profil

Dlaczego w bronowickiej chacie nie zabrzmiał złoty róg.

poleca 83% 476 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

''Wesele to największy i najważniejszy polski dramat XX wieku. Akcja utworu dotyczy dwóch stanów,środowisk-inteligencji ze strony Pana Młodego oraz chłopstwa ze strony Panny Młodej. Osoby należące do inteligencji są niezdolne do czynu i walki. Pomimo ataków chłopów ze szlachtą,bawią się razem z nimi bez żadnych skrupułów. Przeklinają przeszłość,żałują tego, co było ale nic nie robią, żeby tę przeszłość zmienić. Uważają, że poprzez przeszłość są niewolnikami. Brak w nich jakiejkolwiek gotowości do walki,aktywności.
Chłopi natomiast są gotowi do walki,ale potrzebują przywódcy,którego szukają wśród inteligencji. Uważają jednak,że ludzi z miasta trzeba trzymać krótko,by nie przejęli kontroli nad chłopami. Podczas tego wesela mamy do czynienia z chłopami i ze szlachtą. Ludzie ci nie potrafią się porozumieć. Prowadzi to do różnego widzenia narodu. Chłopi są skłonni do walki,działania,ale to inteligencja ma przodować, uważając chłopów za słaby naród. Pod maską braterstwa kryje się niechęć, uraza, niezrozumienie,brak zgrania.
Po koniec aktu II na wesele przybywa Werynhora, który spotyka się z Gospodarzem. Namawia go do zebrania ludzi do walki z zaborcami. Werynhora daje Gospodarzowi złoty róg, który ma świadczyć o gotowości walki. Złoty róg jest jednym z trzech symboli: rzeczy, postaci, sceny. Złoty róg, który otrzymał Gospodarz, jest symbolem myśli kierującej narodem. Ma zachęcić do walki o niepodległość. ''Na jego rycerny głos spotężni się Duch, podejmie Los''. Gospodarz,który miał być przywódcą, przekazał róg Jaśkowi. Ten gubi go ''nachylając się nad czapką z piór''. Gromada chłopów z inteligencji oczekuje dźwięku złotego rogu. Chochoł przyśpiewuje zgromadzonym do monotonnego tańca-''Miałeś chamie złoty róg,miałeś chamie czapkę z piór:czapkę wicher niesie,róg huka po lesie,ostał ci się ino sznur''.
S.Wyspiański uznaje,że aby odzyskać niepodległość, Polacy powinni porozumieć się między sobą.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury