profil

Scharakteryzuj postawę Elmiry i Tartufe, zwracając uwagę na cel i sposób ich postępowania. Zanalizuj przytoczone fragmenty Moliera dotyczące opinii o "Świętoszku", motywów zachowania Elmiry. Odczytaj je w kontekście całego utworu.

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-13
poleca 85% 144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Molier to jeden z twórców francuskiego klasycyzmu, głęboko odwołującego się do pierwowzorów antycznych. Celem autora jest wyjawienie czytelnikowi całej prawdy o człowieku, o istocie, motywacjach i skutkach postępowania. Zgodnie z regułą "prawda - piękno - dobro" powstał program Moliera - napiętnowanie ułomności ludzkich wyrażających się w chciwości, hipokryzji czy kłamstwie. Miał też Molier swój cel polityczny - walka z dominacją Kościoła w państwie francuskim. Konstrukcją swoich postaci godzi autor w gusta ludzi władzy, zainteresowanych utrzymaniem starego porządku, jak również przeciętnego obywatela, uczulając go na złudne intencje świętoszków. Molier mimo, że miał wielu wrogów wśród krytyków tworzył i wystawiał swoje sztuki, ponieważ miał wielkiego sprzymierzeńca, samego króla. Dzięki temu jego komedie cieszyły się niesłabnącą popularnością.

Analizując przytoczone fragmenty, a także odwołując się do treści całego utworu, widzimy postaci, które knują intrygi. Mamy tu zderzenie dwóch czołowych bohaterów - tytułowego "Świętoszka" i żony pana domu, Elmiry. Widzimy osoby, które spiskują, ale jakże inne są motywy ich postępowania i cel, który za tym wszystkim idzie.

Tartufe, cynik i obłudnik, który pod przykrywką świętoszkowatości skrywa swoje prawdziwe ja. Poznaje się na nim większość bohaterów, jednak pod jego urokiem jest cały czas pan domu i jego matka, którzy ślepo mu ufają. Dzięki temu knuje on swoje intrygi, wykorzystując przy tym naiwność uczciwych osób, szczególnie Orgona. Wpajając im hasła o dobrach duchowych i ich wartości, sam liczy tylko na dobra materialne, a nawet uciechy cielesne. O mały włos, a udałoby mu się pozbawić wszystkiego ludzi, którzy ofiarowali mu dach nad głową. Molier ośmiesza w ten sposób hipokryzję osób, które pod płaszczykiem pozornej pobożności, żerują na ludzkiej uczciwości.

Mamy tu jeszcze drugą postać, Elmirę. Ona także uknuła swoją intrygę. Ta kobieta ma jednak zupełnie inną motywację. Nie kieruje nią ani chęć zysku, ani jakichkolwiek korzyści. Ona walczy o rodzinę, a przede wszystkim o swojego męża. Poprzez swój spisek próbuje go uwolnić od zaślepienia, któremu uległ, ufając bezgranicznie obcemu człowiekowi. Tartufe wkradł się w jego łaski i wodził nim za nos. Przezorna żona ratuje męża z sideł tego obłudnika.

Molier wytyka ówczesną hipokryzję, choć wieki wcześniej mówił o niej sam Chrystus w swoich przypowieściach. I nie brak jej także dzisiaj, mimo upływu wieków. Tartufe to dobry symbol dzisiejszych sekciarzy, ale także i polityków, którzy omamiają pięknymi i wzniosłymi tekstami swoich "fanów", by potem wykorzystać ich naiwność. Ich celem jest tylko własna korzyść.
Na pewno nie brak i uczciwych osób, które tak jak Elmira, walczą o to co ważne, choćby zmuszone były do intrygi. Taka postawa nie budzi jednak negatywnych uczuć, kiedy walczy się w imię rzeczy ważnych, wartości i ideałów.

Molier poprzez swoje utwory ostro krytykował współczesny mu świat, w "Świętoszku" obnażył pewien schemat, odarł z maski przyzwoitości pozorne modliszki i dewotów, a dzięki takim postaciom jak Elmira pokazał istotne wartości i dał świadectwo prawdzie. "Świętoszek" to satyra odpowiednia także na dzisiejsze czasy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

jak poprzerabiam to i owo to nawet spoko;)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy