profil

Mały Książe - Dobrze widzi się tylko wtedy gdy patrzy się sercem. Najważniejsze jest nie widoczne dla oczu

poleca 85% 740 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Dobrze widzi się tylko wtedy gdy patrzy się sercem. Najważniejsze jest nie widoczne dla oczu". Zastanawiam się nad sensem zdania, wypowiedzianego przez lisa do Małego Księcia i zadaję sobie pytanie: Jak można patrzyć sercem? Przecież otacza nas realny świat, w którym nie wiele ma do powiedzenia serce. Jesteśmy zabieganymi ludźmi i zazwyczaj kierujemy się tym, co widzimy, tym co można dotknąć, a nie uczuciami.

Według mnie "patrzeć sercem" to znaczy być wrażliwą osobą. Mały Książę dzięki słowom lisa zrozumiał, jaka jest wartość przyjaźni z różą. Zdał sobie sprawę ile dla niego znaczyła i jak bardzo za nią tęskni. Bez niej czuł się samotny. W ogrodzie pełnym róż poczuł rozczarowanie, był pewien, że róża jest jedyna na świecie. Nie mylił się jednak, bo na swoją różę patrzył w wyjątkowy sposób. Wzajemnie "oswoili się" i należeli tylko do siebie.

Bliscy nam ludzie często potrzebują naszego wsparcia. Nie potrafimy tego zauważyć, ponieważ widzimy tylko ich pogodną twarz, którą starają się zasłonić swoje prawdziwe troski. To właśnie dzięki "patrzeniu sercem" można dostrzec zarówno wewnętrzne piękno drugiego człowieka, jak i jego potrzeby.

Natomiast zwrot "najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" można ująć inaczej: "nie wszystko złoto, co się świeci". Wydaje się, że głównym celem życia jest pogoń za dobrami materialnymi, jednak im więcej posiadamy rzeczy, tym bardziej okazuje się, że nie wypełniają nam pustki i nie zastąpią relacji z drugim człowiekiem. Tych nie da się kupić.

Empatia, czyli zdolność odczytywania emocji innych ludzi, pomaga budowaniu relacji z ludźmi opartymi na wartościach niematerialnych.

Myślę, że dostatecznie wyjaśniłem tę tezę, z która się zgadzam.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
7.4.2011 (18:22)

przyda sie na polaka ;P

3.6.2009 (18:59)

`Bardzo ciekawe;D`przydało się na j.polski...`;D

28.1.2009 (19:12)

bardzo fajnie!:]

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta