profil

Maria Ossowska - "Starogrecki ideał rycerski" - odpowiedzi na pytania.

poleca 87% 312 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Geneaologia była ważna w świecie Homera, ponieważ przez nią można było poznać przodków rycerza, gdzie zdarzali się także bogowie. Rycerze mieli szacunek, bo wiedzieli nie tylko o swoich antentach. Znając wzajem swoje biografie, tworzyli grupę o silnie działającej opinii publicznej.
2. Akapitu "szlachetni" używał Homer, ponieważ tytuł szlachecki otrzymywało się na całe życie. Penelopa i Agamemnon mieli szlacheckie urodzenie, tak więc nie można było pozbawić ich tego tytułu.
3. Rycerze byli szczególnie wrażliwi na piękno postaci, ponieważ człowiekowi pięknemu wiele się wybaczało.
4. Sprawność fizyczna w świecie Homera świadczyła o statusie społecznym - im rycerz miał lepsze pochodzenie tym był sprawniejszy fizycznie, ponieważ miał więcej czasu na kształtowanie sylwetki.
5. Umiejętność pięknego mówienia była cechą odróżniającą (dystynkcją) która wyróżniała górne warstwy społeczeństwa od gminy.
6. Słowo rycerz budzi skojarzenia związane z odwagą, walecznością, honorem. Bycie rycerzem polegało na stałym sprawdzaniu się i rywalizacją. Według mnie, rycerz mitologiczny był bardziej próżny o czym świadczy fakt, że nadrzędną sprawą było pragnienie sławy i czci bez względu na okoliczności i ofiary. Chęć rywalizacji i wygranej za wszelką cenę było rzeczą najważniejszą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury