profil

Giaur - morderca czy nie?

poleca 90% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Giaur był przede wszystkim człowiekiem czynu. Nie żałował żadnej ze swoich decyzji, był konsekwentny i odważny w swoim działaniu, mówił ? ?Gdybym mógł odżyć, żyłbym tak, jak żyłem?. Czuł się jednak nie w pełni usatysfakcjonowany śmiercią Hassana, według islamu zabijając go w walce Giaur zapewnił swojemu przeciwnikowi życie wieczne w raju. Po mimo tego nie ma wyrzutów sumienia, nie może jedynie pogodzić się ze śmiercią swojej ukochanej Leili.
Oceniając morderstwo popełnione przez Giaura, które było podyktowane przede wszystkim żądzą zemsty, jestem w stanie usprawiedliwić jego czyn. Giaurowi można zarzucić że zabójstwo, które popełnił jest nie moralne, ponieważ w czasach kiedy toczone było wiele wojen pojęcie to było wypaczone i wręcz zapomniane przez część społeczeństwa. Giaur był człowiekiem uczuciowym i według mnie moralna była dla niego jedynie wierna miłość do ukochanej. Kolejnym argumentem usprawiedliwiającym głównego bohatera jest czyn Hassana, skoro według tradycji swojej religii mógł on utopić niewierną kobietę, to także i Giaur zgodnie ze swoją religią miał prawo zabić niewiernego. Dodatkowo morderstwo Hassana było o wiele okrutniejsze bo popełnione w tchórzliwy sposób, w przeciwieństwie do honorowej walki w której został zabity Hassan, można więc powiedzieć ze postępek Giaura jest mniej niegodziwy. Głównego bohatera można także posądzić o nie konsekwencję, ponieważ mówił że gdyby Leila go zdradziła uczynił by to samo co Hassan, więc w pewnym sensie popierał jego czyn. Jednak Giaur decydując się zabić swojego wroga zamiast zapomnieć o tej zbrodni idzie do zakonu i tam cierpiąc nieustannie dożywa końca swoich dni, więc można powiedzieć, że skazuje się na powolną śmierć za popełniony czyn.
Nie zależnie od wszystkich argumentów usprawiedliwiających Giaura najważniejszym jest jednak wielkie i ?wieczne? uczucie którym darzył Leilę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury