profil

Wiedza a radość życia

poleca 85% 570 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Każdy z nas na pewno kiedyś zadał sobie pytanie, co jest największą wartością w życiu, do czego trzeba dążyć, co osiągnąć aby być szczęśliwym, odczuwać radość życia. Dla jednego będzie to po prostu założenie rodziny, w której wszyscy będą obdarzać się uczuciem, dla innego spełnienie jego najskrytszych marzeń. Wszyscy posiadamy swój własny obraz życia, w którym zaznamy tego czego najbardziej pragniemy. Wartości do których dążą ludzie na pewno znacznie się zmieniły na przełomie dziejów. Prawdobodobnie w czasach prehistorycznych na początku ery człowieka rozumnego, szczęsciem było znalezienie takiego miejsca, w którym nie trzeba by było martwić się o przetrwanie, tylko cieszyc się beztroskim życiem bez niebezpieczeństw i smutków. Wraz z rozwojem cywilizacji, pragnienia ludzi zancznie się zwiększyły i objęły inne dziedziny życia niż miało to miejsce kilka tysięcy lat temu. Odnosząc się do czasów współczesnych, można wymienić bardzo dużo przykładów różnych interpretacji szczęścia w życiu: Kariera, pieniądze, władza, dominacja, a także miłość, rodzina, spełnienie marzeń. To tylko nieliczne przykłady do jakich dążą w swoim życiu ludzie.
W dzisiejszych czasach zaistniał konflikt pomiędzy dążeniem do kariery, a osiąganiem wartości takich jak rodzina i miłość. Wiele osób twierdzi iż obydwa nawzajem się wykluczają, iż niemożliwym jest ich pogodzenie. Moim zdaniem w życiu ważne są obydwie idee. Kształcenie się jest bardzo ważnym, a wręcz nieodłącznym elementem w życiu człowieka, ponieważ gdyby nie nauka na pewno inaczej wyglądałby dzisiejszy świat. Wiedza jest wspaniałą wartością, daje człowiekowi ogromne możliwości. Dlatego wielu ludzi poświęca całe swoje życie aby ją pogłębiać, nie zwracając uwagi na inne rzeczy, na rzeczy które również są bardzo ważne. Dla niektórych pragnienie posiadania wiedzy jest celem drugorzędnym, ważniejsze jest dla nich uczucie, bliskośc drugiej osoby, rodziny, miłość. Nie stawiają wysoko poprzeczek, pragną jedynie żyć w szczęściu i cieszyć się tym co mają. Istnieje również typ człowieka który potrafi pogodzić obie te wartości, przecież zdobywanie wiedzy nie eliminuje istnienia miłości, nauka nie wyklucza kochania drugiej osoby, a wręcz przeciwnie, dzielenie życia z bliską nam osobą może nas wiele nauczyć i dać do zrozumienia co w życiu jest naprawde ważne.
Moim zdaniem wszystko można w życiu pogodzić, należy tylko umiejętnie i z rozwagą poświęcać się naszym pragnieniom, dążyć do nich, ale posiadać również odpowiedni dystans, ponieważ coś co było tylko zwykłym celem, może stać się obsesją, prawdziwe wartości zanikną, a na ich miejcu pojawią się takie które mogą zagrozić nie tylko nam ale i innym ludziom. Przykładem może być doktor Faust, bohater dramatu Johanna Wolfganga Goethego, który z ogromnej chęci posiadania całej wiedzy świata, sprzedał swoją duszę szatanowi. Więc aby uniknąć takich problemów jakie posiadał doktor Faust, myślę iż najlepszym rozwiązaniem jest pogodzenie chęci zdobycia wiedzy, z rzeczami równie ważnymi jak poświęcenie się drugiej osobie, miłości, które dają wspaniałą radość w życiu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata