nich jak najlepiej, daje im rady, za kt贸re musz膮 p艂aci膰.
Pan m贸wi, 偶e postawa, kt贸r膮 przyjmuje Pleban nie jest godna ksi臋dza. Potwierdza, 偶e ksi膮dz jest chciwy i cz臋sto szuka zysku dla siebie. M贸wi o nadmiernie rozwini臋tym kulcie 艣wi臋tych, 偶eby uprosi膰 艂ask臋 trzeba da膰 ofiar臋, a t膮 zabiera ksi膮dz. M贸wi, 偶e na odpustach, czyli 艣wi臋cie religijnym jest jarmark i zabawa....
Wniosek: Utw贸r Reja dowodzi, 偶e mi臋dzy stanami istnieje ostry konflikt. Stanem, kt贸ry jest w najgorszej sytuacji s膮 ch艂opi wykorzystywani przez oba pozosta艂e stany. Duchowie艅stwo jest najsurowiej krytykowane. Zarzuca si臋 mu chciwo艣膰, wyzyskiwanie ch艂op贸w.
Utw贸r ma charakter satyryczny, poniewa偶 krytykuje i o艣miesza niew艂a艣ciwe zachowania ludzi. Utw贸r ten jest dialogiem, nie jest to gatunek nowy, poniewa偶 by艂 znany ju偶 w 艣redniowieczu np. Rozmowa Mistrza Polikarpa za 艢mierci膮- tu by艂a tematyka religijna a w utworze Reja jest tematyka 艣wiecka. W 艣redniowiecznych dialogach pojawia艂y si臋 postacie nadprzyrodzone np. 艢mier膰, a w utworze Reja s膮 postacie prawdziwe. W utworze Reja pojawia si臋 ostry atak na duchowie艅stwo.

UTWORY 艢REDNIOWIECZNE UTWORY RENESANSOWE - M. REJ


- dialog -dialog
- tematyka religijna -tematyka 艣wiecka
- postaci nierealne - postaci realne
- krytyka duchowie艅stwa
- charakter dydaktyczno-moralizatorki -charakter dydaktyczno-moralizatorski
- w j臋zyku polskim-tendencja epoki

艢WIAT WARTO艢CI ZIEMIA艃SKICH W UTWORZE MIKO艁AJA REJA 呕YWOT CZ艁OWIEKA POCZCIWEGO


Dwory magnackie w okresie renesansu sta艂y si臋 o艣rodkiem kulturalnym.
- Utw贸r Reja to proza dydaktyczna, moralizatorka. W okresie odrodzenia wielkim powodzeniem cieszy艂y si臋 utwory, w kt贸rych autorzy pr贸bowali poda膰 wzory ludzi godnych na艣ladowania. Jednym z takich utwor贸w by艂 Dworzanin Polski 艁ukasza G贸rnickiego, kt贸ry pr贸bowa艂 przeszczepi膰 na dw贸r polski idea艂 dwornego kawalera, o wysokim poziomie intelektualnym i moralnym. Rej si臋gn膮艂 po materia艂 do swojego dzie艂a przede wszystkim do otaczaj膮cego 偶ycia, zw艂aszcza do 偶ycia w艂asnej klasy spo艂ecznej i przedstawi艂 idea艂 poczciwego, czyli uczciwego szlachcica. Dzie艂o sk艂ada si臋 z ksi膮g. Pierwsza m贸wi o m艂odo艣ci szlachcica, druga po艣wi臋cona jest wiekowi 艣redniemu, trzecia m贸wi o staro艣ci.
- W pierwszej ksi臋dze Rej k艂adzie nacisk na moralna stron臋 wychowania, na wyrabianie sprawno艣ci fizycznej, natomiast nie przywi膮zuje wi臋kszej wagi do kszta艂cenia umys艂u. Uwa偶a, 偶e wystarczaj膮 te wiadomo艣ci, t贸re dostarcza odpowiednia lektura. Potrzebny jest wyjazd za granic臋. Po powrocie m艂ody szlachcic powinien odby膰 praktyk臋 na dworze wielkopolskim lub w wojsku. P贸藕niej powr贸ci膰 na wie艣.
- W ksi臋dze drugiej Rej pisze, 偶e szlachcic powinien si臋 o偶eni膰 z pann膮 r贸wn膮 sobie maj膮tkiem i stanem. Powinien dobrze gospodarowa膰, ale nie mo偶e zapomnie膰 o obowi膮zkach wobec ojczyzny. Najlepiej za艣 s艂u偶y ojczy藕nie ten, kto piastuje godno艣膰 pos艂a ziemskiego. Innych stan贸w nie poleca. Wymienia szereg cech, kt贸re powinien posiada膰 szlachcic oraz krytykuje wady, takie jak chciwo艣膰, pycha , 偶ycie nad stan, pija艅stwo, duma, prywata. Kto chce by膰 prawdziwym szlachcicem ten powinien zwalcza膰 wszelkie z艂e nami臋tno艣ci, a piel臋gnowa膰 cnoty, a w贸wczas nie ominie go najwi臋ksza na 艣wiecie nagroda - s艂awa.
- My艣l膮 przewodni膮 ksi臋gi trzeciej jest stwierdzenie: staro艣膰 nie jest nieszcz臋艣ciem, bo i ona ma swoje powaby, a cz艂owiek cnotliwy nie potrzebuje l臋ka膰 si臋 艣mierci.
Rok dzieli si臋 na pory roku, a w ka偶dej z nich cz艂owieka mo偶e spotka膰 inna przyjemno艣膰:
-Wiosna: praca w ogr贸dku, sadzenie drzewek zdrobnienia zach臋ta do 偶ycia na wsi
Rej potrafi si臋 cieszy膰 drobnymi chwilami 偶ycia codziennego. Nie czeka膰 na wielkie szcz臋艣cie- dostrzega膰 to ma艂e, korzysta膰 z ka偶dego dnia. Wie艣 to miejsce spokoju, ciszy, szcz臋艣cia. W ca艂ym utworze s膮 te偶 nowe tre艣ci: mi艂o艣膰 przyrody, pochwa艂a 偶ycia.

ZNACZENIE TW脫RCZO艢CI MIKO艁AJA REJA DLA ROZWOJU LITERATURY NARODOWEJ W POLSCE.


M. Rej 艣wiadomie pisa艂 po polsku b臋d膮c zwolennikiem literatury tworzonej w j臋zyku narodowym
W jego tw贸rczo艣ci dostrzegamy nowe, 艣wieckie elementy, takie jak:
mi艂o艣膰 przyrody
umi艂owanie Ziemi
pochwa艂a 偶ycia i jego rado艣ci
Miko艂aj Rej pragnie by膰 nauczycielem spo艂ecze艅stwa. Daje swoim wsp贸艂czesnym wzorce osobowe, krytykuje wady.
Jako cz艂owiek renesansu nie jest oboj臋tny wobec ludzkiego cierpienia i krzywdy. W Kr贸tkiej rozprawie staje zdecydowanie w obronie ch艂opa, pokazuj膮c, 偶e jest on wyzyskiwany i przez Pan贸w i przez Ksi臋偶y
Gatunki uprawiane przez Reja
dialog satyryczny Kr贸tka rozprawa
proza dydaktyczna 呕ywot cz艂owieka....
kr贸tkie wiersze o zaci臋ciu satyrycznym Figliki

JAN KOCHANOWSKI - RENESANSOWY PISARZ - HUMANISTA


Fraszka do g贸r i las贸w
by艂 studentem
zwiedzi艂 Francj臋. Niemcy, W艂ochy
by艂 rycerzem
by艂 dworzaninem
otrzyma艂 probostwo
por贸wnywa艂 si臋 do Proteusa, kt贸ry mia艂 dar przemieniania si臋 w r贸偶ne postaci, zwierz臋ta i przedmioty
zastanawia艂 si臋 nas 偶yciem, wiedzia艂, 偶e staro艣膰 nadejdzie; chwytaj czas carpe diem
zaczyna apostrof膮 do g贸r i las贸w, jest cz艂owiekiem 偶yj膮cym w zgodzie z natur膮
charakter: epika, fraszka narracyjna
Jest to fraszka autobiograficzna, czyli taka, w kt贸rej Kochanowski opisuje swoje
偶ycie.
Fraszka zaczyna si臋 od apostrofy, kt贸ra 艣wiadczy o tym, 偶e kocha艂 przyrod臋. Natura przypomina Kochanowskiemu okres dzieci艅stwa, kiedy by艂 beztroski, swobodny, radosny, szcz臋艣liwy.
Opis 偶ycia:
wspomina podr贸偶e (Sybilijne lochy - groty pod Neapolem gdzie mieszka艂a legendarna wieszczka Sybilla)
by艂 studentem, rycerzem, dworzaninem, pe艂ni艂 funkcj臋 proboszcza
por贸wnuje si臋 do Proteusa
ko艅czy m贸wi膮c, 偶e nadejdzie staro艣膰, w zwi膮zku z tym 艂apie ka偶d膮 chwil臋, chce wykorzysta膰 ka偶dy dzie艅.
Jest to biografia cz艂owieka renesansu, poniewa偶:
aktywny stosunek do 偶ycia
zna warto艣膰 wiedzy, kszta艂ci si臋
jest ciekawy 艣wiata
jest humanist膮 (zna mitologi臋, epikureizm)
wra偶liwy na pi臋kno przyrody

1530-1584 ERA KOCHANOWSKIEGO


1. Dzieci艅stwo
Wywodzi艂 si臋 z zamo偶nej szlachty osiad艂ej w p贸艂nocnej ma艂opolsce; urodzi艂 si臋 w Sycynie, niedaleko Radomia.

2. Studia i podr贸偶e
1544 - wpis w poczet s艂uchaczy Akademii Krakowskiej, gdzie prawdopodobnie przebywa艂 3 lata, brak informacji o 4 nast臋pnych latach
1551-1552 - pobyt w Kr贸lewcu, studia na Uniwersytecie za艂o偶onym przez ksi臋cia Albrechta
1552-1555 - pierwszy pobyt we W艂oszech. Pierwsze 2 lata studiuje na Uniwersytecie w Padwie, w 3 roku zwiedza艂 艣rodkowe i po艂udniowe W艂ochy (Wenecja, Rzym, Neapol); studiowa艂 j臋zyki staro偶ytne, literatur臋 staro偶ytn膮. Zetkn膮艂 si臋 te偶 z narodow膮 poezj膮 w艂osk膮.
1555-1556 - powr贸t do kraju, pobyt na dworze ksi臋cia Albrechta, od kt贸rego otrzymuje zasi艂ek i ponownie wyje偶d偶a do W艂och
1556-1558 - pobyt we W艂oszech, w Padwie
1558-1559 - pobyt we Francji : w Pary偶u zbli偶y艂 si臋 do poet贸w z ko艂a literackiego Plejada, na kt贸rego czele sta艂 Piotr Ronsard, grupa ta stawia艂a sobie za cel tw贸rczo艣膰 w j臋zyku narodowym; przyk艂ad poet贸w francuskich umocni艂 go w wyniesionym z W艂och przekonaniu, 偶e poeta ma obowi膮zek tworzenia w j臋zyku narodowym
1559 - powr贸t do kraju przez Niemcy

3. Kochanowski - dworzanin 1559-1569
a) pobyt na dworze marsza艂ka Jana Firleja
b) pobyt na dworach biskup贸w Filipa Padniewskiego i Piotra Myszkowskiego ( ten ostatni ofiarowa艂 mu 2 probostwa: w Poznaniu i w Zwoleniu, kt贸re przynosi艂y poecie spore dochody)
c) pobyt na dworze kr贸lewskim - funkcja sekretarza kr贸la Zygmunta Augusta

4. Zerwanie z dworem i osiedlenie si臋 na wsi w Czarnolesie (1570)

5. 艢mier膰 poety w Lublinie w 1584 roku (prochy poety spocz臋艂y w Zwoleniu w ko艣ciele parafialnym)

RENESANSOWY CHARAKTER FRASZEK JANA KOCHANOWSKIEGO


FRASZKA - (dworzanka, facecja) kr贸tki, okoliczno艣ciowy, najcz臋艣ciej 偶artobliwy utw贸r, w kt贸rym poeta wypowiada swoje my艣li, czasem weso艂e, czasem powa偶ne, 偶artowa艂 z przyjaci贸艂 i samego siebie, komponowa艂 dowcipy, 偶arty, anegdoty; utw贸r cz臋sto zako艅czony puent膮. Nazwa pochodzi z frasca (w艂.) dos艂ownie - ga艂膮zka, a przeno艣nie drobiazg, 偶arcik, figielek
DO FRASZEK
jest to utw贸r autotematyczny, bo tematem fraszki s膮 rozwa偶ania o fraszkach
nieop艂acone - bezcenne, dla Kochanowskiego fraszki s膮 bardzo wa偶ne
wdzi臋czne - ulubiony gatunek literacki
jest to rodzaj pami臋tnika, zapisuje w nich swoje prze偶ycia, my艣li, uczucia, bez wzgl臋du na to czy los jest dla niego przychylny, czy nie
m贸wi, 偶e jest tak wielkie bogactwo my艣li i prze偶y膰, 偶e mo偶na si臋 tak samo zgubi膰 jak w labiryncie
odwo艂anie si臋 do mitu


O 呕YWOCIE LUDZKIM
fraszka filozoficzna
fraszki rzeczy ma艂e, b艂ahe
nasze my艣li i czyny s膮 ma艂o warte, bo nie mo偶emy by膰 niczego pewni
wszystko jest nietrwa艂e
zacno艣膰 itp. warto艣ci, o kt贸re ludzie zabiegaj膮 szybko przemin膮
por贸wnanie 偶ycia do przedstawienia, a nas os por贸wnuje do losu kukie艂ki, kt贸r膮 po przedstawieniu chowa si臋 do worka

DO MIKO艁AJA FIRLEJA
nadanie formy apostrofy skierowanej do M. Firleja
wszeteczny - rozpustny, nierozwa偶ny
zapowiada, 偶e w jego fraszkach mog膮 by膰 tre艣ci frywolne
poeta musi by膰 rozwa偶ny, a utw贸r mo偶e by膰 frywolny

o KAPELANIE
kr贸lowa chcia艂a i艣膰 na msz臋, jednak ksi臋dza nie by艂o, bo pi艂 zjawi艂 si臋 rano prosto z libacji i kr贸lowej
fraszka satyryczna
charakter :dramat

NA NABO呕N膭
tylko 2 wersy
szydzi z jej nadgorliwo艣ci
艣mieje si臋 z dewotki - przesadnie demonstruj膮c膮 swoj膮 religijno艣膰

O KAZNODZIEI
ksi膮dz nie do ko艅ca przestrzega艂 celibatu
偶y艂 nie do ko艅ca tak jak naucza艂
za kazania mu p艂acono
kaznodzieja jest chciwy
za 偶adne pieni膮dze nie 偶y艂by tak jak naucza
fraszka satyryczna, wy艣miewa ob艂ud臋 kaznodziei i chciwo艣膰

RENESANSOWY CHARAKTER FRASZEK


1. Wszystkie fraszki dotycz膮 cz艂owieka, r贸偶nych aspekt贸w 偶ycia
2. Fraszki cechuje r贸偶norodno艣膰 tematyki i nastroj贸w
3. Kochanowski g艂osi we fraszkach filozofi臋 epikurejsk膮
4. Fraszki pokazuj膮 nowego renesansowego cz艂owieka (Do g贸r i las贸w)
5. Fraszki odwo艂uj膮 si臋 do mitologii
6. Krytyka duchowie艅stwa
7. Mi艂o艣膰 do natury
8. Krytyka ludzkich wad i przywar
9. Pisane po polsku

POSTAWA FILOZOFICZNA JANA KOCHANOWSKIEGO W PIE艢NIACH


PIE艢艃 IX
(Chcemy sobie by膰 radzi)
rozpoczyna si臋 od pokazania sposobu na to jak dobrze si臋 bawi膰 przy winie i muzyce
powinni艣my si臋 dobrze bawi膰, bo nie wiemy co czeka nas jutro
rozs膮dnie post臋powa膰 z tym co si臋 ma, rozs膮dnie korzysta膰
nasz los jest w r臋kach Fortuny
Fortuna jest zmienna
Ten, kt贸ry jest kim艣 mo偶e spa艣膰 na dno i odwrotnie
Nie da si臋 wyt艂umaczy膰 tego co na 艣wiecie si臋 dzieje, bezradno艣膰 cz艂owieka wobec losu
Pewne jest tylko to, 偶e B贸g nam zaplanowa艂 偶ycie
Szcz臋艣cie i nieszcz臋艣cie nale偶y znosi膰 z wewn臋trzn膮 r贸wnowag膮
Nale偶y cieszy膰 si臋 z tego co si臋 ma, bo to nie jest wieczne
By膰 cz艂owiekiem cnotliwym i uczciwym
呕eglarz na statku spotyka burz臋 i zaczyna modli膰 si臋 aby bogactwa jego przetrwa艂y wed艂ug Kochanowskiego powinien opu艣ci膰 statek i ratowa膰 siebie a nie bogactwa
呕eglarzem jest ka偶dy z nas, 偶egluga jest 偶yciem, burza jest nieszcz臋艣ciem, w okresie kiedy Fortuna si臋 odwr贸ci musimy si臋 martwi膰 o 偶ycie, najcenniejsz膮 warto艣膰 jak膮 mamy

JEST TO PIE艢艃 FILOZOFICZNA, PONIEWA呕 KOCHANOWSKI SNUJE ROZWA呕ANIA NA TEMAT 呕YCIA LUDZKIEGO.


ZWI膭ZKI PIE艢NI Z FILOZOFI膭 HORACEGO
1
u Horacego w Aequam memento podmiot liryczny udziela rad, aby zar贸wno w szcz臋艣ciu jak i w nieszcz臋艣ciu zachowa膰 spok贸j ducha
u Kochanowskiego w Pie艣ni IX w sz贸stej zwrotce mowa jest o tym, 偶e jedynym wyj艣ciem jest spokojne przyjmowanie szcz臋艣cia i nieszcz臋艣cia
2
u Horacego podmiot liryczny m贸wi, 偶e nale偶y korzysta膰 z 偶ycia.
W pierwszej zwrotce Pie艣ni IX Kochanowskiego napisane jest, 偶e powinni艣my si臋 dobrze bawi膰, poniewa偶 nie wiemy co nas czeka jutro
3
w Aequam memento mowa jest o tym, 偶e ka偶dy musi odej艣膰 pozostawiaj膮c sw贸j maj膮tek i dobra materialne
Kochanowski pisze o 偶eglarzu, kt贸ry powinien pozostawi膰 bogactwa i ratowa膰 偶ycie

IDEA艁 CZ艁OWIEKA I OBYWATELA ZAPREZENTOWANY W PIE艢NIACH JANA KOCHANOWSKIEGO


PIE艢艃 XIX
(Pie艣艅 o s艂awie)
przypomina czytelnikom o tym, 偶e po 艣mierci ich cia艂o przestaje istnie膰, a pozosta膰 mo偶e tylko dobre imi臋, dobra s艂awa
trzeba sobie u艣wiadomi膰, 偶e to dobra s艂awa ma wi臋ksz膮 warto艣膰 ni偶 dobra materialne
B贸g odr贸偶ni艂 nas od zwierz膮t daj膮c nam rozum i mow臋
Powinni艣my z tych dar贸w korzysta膰 i nie zachowywa膰 si臋 nierozumnie
Cz艂owiekiem nie jest ten kt贸ry nie zna umiaru w jedzeniu i piciu
Celem cz艂owieka powinno by膰 zdobycie dobrej s艂awy
Zar贸wno W Pie艣ni XXIV jak i w Exegi monumentum mowa jest o tym, 偶e cz艂owiek mo偶e pozostawi膰 po sobie co艣, co sprawi, 偶e b臋dzie on wieczny.
Pie艣艅 o s艂awie
ka偶dy cz艂owiek 艣wiadomy 艣mierci powinien wybra膰 warto艣ci, kt贸re s膮 najwa偶niejsze i powinni艣my dba膰 o to by dobrze nas wspominano
wygrywa ten, co oddaje 偶ycie za dobr膮 s艂aw臋, a przegrywa ten, kt贸ry za 偶ycia nie stara si臋 jej zdoby膰
Pie艣艅 XXIV i Exegi monumentum
ta pie艣艅 i Exegi monumentum m贸wi膮 o s艂awie
Kochanowski pisze, 偶e jest nie艣miertelny i 艣miertelny. 艢miertelne jest cia艂o, nie艣miertelna jest s艂awa i poezja
Nie umr臋 ani mi臋 czarnymi Styks nieweso艂a zamknie odnogami swymi - motyw non omnis moriar
poeta opisuje swoj膮 przemian臋 w 艂ab臋dzia, ptaka, kt贸ry jest symbolem poezji (metafora, zwrotka3)
w kolejnych 2 zwrotkach poeta m贸wi o s艂awie, kt贸r膮 jest pewien, 偶e zdob臋dzie. M贸wi, 偶e wzbije si臋 jak Ikar, i 偶e jego s艂awa obejmie ca艂y 艣wiat (Rosja, Rzym, W艂ochy...)
Ostatnia zwrotka: nie 偶yczy sobie 偶eby na jego pogrzebie by艂a 偶a艂oba, poniewa偶 on tak naprawd臋 nie umar艂. Umar艂o tylko jego cia艂o.
Por贸wnanie:
non omnis moriar
s艂awa poetycka
PIE艢艃: najstarszy i najbardziej powszechny gatunek poezji lirycznej zwi膮zany z muzyk膮. Ju偶 w staro偶ytno艣ci zwi膮zek ten uleg艂 rozlu藕nieniu i doprowadzi艂 do ukszta艂towania pie艣ni jako samodzielnej formy literackiej. Pie艣艅 to utw贸r o r贸偶norodnej tematyce, wyra偶aj膮cy r贸偶norodne prze偶ycia, refleksje, pos艂uguj膮cy si臋 rozmaitymi 艣rodkami j臋zykowymi, charakteryzuj膮cy si臋 budow膮 stroficzn膮.
TRENY JANA KOCHANOWSKIEGO LIRYCZNYM PAMI臉TNIKIEM CIERPIENIA OJCA
POCZ膭TEK TRENU XII
呕aden ociec podobno barziej nie mi艂owa艂
Dzieci臋cia, 偶aden barziej nad mnie nie 偶a艂owa艂
A te偶 ledwe si臋 kiedy dzieci臋 urodzi艂o,
Co by 艂aski rodzic贸w swych tak godne by艂o.

DEDYKACJA POETY
Orszuli Kochanowskiej, wdzi臋cznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, kt贸ra cn贸t wszystkich i dzielno艣ci panie艅skich pocz膮tki wielkie pokazawszy, nagle, nieodpowiednie, w niedosz艂ym wieku swoim, z wielkim a niezno艣nym rodzic贸w swych 偶alem zgas艂a, Jan Kochanowski, niefortunny ociec, swojej najmilszej dziewce z 艂zami napisa艂.
Nie masz ci臋 Orszulo moja!
W 1577 roku umiera brat poety, Kasper. W 1578 lub 1579 umiera trzydziestomiesi臋czna Urszulka, a nied艂ugo po niej druga c贸rka poety Hanna. Najbole艣niej odczu艂 poeta 艣mier膰 Urszulki, brata po偶egna艂 mow膮, Hannie napisa艂 czterowersowe epitafium, Urszulce po艣wi臋ci艂 cykl 19 Tren贸w.

TREN I
wzywa do swojego domu 偶ale, lamenty, skargi, frasunki, po to aby pomog艂y mu op艂akiwa膰 艣mier膰 Urszulki
nagromadzi艂 synonimy, 偶eby podkre艣li膰 sw贸j 偶al
艣mier膰 Urszulki zabra艂a mu ca艂a rado艣膰 偶ycia
艣mier膰 - nie pobo偶na - niesprawiedliwa, poniewa偶 zabra艂a 偶ycie ma艂emu dziecku, B贸g jest sprawiedliwy i daje ludziom 偶ycie
rozbudowane por贸wnanie
smok - 艣mier膰
matka pr贸buje ratowa膰 ma艂e s艂owiki, ale nie uda si臋 jej, bo sama te偶 jest zagro偶ona przez smoka
nie da si臋 obroni膰 przed 艣mierci膮, nie da si臋 uciec
refleksja natury filozoficznej; op艂akiwanie jest cz臋艣ci膮 偶ycia, jeste艣my bezradni wobec losu, ca艂e 偶ycie b艂膮dzimy, poszukujemy w艂a艣ciwej postawy, p艂acz, 偶al jest jego cz臋艣ci膮
czy podda膰 si臋 rozpaczy, czy pr贸bowa膰 si臋 przeciwstawi膰 - pytanie retoryczne, jak cz艂owiek powinien si臋 zachowa膰

TREN VIII
otwarto艣膰 c贸rki
umiej臋tno艣膰 rozweselania
przywi膮zanie do rodzic贸w
TREN XII
pos艂usze艅stwo
przyzwoito艣膰
skromno艣膰
pobo偶no艣膰
pracowito艣膰

TREN V
por贸wnanie do oliwki: w膮t艂o艣膰, delikatno艣膰 Urszulki
TREN VI
Kochanowski nazywa Urszulk臋 Safon膮, widzi w niej pocz膮tki talentu literackiego, ch臋膰 przekazania jej swojego dorobku literackiego
KRYZYS 艢WATOPOGL膭DU CZ艁OWIEKA RENESANSU W TRENACH JANA KOCHANOWSKIEGO

TREN IX
filozofia stoicka (l臋k przed 艣mierci膮, nie wa偶na s膮 sprawy materialne)
podstawowym elementem filozofii stoickiej jest zachowanie r贸wnowagi
Kochanowski przyznaje si臋, 偶e ca艂e 偶ycie sp臋dzi艂 na tym, 偶eby zachowa膰 r贸wnowag臋 w ka偶dej sytuacji
Ta sama postawa pojawia si臋 w Pie艣niach
Kryzys postawy filozoficznej, kt贸r膮 pr贸bowa艂 przez lata zbudowa膰

TREN X
zbudowany jest z pyta艅 retorycznych
Kochanowski szuka Urszulki w:
niebie, raju
na wyspach szcz臋艣liwych
w Hadesie
pyta czy reinkarnowa艂a w s艂owika
w czy艣膰cu
Kochanowski nie wie gdzie jest Urszulka, w kt贸rym z za艣wiat贸w
Zastanawia si臋 czy istnieje 偶ycie pozagrobowe
Jego wiara prze偶ywa kryzys
Prosi Urszulk臋 o zlitowanie nad nim, prosi o ujrzenie Urszulki pod jak膮kolwiek postaci膮

TREN XI
Ani pobo偶no艣膰 ani dobro膰 nie ratuje od nieszcz臋艣cia i z艂a
Kogo kiedy pobo偶no艣膰 jego ratowa艂a
Kogo dobro膰 przypadku z艂ego uchowa艂a
Fraszka cnota! powiedzia艂 Brutus pora偶ony- Cezar by艂 dobrym cz艂owiekiem i tak nie uchroni艂o go to przed 艣mierci膮. 呕ycie cnotliwe to fraszka, rzecz b艂aha.
Los cz艂owieka zale偶y od fatum. Kt贸ry nie patrzy na to czy kto艣 jest dobry czy z艂y
W膮tpi w warto艣膰 bycia prawym cz艂owiekiem
Cz艂owiek przekonany jest o pot臋dze swojego rozumu, usi艂uje pozna膰, przewidzie膰 to co nas spotka
艢miertelnik nie mo偶e pozna膰 przysz艂o艣ci
Cz艂owiek mo偶e sobie tylko pomarzy膰
Kochanowski stwierdza, 偶e nie tylko straci艂 Urszulk臋, rado艣膰 偶ycia, ale te偶 rozs膮dek

TREN XVIII
Zwraca si臋 do Boga. Gdy jeste艣my szcz臋艣liwi zapominamy o Bogu
Nie zwracamy uwagi na to, 偶e to B贸g daje nam szcz臋艣cie, kt贸re mo偶e jednak szybko min膮膰, gdy zapominamy o tym, 偶e otrzymujemy je od Boga
Kochanowski prosi Boga o kontrol臋 nad szcz臋艣ciem, m贸wi, 偶e ludzie mog膮 zatraci膰 si臋 w beztrosce. B臋dziemy pami臋ta膰 o Bogu przynajmniej wtedy, gdy cierpi
Prosi Boga, aby kara艂 ludzi surowo, ale z wyrozumia艂o艣ci膮. Por贸wna艂 ich do 艣niegu w obliczu s艂o艅ca
Podkre艣lenie surowo艣ci Boga, nieszcz臋艣cie to dla ludzi najwi臋ksza kara
B贸g od zawsze by艂 surowy, jednak nigdy nie wzgardzi艂 cz艂owiekiem, kt贸ry przeciwstawia艂 si臋 Mu, kt贸ry w Niego zw膮tpi艂, ale si臋 nawr贸ci艂
Kochanowski pokazuje Bogu swoje grzechy, ale mi艂osierdzie Boga jest wi臋ksze. Prosi o lito艣膰
Kochanowski u艣wiadamia sobie, 偶e wszystko zale偶ne jest od Boga. Kryzys wiary uda艂o mu si臋 pokona膰.

TREN XIX
Ma form臋 snu. We 艣nie przychodzi do Kochanowskiego jego nie偶yj膮ca matka z Urszulk膮 na r臋ku i zapewnia go, 偶e jego c贸rka jest teraz szcz臋艣liwa. Pada w tym trenie bardzo wa偶ne zdanie, napomnienie, kt贸re brzmi :A ludzkie przygody ludzie no艣. Ludzkie sprawy, w tym i przemijanie 偶ycia, odchodzenie najbli偶szych zno艣 po ludzku, z godno艣ci膮.
Z Tren贸w wynika, 偶e postawa filozoficzna Kochanowskiego uleg艂a pewnej modyfikacji. Poeta uwa偶a, 偶e cz艂owiek rozumny w ka偶dej sytuacji post臋puje inaczej tzn. raduje si臋 szcz臋艣ciem, rozpacza w nieszcz臋艣ciu, ale ugodzony nawet najci臋偶szym losem powinien zachowa膰 si臋 godnie i m膮drze. Tragizm i pesymizm chwili obecnej nie wykluczaj膮 nadzieje na lepsz膮 przysz艂o艣膰.

WYBRANE ZAGADNIENIA KOMPOZYCJI TREN脫W JANA KOCHANOWSKIEGO


TREN - jest jednym z najstarszych gatunk贸w poezji 偶a艂obnej, ukszta艂towany w staro偶ytnej Grecji, jest to pie艣艅 lamentacyjna, wyra偶aj膮ca 偶al z powodu czyje艣 艣mierci, rozpami臋tuj膮ca my艣li i czyny zmar艂ego oraz zawieraj膮ca pochwa艂臋 jego zalet i zas艂ug. Pisana na zam贸wienie, po艣wi臋cona wielkim, s艂awnym ludziom.
1. Poetyka renesansu domaga艂a si臋 od poet贸w czerpania wzor贸w z dorobku literackiego staro偶ytno艣ci. Staro偶ytny tren zawiera艂 kilka sta艂ych element贸w:
pochwa艂a cn贸t i zalet zmar艂ego (tren V,VI,XII)
wielko艣膰 poniesionej straty (tren VI,XII)
demonstracja 偶alu (tren VII,VIII,IX,X,XI)
pocieszenie (tren XII-XIX)
napomnienie, pouczenie (tren XIX)

Elementy te odnajdujemy w ca艂ym cyklu tren贸w Jana Kochanowskiego.

Tren staro偶ytny po艣wi臋cony by艂 wielkiej, s艂awnej osobie, a Kochanowski pisze cykl utwor贸w po艣wi臋conych dziecku. To t艂umaczy pewne wyolbrzymienie (hiperbolizacja) cech Urszulki, aby mog艂a sta膰 si臋 bohaterk膮 utwor贸w poetyckich.
Tren staro偶ytny cz臋sto pisany by艂 na zam贸wienie, a jego autor nie zna艂 osoby zmar艂ej. Treny Kochanowskiego s膮 wyrazem prawdziwych uczu膰, cechuje je realizm psychologiczny.

2. Gradacja uczu膰 w Trenach.
GRADACJA - stopniowanie, u艂o偶enie czego艣 wg kolejno艣ci, zwykle wg nasilaj膮cej si臋 cechy
Kolejno艣膰 tren贸w nie jest przypadkowa, obrazuje narastanie rozpaczy, wewn臋trznego napi臋cia.

3. Stylistyka tren贸w
Treny pisane s膮 pi臋knym stylem poetyckim, czyli obfituj膮cym w r贸偶nego rodzaju 艣rodki stylistyczne, takie jak:
przeno艣nia
por贸wnania (homeryckie np. Tren V)
epitety
zdrobnienia
pytania retoryczne
synonimy
apostrofy
wo艂acze
wykrzyknienia
Za pomoc膮 tych 艣rodk贸w Kochanowski wyra偶a w艂asne uczucia, oddzia艂ywuje na wyobra藕ni臋 czytelnika, budzi w nim okre艣lone uczucia.

TROSKA O PRZYSZ艁O艢膯 OJCZYZNY WYRA呕ONA W ODPRAWIE POS艁脫W GRECKICH JANA KOCHANOWKSIEGO.


Utw贸r Kochanowskiego mia艂 u艣wietni膰 艣lub Jana Zamoyskiego z Krystyn膮 Radziei艂艂贸wn膮 w 1577 roku, a drukiem rok p贸藕niej.
Kochanowski odwo艂a艂 si臋 do mitu o wojnie troja艅skiej. Wybra艂 epizod, w kt贸rym do Troi przybyli pos艂owie greccy z 偶膮daniem wydania Heleny. Pos艂u偶y艂 mu do zaprezentowania r贸偶nych postaw obywatelskich. Aleksander - obnosi si臋 swoim egoizmem, Antenor - jest odpowiedzialny
Rozmowa Antenora z Aleksandrem
monolog Antenora - przypomnienie o konflikcie, opowiada o sytuacji, charakterystyka Aleksandra: przekupuje pos艂贸w, jest nieuczciwy, zdaje sobie spraw臋, 偶e jest winny, ma na wzgl臋dzie w艂asne dobro; charakterystyka Antenora: jest uczciwy, ceni prawd臋 i sprawiedliwo艣膰, honorowy, na pierwszym miejscu jest dobro ojczyzny, a nie jego w艂asne
dialog Aleksandra z Antenorem - Aleksander powo艂uje si臋 na swoj膮 przyja藕艅 z Antenorem, ten odmawia pomocy, bo ta sprawa jest nieuczciwa i na zgub臋 pa艅stwa
ALEKSANDER ANTENOR
NIEUCZCIWY UCZCIWY
NIEHONOROWY HONOROWY
EGOISTYCZNY OPIEKU艃CZY
NIEODPOWIEDZIALNY ODPOWIEDZIALNY
KR脫TKOWZROCZNY DALEKOWZROCZNY
WYKORZYSTUJE W艁ASN膭 POZYCJ臉

STASIMON I (BY ROZUM BY艁 PRZY M艁ODO艢CI)
ta pie艣艅 m贸wi o postawach ludzi m艂odych
m艂odo艣膰 i rozs膮dek nie id膮 w parze, ludzi m艂odzi post臋puj膮 nierozwa偶nie
dogadzaj膮 swoim 偶膮dzom
trac膮 zdrowie, s艂aw臋, dobre imi臋, maj臋tno艣ci, przyczyniaj膮 si臋 do upadku ojczyzny
nie mo偶na mie膰 m艂odo艣ci i m膮dro艣ci, rozwaga przychodzi z wiekiem
za rozwag臋 p艂acimy m艂odo艣ci膮

STASIMON II (WY, KT脫RZY POSPOLIT膭 RZECZ膭 W艁ADACIE)
do ludzi rz膮dz膮cych, stoj膮cych na czele pa艅stwa
w艂adcy maj膮 na uwadze ludzkie 偶ycie
panuj膮 nad lud藕mi, ale oni te偶 s膮 pilnowani
Pan nie jest przekupny, nie ukryje si臋 przed nim winy
W艂adcy nie rz膮dz膮 dla siebie, ale dla narodu, powinni mie膰 na uwadze jego dobro
Zajmuj膮 zaszczytne miejsce na ziemi
Przewinienia w艂adc贸w niszcz膮 miasta i olbrzymie cesarstwa
Decyduj膮 o osach ludzkich, stanowi膮 prawo ludzkie, reprezentuj膮 ludzk膮 sprawiedliwo艣膰; sprawuj膮 najwy偶sz膮 w艂adz臋 nad lud藕mi, ich obowi膮zkiem jest opieka nad lud藕mi
Prywata, kierowanie si臋 w艂asnym interesem, w艂asnym dobrem; ,musz膮 kierowa膰 si臋 dobrem narodu a nie prywat膮
Z kt贸rego macie nie tak swe w艂asne rzeczy,
Jako wszystek ludzki mie膰 rodzaj na pieczy
B臋d膮 musieli rozliczy膰 si臋 przed Bogiem ze swoich uczynk贸w
B贸g ocenia obiektywnie, nie patrzy na pochodzenie, nawet za najmniejsze przewinienie i tak zostanie si臋 ukaranym
B贸g to najwy偶sza sprawiedliwo艣膰
Ludzka sprawiedliwo艣膰 jest niedoskona艂a
Je偶eli zwyk艂y cz艂owiek grzeszy to krzywdzi tyko siebie, a rz膮dz膮cy grzesz膮c krzywdz膮 ca艂y nar贸d

KR脫L PRIAM:
boi si臋 wzi膮膰 na siebie odpowiedzialno艣膰
m贸g艂 nie zwo艂ywa膰 rady
jest w艂adc膮 s艂abym, niezdecydowanym
powinien przewidzie膰 skutki decyzji

ALEKSANDER:
powo艂uje si臋 na to, 偶e wzi膮艂 to co obiecali mu bogowie
nie rozumie, 偶e post臋puje egoistycznie, kieruje si臋 prywat膮

IKETAON (POSE艁):
demagog, przekupiony przez Aleksandra
powo艂uje si臋 na dawne spory z Grekami
cz艂owiek, kt贸ry za pieni膮dze poprze wszystkich i wszystko

ANTENOR:
ocenia Aleksandra: pot臋pia publicznie to co zrobi艂 Aleksander
udziela rady kr贸lowi (odda膰 Helen臋)
przestrzega przed wojn膮
konsekwencj膮 czynu Aleksandra b臋dzie upadek ojczyzny
nie wolno Aleksandrowi swojego szcz臋艣cia przedk艂ada膰 nad dobro narodu
je偶eli Aleksander powo艂uje si臋 na opiek臋 Wenus, to musi pami臋ta膰, 偶e ma przeciw sobie Her臋 i Aten臋
Helena pozostaje w Troi.

MONOLOG ULISSESA (ODYSEUSZ)
wg niego Troja jest pa艅stwem, w kt贸rym nie przestrzega si臋 prawa, nie ma w niej sprawiedliwo艣ci, za to kwitnie przekupstwo (upadek pa艅stwa)
spo艂ecze艅stwo troja艅skie - brak przewidywania
m艂odzi ludzie s膮 szkodliwi dla Troi, nie znaj膮 cnoty i wstydu, psuj膮 innych ludzi, s膮 niezdolni do walki, leniwi, s膮 s艂abymi przeciwnikami, por贸wnanie do wieprza, wygodnictwo, lekkomy艣lno艣膰

MONOLOG KASANDRY (SIOSTRA PARYSA)
jest dr臋czona przez proroctwa, w kt贸re nikt nie wierzy
zmieni艂a si臋, nie jest sob膮, jest zagubiona
widzi Troj臋 w ciemnych barwach, przestrzega przed atakiem Grek贸w
przewiduje 艣mier膰 swojego brata Hektora, kt贸rego cia艂o trzeba b臋dzie wykupi膰
ostrzega, 偶e zostan膮 zaatakowani w nocy
m贸wi, 偶e matka b臋dzie bardzo rozpacza膰 po 艣mierci swoich dzieci
widzi co si臋 stanie z Troj膮, przestrzega przed koniem troja艅skim
jest uwa偶ana za ob艂膮kan膮
pod osob膮 Kasandry mo偶e kry膰 si臋 poeta, pisarz
Kochanowski pos艂uguje si臋 kostiumem mitologicznym. Pod Troj膮 kryje si臋 bliska jemu Polska.
epoka nakazywa艂a odwo艂anie do mitologii, staro偶ytno艣ci
wady spo艂ecze艅stwa troja艅skiego dotycz膮 spo艂ecze艅stwa polskiego
nieuczciwo艣膰 szlachty
przekupstwo
prywata
lekkomy艣lno艣膰
nieprzestrzeganie prawa
rada kr贸lewska = sejm
(Rzeczpospolita, g艂osowanie poprzez wi臋kszo艣膰 g艂os贸w, nazwy urz臋d贸w: starostowie, rotmistrz - 艣wiadcz膮 o tym , 偶e Kochanowskiemu chodzi艂o o Polsk臋)
Kochanowski obawia si臋, 偶e b臋dzie potraktowany jak Kasandra
pierwszy polski dramat

CZY KOCHANOWSKI WZOROWA艁 SI臉 NA DRAMACIE ANTYCZNYM (BUDOW膭, ZASAD膭 TRZECH JEDNO艢CI, ROL膭 CH脫RU)


- ograniczona ilo艣膰 aktor贸w (3 na scenie)
- podzia艂 sztuki na epejsodiony i stasimony
- zasada trzech jedno艣ci :czas (zaczyna si臋 rano, ko艅czy wieczorem), miejsce (przed pa艂acem kr贸la Priama), akcja (rada pos艂贸w obraduje w sali)
- R贸偶nice: brak fatum, bohaterowie nie zostali postawieni w sytuacji bez wyj艣cia
PROLOG - monolog Antenora
PARODOS - brak
EPEISODION I - rozmowa Antenora z Aleksandrem
STASIMON I - By rozum by艂 przy m艂odo艣ci
EXODOS - rozmowa Heleny z Pani膮
STASIMON II - Wy, kt贸rzy pospolit膮 rzecz膮 w艂adacie
EPEISODION III - rozmowa Heleny z pos艂em
EPEISODION IV - rozmowa Ulissesa z Menelausem
STASIMON III - O bia艂oskrzyd艂a morska p艂ywaczko
EPEISODION V - rozmowa Antenora z Priamusem i monolog Kasandry
EPILOG - Antenor, Priamus, Rotmistrz, Wi臋zie艅
EXODOS - brak
Wniosek: Kochanowski wzoruje si臋 na budowie dramatu antycznego
CH脫R:
- pe艂ni艂 rol臋 偶ywej kurtyny, czyli dzieli艂 sztuk臋 na akty
- komentowa艂 przebieg akcji
- ocenia艂 post臋powanie bohater贸w
- wyg艂asza艂 prawdy filozoficzne i moralne

NARODOWY I HUMANISTYCZNY CHARAKTER POEZJI JANA KOCHANOWSKIEGO


1. W jaki spos贸b przeciwstawi艂 si臋 Jan Kochanowski ideologii i pi艣miennictwu 艣redniowiecznemu W czym przejawia si臋 humanistyczny charakter jego tw贸rczo艣ci
2. W czym wyrazi艂 si臋 patriotyzm poety, troska o dobro i bezpiecze艅stwo pa艅stwa polskiego
Ad. 1
Jakie rodzaje pie艣ni i fraszek mo偶emy wyr贸偶ni膰 z uwagi na ich tre艣膰 Z jak膮 skal膮 nastroj贸w spotykamy si臋 w pie艣niach i fraszkach Jak膮 filozofi臋 偶ycia g艂osi艂 w pie艣niach i fraszkach
1. Wyst臋puj膮: fraszka autobiograficzna Do g贸r i las贸w, filozoficzna O 偶ywocie ludzkim, satyryczna Do Miko艂aja Firleja, refleksyjna, patriotyczna, mi艂osna, biesiadna
pie艣ni filozoficzna Pie艣艅 IX Chcemy by膰 radzi, mi艂osne, patriotyczne, religijne, 偶a艂obne
2. Fraszki : rozwa偶ania filozoficzne, 偶artobliwe. W pie艣niach dominowa艂a pozytywna si艂a i weso艂o艣膰. Po 艣mierci Urszulki jego dzie艂a zacz臋艂y by膰 smutne i przygn臋biaj膮ce
3. Filozofia jak膮 wyra偶a Jan Kochanowski w swoich utworach mia艂a charakter horacja艅ski. Odwo艂a艂 si臋 do za艂o偶e艅 dw贸ch staro偶ytnych szk贸艂 filozoficznych :stoicyzmu i epikureizmu. Stoicyzm pie艣ni wyra偶a si臋 w przekonaniu, i偶 celem cz艂owieka jest szcz臋艣cie, rozumiane jako 偶ycie zgodne z zasadami cnoty.
Poeta pragnie boskiego b艂ogos艂awie艅stwa, a przemijaj膮cym s艂awie i bogactwu przeciwstawia ponadczasowe warto艣ci stoik贸w: cnot臋, zdrowie, czyste sumienie, spokojn膮 staro艣膰 (Na zdrowie)

MAKBET
Banko - silny psychicznie, nie przywi膮zywa艂 wagi do przepowiedni, ostrzega艂 przyjaciela
Makbet - s艂aby, nie umia艂 si臋 oprze膰, jest w nim ambicja bycia wielkim,
Lady Makbet - chce 偶eby marzenia m臋偶a si臋 spe艂ni艂y, pope艂nia b艂膮d, kochaj膮c m臋偶a popycha go na niew艂a艣ciw膮 drog臋, jak b臋dzie kr贸lem b臋dzie szcz臋艣liwy
Zab贸jstwo Dunkana poci膮gnie za sob膮 konsekwencje. Makbet wie o tym. Argumenty przeciw zbrodni:
- jest jego krewnym
- jest jego wasalem
- jest jego gospodarzem, powinien go ochrania膰
- Dunkan by艂 sprawiedliwy, uczciwy, dobry w艂adca, dobry cz艂owiek, nie zas艂u偶y艂 sobie na to
Makbet przyznaje si臋 do tego, 偶e ambicja zmusza go do zabicia (wyg贸rowana ambicja)
Rozmowa Makbeta z 偶ona:
- Makbet prosi o to, 偶eby nie zabija膰 Dunkana
- Zosta艂 obdarzony zaszczytem, powi臋kszy艂 swoj膮 s艂aw臋, to co maj膮 zrobi膰 jest nie godne rycerza
- Lady Makbet podbija ambicj臋 m臋偶a, zarzuca mu tch贸rzostwo
- Makbet ulega namowom 偶ony, decyduje si臋 zabi膰 kr贸la
II Monolog Makbeta Akt II Scena I
- ma przywidzenia (sztylet)
- widzi zakrwawiony sztylet przed zab贸jstwem
- bardzo prze偶ywa, sumienie si臋 odzywa, jest za s艂aby 偶eby si臋 sprzeciwi膰 Lady Makbet
Akt II Scena II
- Makbet po zab贸jstwie jest przera偶ony
- M贸wi, 偶e s艂yszy g艂os, 偶e nigdy ju偶 nie za艣nie, wie, 偶e teraz codziennie b臋dzie go gryz艂o sumienie
- Po wyj艣ciu od Dunkana trzyma sztylet
- Nie jest w stanie wr贸ci膰 do komnaty Dunkana
- Nigdy nie zmyje 艣lad贸w zab贸jstwa
- Zabi艂 pokojowc贸w kr贸la ze strachu, chcia艂 ukry膰 sw贸j czyn
Makbet przypomina sobie, 偶e jest Banko, kt贸ry ma by膰 ojcem kr贸l贸w, nasy艂a na niego zab贸jc贸w. Obawa o utrat臋 trony.
Scena IV
- nie ma gdzie usi膮艣膰, na jego miejscu siedzi duch Banko
- kolejne wyrzuty sumienia
Chce zabi膰 Makdufa, ale nie mo偶e go dosi臋gn膮膰, wi臋c zabija jego rodzin臋.
Ch臋膰 zemsty. Nie ma wyrzut贸w sumienia. Jest z艂y, poniewa偶 nie mo偶e zabi膰 Makdufa.
Akt IV Scena III
Malkolm m贸wi o Makbecie:
Ten krwawy tyran, na kt贸rego wzmiank臋 j臋zyk dr臋twieje, uchodzi艂 by艂 dawniej za cnotliwego
Makbet jest:
- tyranem
- bezlitosny
- zdrajca
- z艂ym w艂adc膮
- straszliwie z艂y, gorszy od szatana
- - To prawda, 偶e on jest krwawy, gwa艂towny, z艂o艣liwy, fa艂szywy, chytry, drapie偶ny, wszeteczny, pe艂en wszelkiego rodzaju ochydy nosz膮cej znan膮 nazw臋, ale moja rozpusta nie ma granic
- Nieszcz臋sny narodzie, pod krwawym ber艂em niecnego przybysza j臋cz膮cy
Szkocja jest grobowcem, ludzie rozpaczaj膮, ludzie sprawiedliwi umieraj膮 bez przyczyny
Makbet jako kr贸l:
- bezwzgl臋dny
- niesprawiedliwy
- terror
- zabija swoich przeciwnik贸w
- despota
- tyran
- za艣lepiony 偶膮dz膮 w艂adzy, dla niej gotowy jest zrobi膰 wszystko
Szekspir pokaza艂 co mo偶e zrobi膰 z cz艂owiekiem 偶膮dza w艂adzy, wygurowana, niezdrowa ambicja. Makbet chcia艂 by膰 kr贸lem, poniewa偶 chcia艂 siedzie膰 na tronie. Obj膮艂 tron, 偶eby zaspokoi膰 swoj膮 ambicj臋. W艂adza sta艂a si臋 celem sama w sobie. W艂adza powinna by膰 艣rodkiem do s艂u偶enia spo艂ecze艅stwu.
Utw贸r Szekspira jest stadium psychologicznym bohatera. Makbet mia艂 wyb贸r, nie musia艂 zabija膰. Jest to dramat wyboru.

"MAKBET" TRAGEDIA NOWO呕YTNA


1. Budowa dramatu szekspirowskiego
a) zerwanie z zasadami budowy dramatu klasycznego (podzia艂 na akty i sceny)
b) zerwanie z zasad膮 trzech jedno艣ci
c) wprowadzenie scen zbiorowych, a nawet wype艂nionych t艂umem
d) wprowadzenie postaci z ludu
e) wprowadzenie 艣wiata fantastycznego i powierzenie mu wa偶nych funkcji w utworze
f) 艂膮czenie scen tragicznych i komicznych
g) zast膮pienie w膮tk贸w mitologicznych w膮tkiem historycznym
h) wprowadzenie przyrody i powierzenie jest wa偶nej funkcji w utworze (przyroda jest 艣ci艣le dopasowana do tego co dzieje si臋 w 艣wiecie ludzkim np. burza, kt贸ra towarzyszy zab贸jstwu kr贸la, czy ponury, ciemny dzie艅 po zbrodni) Obrazy przyrody wytwarzaj膮 odpowiedni nastr贸j, podkre艣laj膮 tragizm wydarze艅, czyli staj膮 si臋 艣rodkiem ekspresji

2. Szekspirowska koncepcja los贸w ludzkich
W literaturze antycznej obowi膮zywa艂a fatalistyczna koncepcja los贸w ludzkich, czyli los cz艂owieka uzale偶niony by艂 od fatum, wobec kt贸rego cz艂owiek by艂 bezsilny. Szekspir w swoim dramacie pokaza艂, 偶e losy cz艂owieka kszta艂towane s膮 przez czynniki zewn臋trzne, obiektywne (symbolizuj膮 je czarownice) oraz przez czynniki subiektywne, wewn臋trzne, tkwi膮ce w cz艂owieku (w przypadku Makbeta jest to wygurowana ambicja)

3. Bohater szekspirowski
a) dzia艂a pod wp艂ywem bardzo silnych uczu膰, nami臋tno艣ci, w afekcie
b) posta膰 dynamiczna (przechodzi ewolucje, zmienia swe zasady, charakter)
c) cz臋sto prze偶ywa wewn臋trzny konflikt, toczy si臋 w nim walka wewn臋trzna, 艣cieraj膮 si臋 r贸偶ne, k艂贸c膮ce si臋 cechy
d) cz艂owiek nieprzeci臋tny zar贸wno w dobrym jak i z艂ym

MOTYW OJCZYZNY - OKR臉TU W "KAZANIACH SEJMOWYCH" PIOTRA SKARGI


(CECHY STYLU RETORYCZNEGO)
Piotr Skarga urodzi艂 si臋 w 1536 roku w Gr贸jcu ko艂o Warszawy w 艣redniozamo偶nej rodzinie mieszcza艅skiej. Studiowa艂 na Akademii Krakowskiej. Przez pewien czas przebywa艂 na dworze kasztelana T臋czy艅skiego jako wychowawca jego syn贸w. W 1562 roku zosta艂 ksi臋dzem, a w 1568 wyjecha艂 do Rzymu gdzie wst膮pi艂 do zakonu Jezuit贸w. Po powrocie do kraju pracowa艂 jako organizator szk贸艂 jezuickich. W 1578 roku zosta艂 rektorem na Akademii w Wilnie, a 10 lat p贸藕niej zosta艂 nadwornym kaznodziej膮 kr贸lewskim i na tym stanowisku pozosta艂 prawie do ko艅ca 偶ycia. Zmar艂 w 1612 roku.

Kazania Sejmowe powsta艂y w 1597. Dzie艂o sk艂ada si臋 z 8 rozdzia艂贸w kaza艅, kt贸re nigdy nie zosta艂y wyg艂oszone.

RETORYKA to sztuka pi臋knego m贸wienia, sztuka wymowy, sztuka argumentacji, czyli perswazji, uczy przekonywania i pi臋knego wys艂awiania si臋. Retoryka wi膮偶e si臋 ze stylistyk膮, kt贸ra zajmuje si臋 wyborem 艣rodk贸w j臋zykowych zwanych te偶 艣rodkami stylistycznymi albo tropami. Powsta艂a w staro偶ytno艣ci (Cyceron, Demostenes)

Teksty o charakterze retorycznym pe艂ni膮 trzy funkcje:
1. Funkcja informacyjno - pouczaj膮ca skierowana do sfery intelektu odbiorcy (m贸wca uczy, informuje, udowadnia co艣)
2. Funkcja zniewalaj膮ca odnosi si臋 do woli s艂uchacza, aby go nak艂oni膰, przymusi膰, zach臋ci膰 (dzi臋ki tej funkcji odbiorca mo偶e zmieni膰 pierwotne zdanie czy poprzedni膮 decyzj臋)
3. Funkcja estetyczna polega na odwo艂aniu si臋 do uczu膰 odbiorcy
Kazanie wt贸re jest najbardziej znanym kazaniem.

W O mi艂o艣ci ku Ojczy藕nie i o pierwszej chorobie Rzeczpospolitej, kt贸ra jest z nie偶yczliwo艣ci ku Ojczy藕nie Skarga nazwa艂 ojczyzn臋 matk膮, por贸wna艂 ojczyzn臋 do organizmu biologicznego i znalaz艂 6 chor贸b, na kt贸re cierpi Rzeczpospolita. Skierowa艂 to do pos艂贸w, kt贸rzy powinni by膰 lekarzami i uzdrowi膰 kraj
1. choroba - nie偶yczliwo艣膰 ludzka ku Rzeczpospolitej, chciwo艣膰 domowego 艂akomstwa = prywata
2. choroba - niezgody i rozterki s膮siedzkie = brak porozumienia, brak jedno艣ci, zgody narodowej
3. choroba - naruszenie religii katolickiej i przysada heretyckiej zarazy = mowa o luteranach itp., nieprzestrzeganie zasad wiary i odst臋pstwa od niej
4. choroba - dostojno艣ci kr贸lewskiej i w艂adzy os艂abienie = os艂abienie autorytetu kr贸la i w艂adzy kr贸lewskiej
5. choroba - niesprawiedliwe prawo
6. choroba - grzechy i z艂o艣ci jawne, kt贸re si臋 przeciw Panu Bogu podnios艂y i pomsty od niego wo艂aj膮 = upadek moralny spo艂ecze艅stwa, nieprzestrzeganie przykaza艅

Kazanie po艣wi臋cona jest prywacie. Zostaje poprzedzone mottem, kt贸re pochodzi z Biblii. M贸wi on o nakazie, kt贸ry zostawi艂 Chrystus, czyli o mi艂owaniu bli藕niego, 偶ycia w zgodzie, spokoju. Si臋gni臋cie do Biblii ma wzmocni膰 argumentacj臋. Biblia by艂a autorytetem. Odwo艂anie si臋 do Moj偶esza, pos艂owie jako przyw贸dcy powinni zachowywa膰 si臋 tak jak on, musz膮 zabiega膰 o dobro ca艂ego narodu, musz膮 go broni膰.

Odwo艂anie si臋 do przykazania Czcij ojca swego i matk臋 swoja. Nakaz mi艂o艣ci ojczyzny pochodzi od Boga. Wszystko co mamy zawdzi臋czamy ojczy藕nie, dlatego powinni艣my j膮 kocha膰 i szanowa膰.

Korzy艣ci jakie szlachta otrzyma艂a od ojczyzny:
- w艂adza kr贸lewska
- pot臋偶ne, wielkie pa艅stwo
- wolno艣膰
- bogactwo, dostatek
- poczucie bezpiecze艅stwa

Szlachta nie odp艂aca Rzeczpospolitej dobrem za dobro. Traci sw贸j maj膮tek na w艂asne przyjemno艣ci, a powinna wg Skargi przeznacza膰 na ko艣cio艂y, na obron臋 kraju, na budowanie zamk贸w obronnych. Szlachta nie wype艂nia swoich obowi膮zk贸w, nie dba o bezpiecze艅stwo Rzeczpospolitej.

Ojczyzna - okr臋t
Poprzez t膮 metafor臋 Skarga chce powiedzie膰, 偶e ojczyzna jest okr臋tem, na kt贸rym wszyscy p艂yniemy. Je偶eli nie b臋dziemy o niego dba膰, zatyka膰 dziur, wylewa膰 wody to on utonie a my razem z nim.
Wyst臋puj膮:
- metafory (ojczyzna - matka, okr臋t)
- por贸wnania
- pytania retoryczne
- wykrzyknienia

"KTO OJCZY殴NIE SWEJ S艁U呕Y, SAM SOBIE S艁U呕Y"


Skarga chce ca艂kowitej bezinteresowno艣ci, niezale偶nie od tego czy jest nam dobrze czy 藕le. Jest to tekst retoryczny, bo:
- Skarga chce pouczy膰 o traktowaniu Polski (1 zasada)
- Chce nak艂oni膰 odbiorc臋 do s艂u偶enia Polsce (2 zasada)
- Por贸wnuje ojczyzn臋 do matki (3 zasada)

POSTULATY ODNOWIENIA 呕YCIA POLITYCZNEGO I SPO艁ECZNEGO W POLSCE ZAWARTE W DZIELE ANDRZEJA FRYCZA MODRZEJEWSKIEGO.


Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego renesansu. Publicysta, reformator. W rozprawie 艁aski, czyli o karze za m臋偶ob贸jstwo (1543) zaj膮艂 si臋 problemem niesprawiedliwego prawa. Za to samo przewinienie w Polsce inn膮 kar臋 otrzymywa艂 szlachcic, a inn膮 ch艂op. Za zab贸jstwo szlachcica szlachcic p艂aci艂 grzywn臋 podczas gdy plebejusz otrzymywa艂 kar臋 艣mierci. Modrzewski domaga艂 si臋 r贸wnego prawa dla wszystkich obywateli. Najwi臋kszym jego dzie艂em jest O poprawie Rzeczpospolitej (1551), dzie艂o sk艂ada si臋 z pi臋ciu ksi膮g. Pierwsza m贸wi O obyczajach, druga O prawach, trzecia O wojnie (Modrzewski pot臋pia艂 wszelkie wojny, a przede wszystkim te zaborcze, dopuszcza艂 jedynie wojny obronne, przedstawia艂 ogromne straty jakie przynosi wojna, a za najwi臋ksze uwa偶a艂 nie starty materialne czy utrat臋 偶ycia lecz strat臋 moraln膮. Proponowa艂 powo艂anie mi臋dzynarodowej organizacji, kt贸ra zajmowa艂aby si臋 pokojowym rozwi膮zywaniem wszystkich spor贸w pomi臋dzy krajami), czwarta ksi臋ga O ko艣ciele i pi膮ta O szkole nie pojawi艂y si臋 w pierwszym wydaniu. W ksi臋dze O szkole Modrzewski stara艂 si臋 pokaza膰, podkre艣li膰 warto艣膰 wykszta艂cenia. Andrzej Modrzewski, podobnie jak jego duchowy patron Erazm z Rotterdamu, by艂 wyznawc膮 irenizmu.

G艂贸wne postulaty Modrzewskiego:
1. Wszyscy obywatele powinni by膰 r贸wni wobec prawa
2. Wszyscy obywatele (r贸wnie偶 ch艂opi) powinni bra膰 udzia艂 w wyborze kr贸la
3. Wojna jest rzecz膮 z艂膮 - pa艅stwa powinny wsp贸艂istnie膰 pokojowo
4. Szko艂a wymaga reform i nak艂ad贸w finansowych
5. Cz艂owiek jest z natury dobry, mo偶na zaufa膰 jego naturze
6. Pa艅stwo powinno by膰 rz膮dzone sprawnie, sprawiedliwie i surowo - kr贸la powinny wspomaga膰 grupy 艣wiat艂ych obywateli
7. Powinna obowi膮zywa膰 tolerancja religijna

REALIZM "呕E艃C脫W" SZYMONA SZYMONOWICA


RUSTYKALNY (艂ac. Rusticus wiejski) nurt rustykalny w literaturze to nurt wiejski. Utwory m贸wi膮 o wsi (Miko艂aj Rej 呕ywot cz艂owieka poczciwego, Kr贸tka rozprawa, Jan Kochanowski Pie艣艅 艣wi臋toja艅ska o sob贸tce) wyidealizowany wizerunek 偶ycia na wsi. Arkadia - symbol szcz臋艣cia. Utwory m贸wi膮ce o wsi wywodz膮 si臋 ze staro偶ytno艣ci (Idylla, bukolika, ekloga. Tw贸rcami tych utwor贸w byli Teokryt z Syrakuz (Grek), 偶yj膮cy w III w. p.n.e. oraz Wergiliusz (Rzymianin) 偶yj膮cy w I w. p.n.e. Utw贸r o wsi przedstawiaj膮cy 偶ycie na wsi w spos贸b aprobatyczny, czyli w spos贸b pochwalaj膮cy, akceptuj膮cy. By艂 to utw贸r idealizuj膮cy obraz 偶ycia wsi, dominowa艂 w nim nastr贸j pogodny, rado艣膰, spok贸j. Polskim odpowiednikiem staro偶ytnej idylli jest sielanka, kt贸ra wywodzi si臋 od s艂owa `sio艂o`, czyli wie艣 i tw贸rc膮 tego s艂owa by艂 Szymon Szymonowic.

Sielanka powsta艂a w staro偶. Grecji i Rzymie kiedy zacz臋艂y si臋 pojawia膰 coraz wi臋ksze r贸偶nice mi臋dzy 艣wiatem spo艂ecznym a 艣wiatem natury. Towarzyszy艂a temu wzmo偶ona t臋sknota za 艣wiatem idealnym, kt贸ry by ow膮 jedno艣膰 zachowywa艂. Wyobra藕nia poet贸w poszukiwa艂a szcz臋艣liwych os贸b i szcz臋艣liwych krain. Tak膮 krain膮 mia艂a by膰 Arkadia. 艢wiat ludzki w miar臋 rozwoju stawa艂 si臋 艣wiatem niedoskona艂ym. Nadzieja na odnalezienie takiej krainy nie opuszcza艂a cz艂owieka renesansu. Wyra偶a艂a si臋 w艂a艣nie idealizacj膮 wsi i ziemia艅skiego sposobu 偶ycia. Tak膮 sielank臋 nazywamy sielank膮 konwencjonaln膮, (konwencja - umowa) sielanka umowna, pisana zgodnie z schematami.

Czy sielanka "呕e艅cy" jest sielank膮 konwencjonaln膮
呕e艅cy nie s膮 sielank膮 konwencjonaln膮, poniewa偶 miejsce beztroskich pasterzy zajmuj膮 spracowane wiejskie kobiety. Utw贸r ten wyra藕nie pokazuje konflikt mi臋dzy starost膮 a ch艂opem bezwzgl臋dnie p臋dzonym do pracy.

呕e艅cy s膮 sielank膮 realistyczn膮, poniewa偶 pokazuje prawdziwy obraz 偶ycia wiejskiego. Jest to dialog miedzy dwoma ch艂opkami pa艅szcz藕nianymi (Oluchny i Pietruchy), kt贸re pracuj膮 na polu pana pilnowane przez starost臋. Rozmawiaj膮 o tym jak s膮 przez niego traktowane. Pracuj膮 ci臋偶ko bez wzgl臋du na pogod臋, nie maj膮 przerwy nawet w najci臋偶sze upa艂y, s膮 g艂odne, bite przez starost臋, kt贸ry jest okrutny, pogania je i zmusza do pracy. Pietrucha umie z nim post臋powa膰, jest przebieg艂a. 艢piewa o s艂o艅cu i o staro艣cie, por贸wnuje ich. Pie艣艅 zbudowana jest na zasadzie kontrastu. Zestawiony zosta艂 starosta ze s艂o艅cem, kt贸re jest uosobieniem tego co dobre, jest naturalnym regulatorem pracy na wsi. Starosta chcia艂by przed艂u偶y膰 dzie艅, czas pracy. Chcia艂by zlikwidowa膰 po艂udniowy wypoczynek. Pietrucha ko艅cz膮c pie艣艅 偶yczy staro艣cie pi臋knej 偶ony, poniewa偶 wie, 偶e jest on w pobli偶u.
Starosta chcia艂by wszystko zrobi膰 na raz, natomiast s艂o艅ce to 艂ad, porz膮dek. S艂o艅ce daje od siebie odpocz膮膰, a starosta zawsze jest z艂y i zawsze pogania ich do pracy. S艂o艅ce jest jasne, ale czasem przykrywaj膮 je chmury, ale wiatr szybko je rozgania. Starosta zawsze jest z艂y.

SIELANKA KONWENCJONALNA 呕E艃CY


1.Temat: od艣wi臋tne 偶ycie wsi 1.Temat: codzienny trud pracy ch艂opa
2. Bohater: rolnicy, pasterze, rybacy 2. Bohater: ch艂op pa艅szczy藕niany
3. Zaj臋cia bohater贸w: zabawy, 偶arty, 艣piewanie pie艣ni, k艂贸tnie zakochanych o dziewczyny 3. Zaj臋cia bohater贸w: ci臋偶ka praca na polu
4. Spos贸b przedstawienia 艣wiata: bezkonfliktowy, wyidealizowany 4. Spos贸b przedstawienia 艣wiata: ostro zarysowany konflikt mi臋dzy ch艂opem a s艂u偶b膮 dworsk膮, realistyczny obraz wsi
5. Nastr贸j: pogodny 5. Nastr贸j: zmienny, cz臋sto ponury
6. Cel sielanki: pochwa艂a 偶ycia wiejskiego na 艂onie natury 6. Cel sielanki: ukazanie prawdziwego 偶ycia na wsi
7. J臋zyk: elegancki, cz臋sto wykwintny 7. J臋zyk: prosty, dosadny, wyra偶enia gwarowe
Szymon Szymonowic pochodzi艂 z warstwy mieszcza艅skiej z Lwowa. Studiowa艂 we Francji i w Belgii, gdzie zdoby艂 gruntowne wykszta艂cenie humanistyczne. W艂ada艂 doskonale 艂acin膮 i grek膮. Mecenasem Szymonowica by艂 hetman Jan Zamoyski. Szymonowic pomaga艂 mu w organizowaniu Akademii w Zamo艣ciu. Organizuje drukarni臋 akademick膮 i ma sta艂y nadz贸r nad prac膮 uczelni. Zamoyski troszczy艂 si臋 o byt materialny Szymonowica - ofiarowa艂 mu maj膮tek ziemski, uzyska艂 dla niego nobilitacj臋 (nadania szlachectwa), czyni go opiekunem i nauczycielem swojego syna. Po 艣mierci Zamoyskiego Szymonowic zerwa艂 kontakty z Zamo艣ciem i zaj膮艂 si臋 dzia艂alno艣ci膮 poetyck膮.

ZADUMA NAD MARNO艢CI膭 I NIETRWA艁O艢CI膭 呕YCIA W SONETACH MIKO艁AJA S臉PA SARZY艃SKIEGO


Sonet IV O wojnie naszej, kt贸r膮 wiedziemy z szatanem, 艣wiatem i cia艂em
Ludzie chcieliby 偶y膰 w spokoju w szcz臋艣liwo艣ci, ale przeznaczeniem cz艂owieka na ziemi jest ci膮g艂a walka. Musimy walczy膰 z szatanem i pokusami, kt贸re s膮 w 艣wiecie. Walczymy z w艂asnym cia艂em, kt贸re jest pe艂ne pokus i popycha nas do z艂ego. Cia艂o jest elementem gorszym, dusza lepszym. Cia艂o nigdy nie uzna wy偶szo艣ci ducha nad sob膮 (pogl膮dy bli偶sze pogl膮dom 艣redniowiecznym ni偶 renesansowym). Cz艂owiek ma nik艂e szanse w tej walce, poniewa偶 jest s艂aby, w膮t艂y, rozdwojony w sobie, niebaczny. Zwraca si臋 do Boga, przekonany jest, 偶e przy jego pomocy t膮 wojn臋 wygra.
Sonet V O nietrwa艂ej mi艂o艣ci rzeczy 艣wiata tego
Posiadanie d贸br materialnych nie zadowala nas, ale trudno nam si臋 bez nich obej艣膰. Ludzie wyolbrzymiaj膮 warto艣膰 tych rzeczy materialnych, kt贸re s膮 nietrwa艂e, przemijaj膮ce (bogactwo, w艂adza, s艂awa, rozkosz, uroda). To nam nie daje spokoju duszy i szcz臋艣cia i nie uchroni nas przed przeciwno艣ciami losu. Przeciwstawienie duszy i cia艂a. Duszy zapewni spok贸j szcz臋艣cie do Boga.
Sonet I O kr贸tko艣ci i niepewno艣ci na 艣wiecie 偶ywota cz艂owieczego
Rozkosze 偶ycia mog膮 zamieni膰 si臋 w n臋dze. Z przera偶eniem patrzy si臋 na swoje czyny z m艂odo艣ci, 偶a艂uje si臋 ich. Dobra materialne oddalaj膮 nas od Boga, od w艂a艣ciwego szcz臋艣cia.
Sonety znacznie odbiegaj膮 swoj膮 tre艣ci膮 od ideologii renesansu, natomiast obserwujemy w nich nawroty do ideologii 艣redniowiecza (rozdarcie natury ludzkiej, pot臋pienie warto艣ci materialnych, pokazanie wy偶szo艣ci ducha nad cia艂em cz艂owieka). Jest to zapowied藕 baroku.
Sonet - gatunek ten powsta艂 w okresie renesansu we W艂oszech, pisali go m.in. Dante, Petrarca, posiada charakterystyczn膮 budow臋 2 pierwsze zwrotki s膮 cztero- wersowe i maj膮 charakter opisowy, 2 kolejne s膮 trzy wersowe i maj膮 charakter refleksyjno - filozoficzny.

DOROBEK LITERATURY RENESANSOWEJ W POLSCE


I Warto艣ci ideowe
1. Rozw贸j literatury narodowej, pr贸by ustalenia w艂asnej postawy we wszystkich dziedzinach 偶ycia duchowego i wobec skomplikowanych zagadnie艅 politycznych i religijnych, zast膮pienie 艂aciny tw贸rczo艣ci膮 w j臋zyku polskim. Powstaje literatura narodowa (dotyczy narodu, pisana w narodowym j臋zyku, przez obywateli)
2. Patriotyzm, troska o dobro i bezpiecze艅stwo pa艅stwa polskiego
a) Jan Kochanowski
- zach臋ta do ofiar dla kraju i obrony RP, do s艂u偶by ojczy藕nie (np. pie艣艅 O dobrej s艂awie)
- troska o przysz艂o艣膰 Polski, pot臋pienie prywaty, niezgody wewn臋trznej, nieposzanowania praw, upadku moralnego spo艂ecze艅stwa (Odprawa pos艂贸w greckich)
- 艣wiadome tworzenie w j臋zyku narodowym
b) Piotr Skarga Kazania Sejmowe
- nakaz s艂u偶enia ojczy藕nie i podporz膮dkowania jej cel贸w osobistych
c) Andrzej Frycz Modrzewski
- program g艂臋bokich reform spo艂ecznych zawartych w dziele O poprawie RP
3. Post臋powa my艣l spo艂eczna
a) walka o popraw臋 doli warstw upo艣ledzonych spo艂ecznie (M. Rej, A.F. Modrzewski, S. Szymonowic, P. Skarga)
b) krytyka egoizmu i prywaty szlachty (M. Rej, J. Kochanowski, P. Skarga)
4. Idea艂y 偶yciowe ludzi odrodzenia w utworach Reja i Kochanowskiego
II Warto艣ci artystyczne
1. Osi膮gni臋cia w rozwoju prozy i poezji polskiej
a) zas艂ugi Reja dla rozwoju j臋zyka polskiego, 偶ywo艣膰 obrazowo艣膰 mowy Reja
b) zapocz膮tkowanie przez Kochanowskiego pi臋knego styku poezji polskiej
2. Elementy realizmu w utworach Reja i Szymonowica
3. Mistrzowski wyraz uczu膰 osobistych w Trenach Kochanowskiego
4. Wykorzystanie kostiumu mitologicznego w utworze Odprawa pos艂贸w greckich
5. Bogactwo gatunk贸w literackich
a) fraszki
b) pie艣ni (o r贸偶norodnej tematyce)
c) treny
d) sielanka
e) sonet
f) dramat
g) dialog satyryczny
h) proza dydaktyczna
i) kazania
j) proza publicystyczna
6. Wzbogacenie wersyfikacji polskiej przez Jana Kochanowskiego (wiersz sylabiczny)
7. Zwi膮zki kultury renesansowej z antykiem
- odwo艂anie si臋 do mitologii
- przej臋cie gatunk贸w literackich z antyku (opr贸cz fraszek i sonet贸w)
- instytucja mecenatu
- postawy filozoficzne np. epikureizm, stoicyzm
- si臋ganie do tw贸rczo艣ci staro偶ytnych

Czy tekst by艂 przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 57 minut