profil

Najciekawszy zabytek Polski

poleca 84% 658 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem najciekawszym zabytkiem Polski jest zamek Krzyżacki znajdujący się w Malborku. Charakteryzuje się on przepiękną architekturą. Wzniesiony jest na wysokiej skarpie na prawym brzegu Nogatu przez Krzyżaków. Jest bardzo często odwiedzany przez rzesze turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Zamek Krzyżacki w Malborku jest pomnikiem niezwykłego kunsztu średniowiecznych budowniczych. Od siedmiu wieków monumentalna bryła tej imponującej budowli wzbudza podziw swym ogromem, wielkością rozmaitych urządzeń obronnych, grubością masywnych murów, śmiałością rozwiązań konstrukcyjnych i bogactwem rzeźbionych detali. Zajmujący obszar ponad dwudziestu hektarów zespół warowny to w istocie zadziwiający kompleks trzech zamków połączonych systemem rozbudowanych fortyfikacji w jeden organizm. Wyjątkowo dogodne położenie tego miejsca, obronnego dzięki rzece i rozległym bagnom, a jednocześnie pozwalającego trzymać straż nad całym niemal obszarem Żuław, zdecydowało o budowie zamku, któremu symboliczna nazwa Marienburg ( zamek Marii) zdawała się od samego początku wyznaczać szczególną role. Początki tej potężnej twierdzy sięgają lat siedemdziesiątych XIII wieku. Krzyżacy rozpoczęli wówczas wznoszenie czworobocznego kasztelu, przeznaczonego na siedzibę konwentu. Po jego północnej stronie obwarowany obszar spełniający funkcję gospodarczego zaplecza- Przedzamcze. W 1280 r. w zamku zamieszkał konwent krzyżacki z komturem Heinrichem von Wilnowe na czele. Warownia malborska nie wyróżniał się jeszcze niczym szczególnym spośród pozostałych twierdz nadgranicznych państwa zakonnego w Prusach. 14 Września 1309 roku wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Siegfried von Feuchtwangen ogłosił Malbork stolicą jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Od tamtego czasu zespół zamkowy w Malborku wielokrotnie był przebudowywany i modyfikowany. Zmieniała się również funkcja Zamku, od klasztoru poprzez twierdzę, reprezentacyjną rezydencję władców, garnizon wojskowy aż do muzeum. Zamek przetrwał kolejne wojny, był oblegany i odpierał napastników, ale też był zdobywany lub kupowany. Zmieniali się właściciele Malborka, zmieniał się wygląd poszczególnych budowli, niezmienna pozostawała sława najpotężniejszej
twierdzy Europy.
Zamek w Malborku jest, więc warty zwiedzenia choćby ze względu na jego wielkość, piękną architekturę i jego ciekawą historię.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta