profil

Przemówienie na temat przemocy w szkole

poleca 85% 2490 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szanowni Koledzy, Koleżanki

?Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych? ? jest to cytat z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Artykuł ten, jak i również odpowiednie paragrafy odpowiednich kodeksów jednoznacznie zabraniają stosowanie przemocy w jakimkolwiek celu i miejscu. Mimo tych regulacji prawnych, przemoc obecna jest w świecie zarówno dorosłych jak i w naszym świecie: w świecie młodzieży, dzieci.
Szanowni Zebrani, zadajmy sobie jedno podstawowe pytanie! Dlaczego jesteśmy agresywni w szkole czy w innym miejscu? Między innymi dlatego, iż przemoc jest objawem bezradności. Jesteśmy agresywni wtedy, gdy nie potrafimy sobie z czymś poradzić, kiedy dany problem nas przerasta, ktoś nas denerwuje.
Zapewne wielu z was niejednokrotnie spotkało się w swoim życiu z jakąś formą przemocy, z jakimkolwiek aktem agresji. Zapytajcie się samych siebie: jak wtedy zareagowałem? Czy zrobiłem coś, aby tym aktom uderzającym w godność człowieka, zapobiec? Pragnę zauważyć, że niestety znakomita większość z nas, widząc przemoc na ulicy, w domu czy też w szkole przyjmuje postawę bierną. Boi się zareagować, boi się powiedzieć nie, powiedzieć stop!
Strach jest rzeczą naturalną, jest rzeczą niezwykle ludzką. Strach nie jest jednak żadnym usprawiedliwieniem.
Przemoc jest bardzo złożonym zjawiskiem. Ma jednak jednoznacznie określony cel: bezwzględną destrukcję, niszczenie wszystkiego oraz wszystkich. Przemoc nie tylko niszczy ofiarę, przemoc niszczy także sprawcę. Jak już wspomniałam wcześniej, na zjawisko przemocy jest bardzo trudno zareagować ? szczególnie wtedy, gdy nie posiadamy odpowiedniej, wystarczającej wiedzy na temat tego zjawiska. Zamiast zajmować się zjawiskiem przemocy, zajmujemy się walką z sprawcami ? często przyjmując zasadę aby ogień gasić ogniem. I wtedy, szanowni koledzy, koleżanki, znowu wygrywa przemoc.
Wspomniałam wcześniej, że zjawisko przemocy dotyczy także szkoły. Szkoły, a więc miejsca, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. Miejsca do którego powinniśmy chodzić z radosną miną, nie tylko po to aby zdobywać wiedzę, ale także po to, aby spotykać się z rówieśnikami. Niestety, poprzez zjawisko przemocy, dla wielu uczniów szkoła oznacza piekło. Często to piekło jest wynikiem tzw. Fali. Z tego miejsca pragnę zaapelować do wszystkich aby nie zgadzali się z tym godnym jedynie potępienia zjawiskiem. Nie gódźmy się na znęcanie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Reagujmy, powiedzmy stanowcze nie przemocy! Dostrzegajmy każdy, najdrobniejszy nawet przejaw przemocy, gdyż zazwyczaj od takich z pozoru niewinnych zabaw zaczyna się prawdziwa przemoc, zaczyna się prawdziwy problem.
Reasumując, proszę pamiętajmy jak wielkim problemem jest przemoc, agresja, że nie należy jej lekceważyć, a zatem należy bezwzględnie z nią walczyć.
Musimy wspólnie troszczyć się o nasze dobro, o naszą godność. Musimy wspólnie przeciwdziałać każdemu zjawisku, które tę naszą godność nam odbiera. Walcząc ze zjawiskiem przemocy, starajmy się pamiętać jednak o tym, żeby z sprawcy nie robić ofiary, a z ofiary, sprawcy.

Dziękuję za uwagę.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty