profil

Tygrys bengalski

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-22
poleca 85% 765 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Tygrys bengalski

Tygrys bengalski Panthera tigris tigris. Najbardziej rozpowszechniony, żyje w wilgotnych lasach tropikalnych Assamu lub Bengalu, ale również w lasach mangrowych, rosnących na wybrzeżach wód słonych południowo-zachodnich i północnych Indii, jak np. w delcie Gangesu. Żyje także na znacznej wysokości, w strefie roślinności alpejskiej i lasów liściastych Nepalu w Himalajach. Spotykany jest też w lasach bambusowych Indii Środkowych i na trawiastych i drzewiastych stepach w regionie Terai; a także w suchych lasach mieszanych, nazywanych lasami monsunowymi, zwłaszcza na północy Indii. Ciekawostką może być fakt, że wizerunek tygrysa bengalskiego znajduje się na banknocie Indii.

Najliczniejszy podgatunek tygrysa wypychany z własnego domu


Tygrys bengalski jest najliczniejszym z tygrysów żyjących obecnie na wolności. Występuje on w Bangladeszu, Bhutanie, Chinach, Indiach, Myanmar i w Nepalu. Największa populacja żyje w Indiach. Większość tygrysów bengalskich żyje w suchych i wilgotnych lasach liściastych Indii środkowych i południowych, na trawiastych równinach TeraiDuar i w lasach u podnóży Himalajów oraz w lasach umiarkowanych Bhutanu. Lasy mangrowe Sunderban (należące do Indii i Bhutanu) to jedyne lasy mangrowe, w jakich tygrysy występują.

Rozrastająca się populacja człowieka i jej potrzeby wypychają tygrysy z ich naturalnego środowiska. Wzrastająca częstość konfliktów pomiędzy człowiekiem a tygrysami często prowadzi do zabijania w odwecie. Również kłusownicy stanowią poważne zagrożenie dla tygrysów. Choć nie dla całego zasięgu istnieją dokładne dane, obecne szacunki mówią o około 4000 tygrysów bengalskich żyjących na wolności.

WWF pracuje z lokalnymi partnerami po to, by wesprzeć starania antykłusownicze oraz zmniejszyć zagrożenia dla środowiska naturalnego, zarówno w Indiach jak i w Nepalu. Trwają prace nad obniżeniem presji na lasy naturalne, po to, by załagodzić konflikty.

Opis gatunku

Wielkość


Tygrys ten może ważyć ponad 250 kg i mierzy prawie 3 m od głowy do czubka ogona.

Kolor


Grzbiet zwierzęcia może mieć barwę od czerwonawej pomarańczy po ochrę, zaś część brzuszna jest biaława. Ciało pokryte jest szeregiem czarnych lub ciemnoszarych pręg.

Środowisko życia

Główny rodzaj środowiska


Suche i wilgotne lasy liściaste, tereny trawiaste, lasy umiarkowane i mangrowe.

Kraina biogeograficzna


Indo-Malajska

Państwa objęte zasięgiem występowania


Bangladesz, Bhutan, Chiny, Indie, Myanmar, Nepal

Region geograficzny


Azja południowa

Strefa ekologiczna


Wilgotne lasy południowo-zachodniego Ghats, wschodniej części płaskowyżu Deccan i wzgórz NagaManupri-Chin, suche lasy Chhota-Nagpur, lasy liściaste i iglaste wschodnich Himalajów, sawanny
i równiny trawiaste Terai-Duar, lasy mangrowe Sundarbans, rzeki i strumienie zachodniego Ghats.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy