profil

Jaką prawdę o człowieku odnajdujesz z "Małym Księciu"? Czy to tylko baśń?

poleca 83% 746 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W mojej pracy postaram się odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze z nich to: jaką prawdę o człowieku odnajdujesz w "Małym Księciu", a drugie: czy to tylko baśń?
Zacznę moje rozważania od przedstawienia postaci Małego Księcia. Był to chłopiec niskiego wzrostu, szczery, życzliwy, ciekawy i bardzo samotny. Mieszkał sam na planecie B - 612. codziennie wykonywał swe obowiązki, takie jak: opiekował się różą, czyścił swoje wulkany i usuwał pędy baobabów. Opuścił swoją planetę z trzech powodów: konfliktu z Różą, chęci poznania innych planet i znalezienia prawdziwego przyjaciela.
W czasie swej wędrówki po różnych planetach, poznaje wiele postaci niezdolnych do nawiązania trwałych więzi. ludzi, którzy wpadli w jakiś kołowrotek, z którego nie potrafią wyjść. Mieszkańcy tych planet symbolizują te cechy, które utrudniają zawieranie przyjaźni: chciwość Biznesmena, samolubność Próżnego, despotyzm Króla, bezmyślność Pijaka. Z pewnością wszyscy oni myśleli, że przyjaźń jest czymś niepotrzebnym.
Jako usposobienie mądrości, a zarazem nieufności, Lis celowo został wybrany do wypowiedzenia najważniejszych prawd: "Ludzi nie mają czasu. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzi nie mają przyjaciół."
Z całą pewnością, każdy człowiek chce mieć przyjaciela, tak jak Mały Książę. Przyjaciel wspiera, dodaje otuchy w ważnych chwilach życia, porostu jest. Zawsze lepiej się ktoś czuję, jeżeli ma pewność, że przyjaciel go nigdy nie zawiedzie. będzie z nim na dobre i złe: " Doznanie przyjaźni daje zadowolenie, nawet, jeżeli pisana ci śmierć." Są to słowa Małego Księcia.
jednak to nie wszystko. W "Małym Księciu", stykamy sie z wieloma problemami, z którymi człowiek musi się zmagać, chociażby katastrofa pilota na pustyni. Każdego człowieka spotyka w życiu nieszczęście.
Kolejnym problemem jest: czy "Mały Książę" to tylko baśń?
Wiele wskazuje, że jest to baśń, np. występują elementy fantastyczne - zwierzęta i rośliny mówią ludzkim głosem. Również jest wiele przeciwieństw, co do baśni, np. zaczynając opowieść od informacji o awarii samolotu autor urealnia historię, opowiadając zaś o przybyszu z planety B - 612, wprowadza elementy science - fiction.
Kolejnym przeciwieństwem jest tragiczne zakończenie. Wyłączając baśnie Andersena, w baśni zawsze wszystko kończy się dobrze. Także brak podziału na postacie dobre i złe. Kolejnym argumentem jest to, że utwór zawiera wiele symboli, pokazuje powody o człowieku i również poucza.
Z całą pewnością ta książka ma ukrytych wiele znaczeń i symboli.
Według mnie jest to baśń z elementami ludzkich problemów i uczuć, a także poglądów dzieci na świat dorosłych, które kryją się pod wypowiedziami Małego Księcia.
W podsumowaniu mogę stwierdzić, że w życiu człowieka nie jest najważniejsze posiadanie różnych rzeczy, przedmiotów. nie wolno oddawać się wyłącznie gromadzeniu dóbr, jak to robią często dorośli. Według mnie, każdy bez względu na to, jaki jest, potrzebuje przyjaciela, na którego może zawsze liczyć. Myslę, że to jest właśnie ta prawda.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty