profil

Na podstawie zacytowanych pieśni (Carmina I 9 i Carmina I 11) Horacego określ, jakie postawy wobec życia zawarł w nich autor (odwołaj się do kontekstu kulturowego i filozoficznego)

poleca 85% 191 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Znany poeta rzymski Horacy w Pieśni 9 i 11 z Carminy I mówi o tym, że należy żyć chwilą (Carpe Diem – cytat Horacego, który jest używany w naszym codziennym życiu) i cieszyć się nią. Trzeba korzystać z każdego dnia i nie odkładać niczego na później, bo to później może nigdy nie nastąpić. Należy cieszyć się życiem i tym, co się ma; nie myśleć, co będzie dalej. Każda chwila, każda sekunda naszego życia jest darem i ten dar trzeba wykorzystać, bo życie jest tak krótkie. Nie powinniśmy przejmować się tym, co może stać się jutro, tylko korzystać z życia w danym jego momencie.
W Pieśni 9 autor mówi o tym, żeby nie skąpić sobie drewna ani wina, bawić się, tańczyć, korzystać z daru miłości, czyli czerpać z życia radość, zanim się człowiek zestarzeje. Uważa on, że należy ufać bogom, bo mają oni moc, która może pomóc człowiekowi.
W Pieśni 11 Horacy mówi do jakiejś kobiety (być może wybranki jego serca), że nie należy pytać bogów i wróżbitów, kiedy nastąpi nasz kres, tylko należy nadal zajmować się tym, co się do tej pory robiło, ponieważ czas umyka i nie wiadomo kiedy może nastąpić koniec naszego życia i nie zdążymy czegoś ważnego zrobić.
Według autora obu utworów, należy nie czekać jutra, tylko korzystać z dnia dzisiejszego.
W kulturze średniowiecznej propagowana była asceza, czyli odmawianie sobie wszystkiego, przeżywanie życia bardzo skromnie i pobożnie - można powiedzieć wbrew poglądom Horacego, natomiast odrodzenie stawiało w centrum zainteresowania człowieka i jego potrzeby, a wiec korzystanie z życia, co było bliższe poglądom Horacego.
Filozofowie, np. Sokrates za najwyższe dobro człowieka uważał cnotę, której warunkiem była wiedza o wartościach moralnych; Diogenes głosił wolność od jakichkolwiek rzeczy zewnętrznych, norm społecznych, a do cnoty prowadziła go praca i ćwiczenia ducha; Epikur uważał, że należy poszukiwać szczęścia bez obawy przed śmiercią i bogami (jego poglądy były podobne do poglądów Horacego).
Nigdy nie wiadomo, co może stać się następnego dnia. Kto wie, może właśnie jutro wybije godzina naszej śmierci, czy może wydarzyć się coś takiego, co nie pozwoli nam na zrealizowanie danej rzeczy, którą można było zrobić poprzedniego dnia. Potem będzie się bardzo tego żałować. Ja bardzo często żałuję, że czegoś nie zrobiłam; mam o to do siebie pretensje. Myślę, że każdy człowiek często powstrzymuje się od zrobienia czegoś (być może nawet tego, czego od zawsze bardzo pragnął) z powodu nieśmiałości, braku odwagi, pieniędzy czy czasu, a potem bardzo tego żałuje.
Uważam, że powinno się korzystać z chwili, nie zapominając jednak o swojej przyszłości.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury