profil

Wizerunki władców. Scharakteryzuj króla Edypa na podstawie przytoczonych fragmentów tragedii Sofoklesa oraz króla Makbeta, wykorzystując swoją znajomość dramatu Williama Szekspira – i porównaj dwóch monarchów.

poleca 85% 166 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles William Szekspir

Każdy władca kiedyś przeminie.,,Władcy są śmiertelni, państwo jest wieczne”(Tacyt). To od nich zależy jak ludzie ich zapamiętają i czy coś dobrego wniosą do państwa. Czy nasi bohaterowie tacy są?
W załączonym fragmencie przedstawiony jest król Edyp. Trafił on na tron dzięki zasługom dla miasta. Jako dobry władca chce zapobiec klęskom w Tebach i znaleźć zabójcę swojego poprzednika. Edyp czuje się odpowiedzialny za swoich poddanych. Opiekuje się nimi jak dobry ojciec i pragnie dla nich jak najlepiej. Współczuje im i ból po stracie władcy jest także jego bólem. Dobro podwładnych jest dla niego ważniejsze niż dobro własne. Sprowadza do pomocy wróżbitę Tyrezjasza, aby pomógł mu w odnalezieniu zabójcy. Dąży do prawdy bez względu na konsekwencje. Nie pomagają nawet słowa wróżbity:,, […] jesteś zakałą tej ziemi!”. Jednym słowem Edyp jest władcą nieustępliwym, wie, czego chce. Zrobi wszystko, aby dojść do prawdy i ukarze winnego zgodnie ze swoim sumieniem. Bardzo łatwo wpada w gniew. Przykładem tego jest ujawnienie prawdy przez Tyrezjasza, że to Edyp jest zabójcą poprzedniego króla. Oczywiście nie chce uwierzyć Tyrezjaszowi. Uważa, że on jest ważniejszy, bo ma władzę, pogardza nim. W pewnej chwili staje się podejrzliwy. Myśli, że wróżbita albo Kreon chcą mu to wmówić.
Makbet jest to władca bardziej z wyboru niż z przypadku. Sam zgotował sobie taki los. Wcześniej był to mężny rycerz, ale przez przepowiednię stał się mordercą króla. Uruchomił łańcuch zbrodni. Od pierwszego zabójstwa przestał być ufny, a stał się podejrzliwy. Popełnił następne morderstwa. Skupiał się tylko i wyłącznie na sobie. W niedługim czasie zyskał opinię tyrana. Jego podwładni zaczęli bać się go, zamiast wielbić. Po kilku morderstwach stał się nieczuły nawet na śmierć żony. Bardziej przejmował się atakującą go armią i bliskim końcem jego żywota. Przed swoją ostatnią walką zachował powagę i chciał umrzeć jako żołnierz. Zrozumiał, że wszystko, co robił wcześniej było złe. Odznaczył się odwagą. Ginie z ręki tego, którego nie urodziła kobieta.
Makbet i Edyp są władcami. Makbet troszczy się sam o siebie, a Edyp o swoich podwładnych. Może to wynikać z tego, że tan pierwszy chciał zostać władcą za wszelką cenę, a tan drugi dobrym władcą wybranym przez wierny lud. Makbet i Edyp zasadniczo różnią się od siebie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi