profil

Romeo i Julia

drukuj
poleca 83% 510 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Film Baza Luhermanna „Romeo i Julia” jest adaptacja wspaniałego dramatu Williama Szekspira, ten australijski reżyser (twórca m.in. „Roztańczonego wojownika”). Przeniósł miłość szekspirowskich kochanków w czasy nam obecne. Dzięki współczesnej scenerii, muzyce oraz zwiększeniu tempa zyskał aprobatę młodzieży i film stał się hitem kasowym w USA. Szybki montaż, który jest dziełem Jilla Bilcocka również sprzyja wymaganiom młodych fanów kina.
Bohaterowie mówią słowami dramatu, jednak nie razi to odbiorcy, wręcz przeciwnie zastanawiamy się czemu nie mówimy tak na co dzień. Jednak tekst musiał ulec skróceniu i delikatnym zmianom i nad tym czuwali scenarzyści – reżyser i Craig Pearce. Muzyka również podkreśla aktualność i przebojowość filmu. Piosenka Lovefool w wykonaniu zespołu The Cranberies była numerem jeden na wielu listach przebojów, przez wiele tygodni. Myślę, że najwyższy czas zająć się obsadą.
W roli Romea wystąpiła jedna z jaśniejszych gwiazd Hollywood młodego pokolenia – Leonrado DiCaprio. Leo tą rolą podbił serca milionów nastolatek na całym świecie i stał się gwiazdą, przyniosła mu ona także Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Romeo to wrażliwa dusza przekładająca piękno nad wulgaryzm pisze wiersze i cierpi z miłości, ale potrafi też zabić.
W role Julii wcieliła się Claire Danes wtedy zaledwie siedemnastoletnia. Film ten przyniósł jej światową sławę i otworzył drzwi do dalszej kariery. Rola również przyniosła wiele wyróżnień; nagroda londyńskich krytyków filmowych, MTV oraz amerykańskiej sieci wypożyczalni video Blockbuster.
Moim zdaniem film, chociaż bardzo kontrowersyjny jest strzałem w 10, bo w jaki sposób zainteresować współczesną młodzież poezją Szekspira ? Właśnie w taki sposób, tworząc takie filmy które trafiają do młodych ludzi. Myślę, że Szekspir mimo tego nowatorskiego podejścia do jego dzieła powinien być zadowolony, bo po 400 latach od napisania tego dramatu, sztuka i jej bohaterowie nadal cieszą się wielkim uznaniem i sympatią widzów i czytelników.


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (10) Brak komentarzy
7.2.2008 (14:30)

tylko troche mało teraz dała bym 5

27.7.2006 (12:29)

praca całkiam cełkiem chociarz zawiera zamało informacji. Ala napewno ją wykorzystam do mojej pracy. Dzięki

27.7.2006 (12:25)

jest pk i djeki za skorzystanie .jeszcze raz dzieki

Gramatyka i formy wypowiedzi