Grafika
Filmy
Komentarze

?To nie tak miało być?

W 2005 roku, w finale Ligi Mistrzów w Stambule znalazł się zespół Jerzego Dudka FC Liverpool z bardziej faworyzowanym AC Milanem.
W składzie FC Liverpoolu wystąpili: Jerzy Dudek, Steve Finnan, Jamie Carragher, Sami Hyypia, Djimi Traore, Luis Garcia, Xabi Alonso, Steven Gerrard, John Arne Riise, Harry Kewell, Milan Baros.
U przeciwników wystąpili: Dida, Cafu, Jaap Stam, Alessandro Nesta, Paolo Maldini, Gennaro Gattuso, Andrea Pirlo, Clarence Seedorf, Kaka, Hernan Crespo, Andrij Szewczenko.
Mecz nie zaczął się optymistycznie dla Anglików. Już w 53 sekundzie spotkania zaczęli przegrywać po strzale Maldiniego. Jeszcze przed przerwą kolejne dwa gole dla AC Milanu zdobył Hernan Crespo (39 min. i 43 min.). Po przerwie nastąpiła zmiana. Drużyna z Liverpoolu rzuciła się do ataku i już w 54 minucie było widać pierwsze efekty w postaci bramki strzelonej przez kapitana The Reds - Stevena Gerrarda. Chwilę później na 3:2 podwyższył Smicer (59 min.), a potem po dobitce z rzutu karnego wyrównał Xabi Alonso (60 min.). Przez pozostałe 60 minut meczu i regulaminowej dogrywce żadna z drużyn nie przeprowadziła śmiałego ataku. Wyglądało na to, że wszyscy zbierali siły na rzuty karne. Dwie minuty przed końcem dogrywki rewelacyjną interwencją popisał się polski bramkarz. Obronił intuicyjnie dwa strzały Szewczenki, które mogły przechylić szalę zwycięstwa na stronę włoskiego klubu. Wielu światowych komentatorów dziwiło się, w jaki sposób ktokolwiek mógłby obronić takie strzały. W rzutach karnych bohaterem został bez wątpienia Jerzy Dudek. Sprowokował do spudłowania Serginho a następnie obronił strzały Pirlo oraz Szewczenki. Po meczu, piłkarzy AC Milan dręczyła myśl: To nie tak miało być.
Drużyna Jerzego Dudka zagrała w finale po raz pierwszy od 20 lat. W roku 1985, 29 maja na stadionie Heysel w Brukseli, podczas meczu z Juventusem Turyn, w wyniku zamieszek na trybunach zginęło 39 osób, a blisko 400 zostało rannych.
Finaliści edycji Ligi Mistrzów z 2005r. znają już smak zwycięstwa w Lidze Mistrzów -AC Milan zdobył tytuł mistrzowski sześć razy (1963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003), a FC Liverpool - pięć (1977, 1978, 1981, 1984 oraz 2005).

Choć naprawdę lubiłem AC Milan, moje serce kazało mi kibicować Polakowi grającemu w FC Liverpool.